Pondelok 20. mája, 2024
Štúdia zistila, že 15 minút denne strávených premýšľaním o svojej ideálnej budúcnosti zvýšilo optimizmus účastníkov štúdie. (Spencer Platt/Getty Images)

Ako byť spokojný v turbulentných časoch

Aj v neľahkých časoch sa dá dosiahnuť spokojnosť a radosť

Ak by ste mali vybrať jedno slovo na pomenovanie doby, v ktorej žijeme, aké slovo by to bolo? Možno stresujúca, náročná alebo vyčerpávajúca? Všetky tie slová sú výstižné.

Pokiaľ ide o mňa, je to doba „turbulentná“. Ak ste niekedy leteli lietadlom, ktoré postihli turbulencie, význam tohto slova určite poznáte. Keď sa lietadlo trasie a rúti sa zlým počasím, stúpa vám adrenalín, žalúdok sa vám dvíha a srdce vám búši.

To je presný opis toho, čo väčšina z nás zažila v posledných rokoch, keď sme prežívali chaos spôsobený pandémiou, politickými otrasmi a sociálnymi nepokojmi.

Pridajme ďalšie slovo, ktoré v týchto nepokojných časoch zúfalo potrebujeme: spokojnosť. Je to vlastnosť spojená s vnútorným pokojom, mierom a vyrovnanosťou. Udržiava nás v stabilite počas neľahkých vzostupov a pádov. Je skutočne možné prežívať spokojnosť uprostred neistoty a zmätku moderného života? Určite!

Ako 35-ročný odborník na duševné zdravie som poskytol poradenstvo tisícom ľudí bojujúcim s depresiou, úzkosťou, závislosťou a mnohými ďalšími ťažkosťami. Tí, čo boli ochotní investovať do ozdravného procesu, zažili vo svojej hĺbke spokojnosť, ktorú predtým nezažívali.

Je potrebné pochopiť dva základné body

Po prvé, spokojnosť je vnútorná záležitosť. Mnohí ľudia túžia po vnútornom pokoji, avšak nedosiahnu ho, pretože ho hľadajú na nesprávnych miestach. Ak hľadáte niečo vonkajšie – mimo seba – čo by vám prinieslo spokojnosť, budete to hľadať večne. Skutočná spokojnosť nemá nič spoločné s tým, čo máte alebo nemáte; dôkazom je skutočnosť, že nešťastní ľudia sa nachádzajú na každej priečke ekonomického rebríčka a v každom zamestnaní, bez ohľadu na ich investičné portfólio či zoznam vecí, ktoré vlastnia. Skutočná spokojnosť súvisí s emocionálnou a duchovnou pohodou. Vždy vychádza z vášho vnútra.

Po druhé, spokojnosť je získaná zručnosť. Keďže som vyrastal v rodine, v ktorej sa čítalo Sväté písmo, vždy som obdivoval prístup Apoštola Pavla vo svojom liste Filipským 4:11-12:

„Naučil som sa byť spokojný bez ohľadu na okolnosti. Viem, čo je to byť v núdzi, a viem, čo je to mať dostatok. Naučil som sa tajomstvo, ako byť spokojný v každej situácii, či už som sýty alebo hladný, či žijem v hojnosti alebo nedostatku.“

Môžeme sa naučiť byť spokojní vo všetkých veciach bez ohľadu na mieru ťažkostí, s ktorými sa stretávame. Všetci sa rodíme na tento svet so svojimi potrebami a nárokmi a mnohí ľudia takí zostávajú po celý život. Spokojní ľudia však chápu, že blahobyt a naplnenie vznikajú na základe rozhodnutí, ktoré robíme a lekcií, prostredníctvom ktorých sa učíme.

Pozrime sa na konkrétne spôsoby, ako sa všetci môžeme naučiť dosahovať spokojnosť.

Praktizujte vďačnosť

Vďačnosť je liekom na každú toxickú vec, ktorá sa nám v živote prihodí. Jednoducho povedané, vďačnosť podporuje optimizmus, nádej a odolnosť. Preto je ťažké predstaviť si účinnejší liek ako rozhodnutie byť neustále vďačný.

Vedci z Harvardskej lekárskej školy zhrnuli výsledky dlhodobej štúdie skúmajúcej účinky každodennej vďačnosti: „Vo výskume pozitívnej psychológie je vďačnosť silne a konzistentne spojená s väčším šťastím. Vďačnosť pomáha ľuďom budovať pevné vzťahy, pociťovať viac pozitívnych emócií, vychutnávať si zážitky, zlepšovať si zdravie a vyrovnávať sa s nepriazňou osudu.“

Vďačnosť sa dokáže exponenciálne znásobovať. Čím viac sa rozhodnete byť vďační, tým viac nájdete dôvodov na vďačnosť. Vďačnosť otvára dvere k prežívaniu plnosti života a rozvíjaniu pokojného srdca. Pozorne si všímajte nespočetné množstvo dobrých vecí, z ktorých sa tešíte, ale možno máte tendenciu ich prehliadať. Venujte čas zámernému pestovaniu vďačnosti a sledujte, ako sa vďaka tomu zlepší všetko vo vašom živote.

Venujte sa činnostiam prinášajúcim radosť

Prežívanie nespokojnosti môže spôsobiť, že zabudnete na činnosti prinášajúce uvoľnenie a radosť. Dôležitou súčasťou zdravej starostlivosti o seba je pokračovať v životodarných aktivitách a snahách, ktoré vás napĺňajú.

Nájdite si chvíľu a napíšte si päť činností, ktoré vám prinášajú radosť. Idete do kina? Na obed s priateľmi? Alebo deň strávený v múzeu, zoo, parku alebo na golfovom ihrisku? Potom si tieto činnosti začnite plánovať. Udržiavať si radosť nie je sebecké, je to životne dôležité pre vašu pohodu.

Je dôležité nájsť si čas na činnosti, ktoré vás napĺňajú a ktoré vám prinášajú relax a radosť. (ATTILA KISBENEDEK/AFP/Getty Images)

Získajte podporu

Pocit nespokojnosti môže spôsobiť, že sa cítite izolovaní a osamelí. Všade okolo vás je však množstvo ľudí, ktorí si chcú vypočuť váš príbeh. Štúdie ukázali, že sociálna podpora vám môže pomôcť vybudovať si odolnosť voči stresu a poskytnúť vám praktické nápady na zvládanie trápenia a sklamania.

Neváhajte a obráťte sa na blízkeho priateľa, poradcu alebo mentora, aby ste získali ďalšiu pomoc a vzájomnú podporu. Takíto ľudia vás môžu odkázať na dôležité zdroje a skupiny umožňujúce svojim členom hovoriť o problémoch a navzájom sa povzbudiť. Podporné vzťahy vám poskytnú zdravé prostredie na spracovanie vašich emócií a posilnia vás na ceste životom.

Predstavte si svoje najlepšie ja

Počas nasledujúcich dvoch týždňov venujte každý deň 15 minút premýšľaniu, zapisovaniu a zvažovaniu svojej ideálnej budúcnosti. Premýšľajte o svojich cieľoch a snoch a predstavte si, že všetko, čo sa vám deje, je pozitívne. Potom strávte ďalších päť minút vizualizáciou tohto najlepšieho budúceho života čo najživšie s množstvom detailov.

Toto cvičenie je viac než len povzbudzujúce rozprávanie so sebou samým; precvičíte si myseľ a presmerujete svoje myšlienky. Štúdia publikovaná v Časopise behaviorálnej terapie a experimentálnej psychiatrie ukázala, že toto cvičenie zvýšilo úroveň optimizmu účastníkov.

Štúdia zistila, že 15 minút denne strávených premýšľaním o svojej ideálnej budúcnosti zvýšilo optimizmus účastníkov štúdie. (Spencer Platt/Getty Images)

Usmerňujte svoje myšlienky

To, čo sa deje vo vašej hlave, sa nevyhnutne prejavuje vo vašich činoch, postojoch a ambíciách.

Vaše myšlienky, ktoré si hovoríte každú sekundu každého dňa, hlboko a zásadne určujú každý ďalší aspekt vášho života. To, čo o sebe poviete, môže radikálne ovplyvniť vaše šťastie, vzťahy, kariéru, rodičovstvo, duševné zdravie a telesnú pohodu.

Predstavuje to scenár dobrých/zlých správ. Ak sú vaše myšlienky neustále povzbudzujúce, optimistické a konštruktívne, váš život sa bude určite uberať pozitívnym smerom. Ak sú však vaše myšlienky neustále kritické, pesimistické a deštruktívne, váš život sa bude uberať negatívnym smerom.

Precvičujte si odpustenie

Držať bolesť v sebe je toxické pre vaše srdce aj dušu. Odpustiť niekomu, kto vám ublížil, nie je nikdy ľahké, ale odpustením odstránite veľkú prekážku na vašej ceste k spokojnosti.

Ľudia, ktorí vyhľadajú poradenstvo na mojej klinike, sú často prekvapení, keď sa pýtame na narušené alebo zatrpknuté vzťahy v ich živote. Nedokážu vidieť súvislosť medzi ich duševným utrpením a nevyriešenými konfliktmi s ostatnými. Naša skúsenosť však vyvrátila všetky pochybnosti o tom, že lipnúť na urážkach a citových zraneniach je účinný (a nešťastný) spôsob, ako sám seba potrestať. Odpustenie vám prináša slobodu.

Čoraz viac spoločenskovedných výskumov dokazuje, že odpustenie prospieva fyzickému aj duševnému zdraviu.

„Bez ohľadu na to, akú krivdu ste utrpeli, naučiť sa odpúšťať tým, ktorí vám ublížili, môže výrazne zlepšiť psychickú pohodu aj fyzické zdravie,“ uvádza sa v článku uverejnenom Americkou psychologickou asociáciou. „Výskum ukázal, že odpustenie má spojitosť s duševným zdravím – bola zistená menšia úzkosť, znížená depresia i závažné psychiatrické poruchy. Pozorovaný bol aj menší počet vonkajších zdravotných problémov spolu s nižšou mierou úmrtnosti.“

Optimalizujte svoj optimizmus

Spokojnosť je v skutočnosti stav mysle. Je to spôsob nazerania na svet a na jeho okolnosti. Jedným z hlavných faktorov určujúcich spokojný stav mysle je naučiť sa byť optimistom. V pesimistickom, negatívnom svete to môže byť náročné.

Našťastie máme všetci nádej a môžeme si ju zvoliť ako prevládajúci prístup k životu. To je mentálny a citový rámec, ktorý podporuje spokojnosť, aj keď ste momentálne pod negatívnym vplyvom. Optimistický pohľad vám umožňuje byť istým spôsobom nad vecou.

Poznáte niekoho, koho postoj je ohromujúci, aj keď si prešiel strašnými vecami? Poznáte niekoho, koho pohoda sa zdá byť odolná voči náročným životným skúškam? Títo optimisti majú jedno spoločné: dennodenne sa rozhodujú hľadať v živote to dobré, a to aj za ťažkých životných podmienok.

Aj vy sa môžete rozhodnúť žiť spokojne, teraz, v tomto okamihu.

Gregory Jantz

Doktor Gregory Jantz je zakladateľom a riaditeľom kliniky duševného zdravia The Center: A Place of Hope (Miesto nádeje) v Edmondse, štát Washington. Je autorom kníh Liečenie depresie pre život, Reset úzkosti a mnohých ďalších. Nájdete ho na stránke APlaceOfHope.com.


Preklad a redakčná úprava pôvodnej správy: Peter Spolnik

Prečítajte si aj