Utorok 3. decembra, 2024
(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Mamička odsudzovaná za „lenivosť“ ukázala, ako si jej dvojročné dvojčatá samy pripravujú raňajky na stôl

Jedna z newyorských mamičiek, ktorá bola kritizovaná za svoj „lenivý“ prístup k výchove, odhalila, ako jej dvojčatá „rozkvitli“ po tom, čo ich začala zapájať do kuchynských aktivít.

Aziza Bobojanová pochádzajúca z Tadžikistanu začala s manželom podporovať samostatnosť svojich detí, keď mali len 17 mesiacov.

„Od doby, keď sme ich začali zapájať do úloh, ako je podávanie raňajok alebo pomoc pri každodenných činnostiach, napríklad pri varení, upratovaní a dokonca aj pri skladaní nábytku, sme zaznamenali výrazný pokles záchvatov hnevu,“ zverila sa 28-ročná Bobojanová denníku Epoch Times. „Ukázalo sa, že čím viac sa zapájajú do týchto činností, tým sú šťastnejšie. Už nevyhľadávajú pozornosť krikom, pretože sa cítia zapojené do väčšiny našich domácich činností.“

Manželia Bobojanovci so svojimi dvojčatami (S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Po prečítaní mnohých kníh o vývoji dieťaťa si Bobojanová, inžinierka Javascriptu, osvojila prístup Montessori, ktorý odporúča rodičom zapojiť deti do kuchynských činností tým, že im vyhradia prístupné police a skrinku na náradie a riad.

Ale keďže rodina Bobojanovcov žije v New Yorku, potýka sa s priestorovými obmedzeniami. Preto Bobojanová inovovala funkčnú minikuchynku, ktorá bola špeciálne prispôsobená potrebám jej dvojčiat.

„Keď mali dva roky, začala som ich zapájať do prípravy raňajok ako prvý krok na ceste k samostatnosti,“ povedala.

Bobojanová si všimla, že keď dvojčatá prvýkrát preskúmali svoju minichladničku, „inštinktívne pochopili“, ako usporiadať položky na raňajkovom stole, pretože z chladničky vybrali všetky potrebné ingrediencie.

Povzbudená ich zvedavosťou začala dokumentovať ich drobné krôčiky smerom k sebestačnosti a zdieľať ich na sociálnych sieťach. Jedno z videí, ktoré sa stalo virálnym, zobrazuje chlapcov, ako vo svojej minikuchynke pripravujú stôl: rozklepávajú vajíčka, šúpu banány a upratujú po sebe.

Video získalo viac ako 700 000 reakcií a mnoho pozitívnych komentárov. Niektorí užívatelia sociálnych médií sú prekvapení, že deti rozbíjajú vajíčka len jednou rukou, zatiaľ čo iní sa rozplývajú nad roztomilou kuchynkou, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre maximálne využitie obmedzeného priestoru v ich mestskom byte.

(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Zatiaľ čo 90 % komentárov od užívateľov sociálnych médií ju podporuje a povzbudzuje, iní tvrdia, že jej deti sú „príliš nezávislé“ a rodičia by ich mali nechať byť deťmi.

„Pochopila som, že nie je možné zavďačiť sa všetkým a vždy sa nájde niekto, kto ma bude odsudzovať,“ povedala pani Bobojanová. „Úprimne povedané, naučila som sa netrápiť kritikou nášho výchovného prístupu. Naša rodina funguje tak, ako nám to najlepšie vyhovuje, a nikomu nevnucujem naše postupy. Najdôležitejšie je, že tento prístup funguje efektívne pre našu rodinu, a to je to, na čom skutočne záleží.“

Bobojanová vytvára pre svoje deti úlohy primerané ich veku a spolieha sa na svoje inštinkty.

„Nikdy nespoznáte schopnosti dieťaťa, kým mu nedáte šancu,“ hovorí pani Bobojanová. „ Často podceňujeme schopnosti batoliat, ale sú to neuveriteľne bystrí a vnímaví pozorovatelia našich každodenných činností.“

(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Dvojčatá zvládli umenie ošúpať a nakrájať vajce na tvrdo a vedia si pripraviť koktaily z jogurtu, banánu, mrazených bobúľ, mandľového masla a ovsených vločiek. Malí kuchári okrem toho, že vedia dobre krájať rôzne druhy ovocia a mäkkej zeleniny, dokážu aj samostatne prestierať a upratať raňajkový stôl.

Ďalším skvelým úspechom je, že si dokážu sami naliať vodu z dávkovača a mlieko z džbánika, kedykoľvek majú smäd.

Ako obhajkyňa Montessori pedagogiky sedí so svojimi synmi a pomáha im vždy, keď je to potrebné, napríklad keď majú problém s rozotretím mandľového masla alebo otvorením pohára. Vďaka svojim skúsenostiam si uvedomila, že ide o krehké balansovanie, ktoré si vyžaduje pochopenie toho, kedy ustúpiť, a je skvelou príležitosťou na precvičovanie trpezlivosti.

„Sú chvíle, keď to môže byť trochu náročné, najmä keď sa ponáhľame a dvojčatá trvajú na tom, že chcú všetko robiť samy,“ povedala. „Chvíľu mi trvalo, kým som sa zmierila s tým, že nehody ako rozbitie riadu alebo rozliatie nápoja sú súčasťou ich procesu učenia.“

Vždy, keď došlo k nehode, Bobojanová počítala do 10, aby zachovala pokoj a rozvahu a umožnila dvojčatám situáciu spracovať.

„Prekvapivo sa rýchlo naučili zaobchádzať s krehkými predmetmi. Hoci sa ešte stále občas niečo vyleje, už nemusím počítať do desať, pretože dvojčatá inštinktívne chytia kuchynskú utierku, aby spôsobený neporiadok sami vyčistili.“

(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Keď sa matka dvoch detí pozerá späť, verí, že to všetko stálo za to, pretože jej chlapci získali sebadôveru a pocit úspechu. Okrem toho sa rozvíja ich jemná motorika, kreativita a ďalšie dôležité životné zručnosti. Rodičia si tiež všimli, že dvojčatá majú teraz nový záujem o jedlo.

„Nikdy nemali radi vajcia uvarené natvrdo, kým si ich nezačali sami šúpať a krájať,“ hovorí Bobojanová.

Jej cieľom je, aby si dvojčatá nakoniec pripravovali raňajky samy a z dlhodobého hľadiska sa v nich rozvíjala sebestačnosť.

„V konečnom dôsledku je naším cieľom ako rodičov vychovať rešpektovaných, spoľahlivých a úspešných jedincov,“ povedala.

Vďaka tejto ceste si Bobojanová mohla vytvoriť mnoho úžasných spomienok, vrátane toho, keď sa deti naučili pripravovať pizzu úplne od začiatku.

„Vidieť ich nadšenie pri príprave ich obľúbeného jedla, ktorým je pizza, bolo na nezaplatenie,“ povedala.

(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Inokedy, keď sa chlapci zobudili nevrlí, lebo sa zle vyspali, Bobojanová im pripomenula raňajky a ich nálada sa okamžite zmenila.

„Keď sme vošli do obývačky, pripomenula som chlapcom, aby otvorili chladničku,“ povedala. „Oči sa im rozžiarili od nadšenia, aj keď mali ešte stále slzy na krajíčku, pretože sa zobudili v zlej nálade.“

„Ich radostné reakcie, poskakovanie okolo a nadšené vymenovávanie jednotlivých predmetov v chladničke ma naozaj dojali.“

(S láskavým dovolením @zi_twinmom)

Rodičom, ktorí majú záujem vyskúšať tento prístup, Bobojanová odporúča zapojiť deti do kuchynských alebo domácich prác už od 12 mesiacov a preskúmať rôzne knihy o vývoji dieťaťa, aby ste zistili, aký prístup je pre vašu rodinu najlepší a vyhovuje vášmu štýlu výchovy.

Rodičom tiež pripomína: „Nerozčuľujte sa nad rozliatym nápojom alebo rozbitým riadom. Neporiadok sa dá upratať za pár minút, ale spomienky, ktoré si s deťmi vytvoríte, vám zostanú na celý život.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj