Baterkáreň v Šuranoch: Občianska iniciatíva predložila 31 závažných pochybení v posudzovaní záťaže na životné prostredie a zdravie obyvateľov
Plány o výstavbe baterkárne v Šuranoch, ktoré sa začali realizovať po podpise Memoranda o porozumení medzi slovenskou vládou a spoločnosťou Gotion InoBat Batteries, vyvolávajú množstvo otázok. Hoci investori prezentujú projekt ako krok k rozvoju regiónu bez dôvodov na znepokojenie, občianska iniciatíva upozorňuje na vážne environmentálne a bezpečnostné riziká, ktoré tento projekt so sebou prináša. Problémy s manipuláciou s údajmi, nejasnosti v posudzovaní vplyvov na životné prostredie a neexistujúce regulácie pre nebezpečné látky v batériových továrňach vzbudzujú obavy o bezpečnosť a zdravie obyvateľov regiónu.
Plány o výstavbe baterkárne v Šuranoch
Pred rokom (23.11.2023) podpísala slovenská vláda Memorandum o porozumení so spoločnosťou Gotion InoBat Batteries (GIB). Podľa tlačovej správy z rezortu hospodárstva GIB plánuje na Slovensku vybudovať najmodernejšiu továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou, ktorá sa stane lídrom nielen v Európe, ale aj na celom svete a vytvorí približne 1 500 nových pracovných miest.
„Som veľmi rada, že jedna z prvých investícií, ktoré môžeme za môjho pôsobenia oznámiť, bude výstavba gigabaterkárne, ktorá je kľúčová pre budúcnosť automobilového priemyslu a elektromobility nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Včera sme urobili prvý zásadný krok, ktorým spoločne deklarujeme, že máme záujem o ďalšiu spoluprácu, že na tejto investícii budeme veľmi intenzívne pracovať a že spoločne tak opäť prispejeme k dekarbonizácii Slovenska,“ vyhlásila vtedy podpredsedníčka vlády SR a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
GIB je spoločným projektom slovenskej spoločnosti InoBat a čínskeho giganta Gotion High-Tech. Gotion High-Tech patrí medzi troch najväčších výrobcov batérií na svete a je exkluzívnym dodávateľom pre Volkswagen mimo čínskeho trhu. V USA však firma Gotion nemá dobrú reputáciu. Protesty proti založeniu baterkárne touto firmou sa objavili napr. v Michigane, dôvodom sú najmä obavy o národnú bezpečnosť, ako aj znečistenie blízkych fariem. V stanovách firmy dokonca stojí: „Spoločnosť by mala zriadiť stranícku organizáciu a vykonávať stranícke aktivity v súlade s Ústavou Čínskej komunistickej strany. Spoločnosť by mala zabezpečiť nevyhnutné podmienky pre výkon straníckych aktivít.“
Obavy obyvateľov o životné prostredie
Výstavba závodu v Šuranoch by mala byť spustená v polovici nasledujúceho roka. Baterkáreň vrátane celej výrobnej technológie, má byť replikou čínskej fabriky nachádzajúcej sa v meste Hefei. Investori verejnosť uisťujú, že výstavba baterkárne nijak neohrozí ľudí z regiónu Šurian. Niekoľko obyvateľov spoločne s odborníkmi navštívilo čínsku baterkáreň, aby sa presvedčili, že závod nie je dôvodom na znepokojenie.
Výstavba a prevádzkovanie baterkárne však vyvoláva aj obavy zo znečistenia ovzdušia a podzemných vôd, hlučnosti, prašnosti a možných negatívnych dopadov na zdravie. V reakcii na plány s investičným zámerom Šurany Industrial Park – Projekt Baterkáreň vznikla občianska iniciatíva Chránime si naše (CHSN) obraňujúca záujmy obyvateľov Šurian, Bánova a blízkeho okolia. Ide o nadstranícku apolitickú iniciatívu, ktorá sa snaží zabrániť výstavbe.
Iniciatíva upozorňuje na to, že továreň na batérie nie je klasická automobilka, ako sa to často podsúva verejnosti, ale že výroba batérií patrí do kategórie ťažkého chemického priemyslu. Proces výroby zahŕňa manipuláciu s nebezpečnými chemickými látkami, ako sú rozpúšťadlá, elektrolyty a ťažké kovy a pri výrobe sa spotrebuje veľké množstvo vody, elektrickej energie a plynu.
„Havarijné situácie v závodoch vyrábajúcich batérie nastávajú viackrát ročne, haváriu veľkých rozmerov môžeme podľa štatistík očakávať vždy aspoň raz za 10 rokov. Smrteľná dávka lítia je 5 gramov,“ vymenúva CHSN. Iniciatíva hovorí o preukázateľne škodlivých účinkoch rozpúšťadla NMP, ktoré sa pomaly rozkladá, môže kontaminovať vodné zdroje a spôsobiť zdravotné problémy. Tiež spomína škodlivé účinky u elektrolytov a ich fluorových zlúčenín.
„Investor nemôže garantovať ekologickú bezpečnosť baterkárne, pretože na baterkárne doteraz neexistujú európske smernice BAT (Best Available Techniques), na niektoré nebezpečné látky neexistujú limity ani spôsoby merania ich hodnôt v ovzduší alebo vo vode,“ uzatvára CHSN výpočet faktov. Dodáva, že investor ani navrhovateľ ešte nevie, ako bude toxický odpad odvážať a likvidovať.
31 pochybení
CHSN vytvorila zoznam, ktorý priebežne ďalej dopĺňa a v ktorom poukazuje na pochybenia, vážne porušenia či obchádzanie zákonov a na nedostatky v zámere posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Podľa nich v predloženom zámere predkladateľ uvádza len orientačné údaje, výrazne podhodnotené množstvá vstupných surovín, nezrovnalosti v otázkach spotreby vody, či nejasnosti v súvislosti s likvidáciou toxického odpadu. Dosvedčovať to má odpoveď navrhovateľa k pripomienkam k zámeru:
„V súčasnej dobe disponuje navrhovateľ iba orientačnými množstvami základných surovín a chemických látok a materiálov používaných vo výrobe. Konkrétne technológie a vstupy do nich sa budú bližšie špecifikovať v následných stupňoch projektovej dokumentácie,“ uvádza navrhovateľ projektu.
Ochrancovia poukazujú na reálnu situáciu v Maďarsku, kde podstatne menšia továreň na batérie vyprodukuje ročne až 35 000 ton odpadu. Nedávne kauzy v maďarských závodoch odhalili čierne skládky tisícok ton nebezpečného odpadu, často uloženého v nezabezpečených a otvorených priestoroch bez požiarnej ochrany, pričom bol odpad nesprávne označený a zavádzajúco evidovaný.
Bezpečnosť a zdravie
Ďalej CHNS uvádza, že protokol o nezaradení prevádzky do kategórie A alebo B, vypracovaný firmou OLBA s.r.o., obsahuje nesprávne údaje a zámerne podhodnotené čísla, aby výsledný koeficient bol nižší ako 1 a aby taká veľká fabrika nemusela spĺňať zákon o prevencii závažných priemyselných havárií.
Inciatíva upozorňuje, že v prípade priemyselnej havárie hrozia vážne následky obrovských rozmerov, ktoré ohrozujú všetky súčasti životného prostredia, ale najmä zdravie a majetok obyvateľov, a dokonca aj ich životy. Zákon, ktorý je podľa CHNS obchádzaný, požaduje poistné krytie pre prípad, že by došlo k havárii, a tak by obrovský rozsah škôd v prípade potreby nemusel sanovať štát. Investor naviac uviedol, že neplánuje zriadiť vlastný hasičský útvar pre závod, čím bude riziko prenesené na národný Hasičský a záchranný zbor SR.
Občianska iniciatíva rovnako poukazuje na nedostatky štúdie HIA ohľadom vplyvov na verejné zdravie a na v nej obsiahnuté klamlivé informácie. „V správe sa vôbec nespomína riziko reprodukčnej toxicity rozpúšťadla NMP, ani extrémne škodlivý účinok elektrolytov (fluoridové soli) na zdravie a životné prostredie,“ pripomína. Ďalej hovorí o zamlčaní škodlivých účinkov používaných surovín, keď sa v žiadnom dokumente kompetentní nezaoberajú vplyvom elektrolytov a PVDF pojiva no vodu a ovzdušie.
Negatívny vplyv na zdravie obyvateľov Šurian bude mať výrazné prekročenie emisných limitov v spojitosti so zavedením prevádzky baterkárne. Alarmujúca je aj neexistencia imisných hodnôt.
„Imisný limit je koncentrácia znečisťujúcej látky v ovzduší. Podľa SHMÚ nepatrí rozpúšťadlo NMP (N-Methylpyrrolidone) medzi bežne sledované látky v ovzduší. Pre zlúčeninu NMP sa limitná hodnota v ovzduší neurčuje, ani nie je možné jej meranie monitorovacími stanicami SHMU,“ vysvetľuje iniciatíva. Dodáva pritom, že ak nevieme sledovať koncentráciu nejakej látky, logicky potom nevieme vyhodnotiť vplyv koncentrácie látok v ovzduší na zdravie a životné prostredie.
Petícia
Nedostatky v legislatíve, chyby v zisťovacom konaní, potenciálne porušenie ústavného práva, že každý má právo na priaznivé životné prostredie, či dlhotrvajúce informačné embargo sú len ďalšie z mnohých argumentov, prečo sa CHNS snaží výstavbu gigabaterkárne v Šuranoch zastaviť.
„Baterkáreň je ŤAŽKÝ CHEMICKÝ PRIEMYSEL, ktorý preukázateľne ohrozuje životné prostredie, zdravie i život! V najúrodnejšej oblasti Slovenska s veľkým zdrojom pitnej podzemnej vody jednoducho takáto fabrika nemá čo hľadať!“ nabáda CHSN na pridanie sa k petícii za zákaz výstavby baterkárne. Doteraz ju spolu podpísalo viac ako 17 000 ľudí. Petičné hárky boli odovzdané a aktuálne petičný výbor čaká na verejné prerokovanie petície s Výborom NRSR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Stretnutie sa malo konať v utorok (26. 11.), avšak schôdza výboru sa neotvorila z dôvodu neúčasti koaličných poslancov.
Opozičné KDH na brífingu skritizovalo vládne strany za neotvorenie výboru. Vyzvalo vládu, aby investíciu poriadne prešetrila. „Žiadame, aby vláda predložila reálne analýzy vplyvov samotnej výroby batérií na životy a zdravie ľudí v okolí fabriky a vplyvov na životné prostredie, najmä rizikovej látky NMP, pri výrobe batériových článkov,“ vyhlásil Marián Čaučík. Zdôraznil, že minister envirorezortu Tomáš Taraba (nom. SNS) by mal celý proces schvaľovania investície preveriť.
Ďalší poslanec, Jozef Hajko, uviedol, že investície sú pre Slovensko potrebné. Vláda by podľa jeho slov mala podporovať investície zamerané na efektívnosť a ochranu životného prostredia. Domnieva sa však, že baterkáreň v Šuranoch tieto kritéria nespĺňa a tak by vládna koalícia mala zvážiť alternatívne možnosti.
„Pri príprave celého zámeru prišlo k toľkým pochybeniam a nekalým praktikám, že prospešnosť, ekologickosť a bezpečnosť celého projektu je jednoducho vylúčená,“ zhodnotila iniciatíva Chránime si naše.
Minister sa s predstaviteľmi CHNS stretne vo štvrtok
Minister Taraba inicioval na štvrtok (28. 11.) stretnutie s petičným výborom Chránime si naše – STOP baterkárni v Šuranoch. Verejnosť by tak podľa ministerstva životného prostredia (MŽP) mala dostať reálny výklad bez klamstiev a neodborných stanovísk. Posudzovanie výstavby baterkárne musí byť podľa ministra otvorené verejnosti a v súlade s platnou legislatívou.
„Faktom je, že aktuálne konania prebiehajú na Okresnom úrade Nitra, ktorý patrí pod Ministerstvo vnútra SR. Ministerstvo životného prostredia SR v prípade, ak bude odvolacím orgánom, tak všetky rozhodnutia podrobne preskúma,“ reagovalo MŽP na výzvu opozičného KDH, aby rezort zriadil nezávislú komisiu na prešetrenie a dôkladné preskúmanie celého doterajšieho procesu schvaľovania investičného zámeru baterkárne v Šuranoch.
Rezort životného prostredia pripomenul, že proces posudzovania vplyvov na životné prostredie sa riadi riadnymi legislatívnymi pravidlami a pre Tarabu je dôležité, aby boli všetky legislatívou stanovené pravidlá aj dodržiavané. „Nedopustím, aby verejnosť bola ignorovaná, alebo aby sa tu realizoval projekt s parametrami, ktoré by predstavovali ohrozenie pre život ľudí,“ zdôraznil Taraba.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK