
Trump zakázal výskum na posilnenie funkcie vírusov v iných krajinách vrátane Číny
Americká vláda financovala výskum na posilnenie funkcie vírusov v Číne.
Americký prezident Donald Trump v pondelok 5. mája zakázal federálne financovanie výskumu zameraného na posilnenie funkcie vírusov (gain-of-function) v iných krajinách vrátane Číny. Urobil tak len niekoľko týždňov po tom, ako jeho administratíva uviedla, že covid-19 pravdepodobne pochádza z čínskeho laboratória financovaného z USA.
„Je to veľká vec,“ povedal Trump v Oválnej pracovni pri podpise výkonného nariadenia. „Keby sme to urobili skôr, možno by nevznikol ten problém, ktorý sme mali.“
Prezidentovo nariadenie zakazuje, aby federálne prostriedky podporovali rizikový výskum, ak je cieľom zvýšenie patogenity alebo inej funkcie vírusu v iných krajinách bez zodpovedného dohľadu. „Mnoho ľudí verí, že výskum zameraný na posilnenie funkcie vírusov bol jednou z kľúčových príčin pandémie covidu,“ povedal pracovník Bieleho domu Will Scharf, keď prezidentovi odovzdával dokument na podpis.
Podľa tohto nariadenia nové pravidlá chránia Američanov pred potenciálne nebezpečným výskumom zahŕňajúcim manipuláciu s vírusmi, toxínmi a inými biologickými materiálmi. Regulácie boli navrhnuté tak, aby neovplyvnili národnú bezpečnosť a pripravenosť na hrozby, uviedli predstavitelia Bieleho domu vo svojom vyhlásení.
Cieľom zmien je zlepšiť presadzovanie, dohľad a transparentnosť. „Toto výkonné nariadenie v prvom rade poskytuje silné nové nástroje na presadzovanie zákazu federálneho financovania výskumu zameraného na posilnenie funkcie vírusov v zahraničí,“ uviedol Scharf. „Podporuje tiež iné mechanizmy dohľadu … a vytvára celkovú stratégiu zabezpečujúcu, že biomedicínsky výskum sa vykonáva bezpečne a chráni ľudské zdravie.“
Táto smernica umožňuje agentúram identifikovať a zrušiť federálne financovanie akéhokoľvek biologického výskumu, ktorý by mohol ohroziť verejné zdravie, ochranu alebo národnú bezpečnosť.
„Toto opatrenie zásadným spôsobom zníži potenciál laboratórnych incidentov súvisiacich s výskumom zosilnenia funkcie vírusov, ako bol ten, čo prebiehal s koronavírusmi netopierov v Číne pod záštitou organizácie EcoHealth Alliance a Inštitútu virológie vo Wu-chane,“ uviedol Biely dom v dokumente.
Národný inštitút zdravia (NIH) a Agentúra pre medzinárodný rozvoj USA (USAID) poskytli viac ako milión dolárov na výskum v Inštitúte virológie vo Wu-chane prostredníctvom organizácie EcoHealth Alliance zameraného na experimenty s koronavírusmi netopierov.
Čínske mesto, v ktorom sa laboratórium nachádza, je tiež mestom, kde boli prvýkrát identifikované prípady covidu-19. „Podľa takmer všetkých vedeckých meradiel, ak by existoval dôkaz o prírodnom pôvode, už by sa objavil. Ale neobjavil sa,“ uvádza Biely dom na svojej webovej stránke aktualizovanej v apríli.
Úradníci tiež uviedli, že vedci vo Wu-chane mali príznaky podobné covidu-19 mesiace predtým, ako bol vírus objavený na miestnom trhu. „Došlo k úniku, hovorím to od prvého dňa,“ povedal Trump. „Túto svoju domnienku som nikdy nezmenil.“ Organizácia EcoHealth však tvrdí, že výskum vo Wu-chane neviedol k vzniku covidu-19.
Predstavitelia administratívy uviedli, že zákaz zabráni vzniku ďalších únikov. „Je to historický deň. Koniec výskumu k posilneniu funkcie vírusov,“ uviedol americký minister zdravotníctva Robert F. Kennedy Jr. počas slávnostného podpisu.
Minister tiež opísal históriu výskumu s dvojitým využitím pre vakcíny a vojenské účely uskutočňovaného americkými spravodajskými agentúrami od roku 1947. Tento rizikový výskum bol zakázaný v roku 1973 Dohovorom o biologických zbraniach, ale klauzula v Patriot Acte, prijatom v roku 2001 po útokoch antraxom a 11. septembra, zbavila úradníkov zodpovednosti, čo viedlo k obnoveniu financovania výskumu na posilnenie funkcie vírusov, uviedol Kennedy.
„Je to zbraň, ktorá vždy prinesie negatívne dôsledky, vždy to prinesie zlé správy,“ vyhlásil Kennedy a poukázal na tri prípady úniku z laboratórií v roku 2014. „Za celé desaťročia výskumu biologických zbraní nemôžeme poukázať na jedinú dobrú vec, ktorá by z neho vzišla.“
Uviedol, že ostatné krajiny, vrátane Číny, vyvíjajú všetky možné typy zbraní s využitím umelej inteligencie a genetických technológií, čo označil za „ničivé“. „Vždy existuje nebezpečenstvo, že pri tomto výskume by mohlo niečo uniknúť, aj keby to bolo len náhodou, a spôsobiť pandémiu,“ uviedol Dr. Jay Battacharya, riaditeľ Národného inštitútu zdravia, počas slávnostného podpisu.
„Každá krajina, ktorá sa podieľa na tomto výskume, ohrozuje svoju vlastnú populáciu, rovnako ako celý svet, ako sme videli počas pandémie covidu-19,“ dodal.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK