Piatok 11. júla, 2025
Obrazovky s logom čínskej AI spoločnosti DeepSeek (Lionel Bonaventure/ AFP via Getty Images)
» ,

Česká republika zakázala DeepSeek pre obavy o bezpečnosť dát

Českí vládni predstavitelia ako hlavný dôvod zákazu uvádzajú povinnosť spoločnosti DeepSeek poskytovať na požiadanie informácie Pekingu.

Rozhodnutie, ktoré česká vláda oznámila 9. júla, nadväzuje na odporúčanie národného orgánu pre kybernetickú bezpečnosť, aby sa všetkým orgánom verejnej správy zakázalo používanie aplikácií, softvéru, webových stránok a webových služieb od spoločnosti DeepSeek. Český premiér Petr Fiala uviedol, že zákaz vychádzajúci z analýzy Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, je „dôležitým krokom k posilneniu kybernetickej bezpečnosti Českej republiky“.

Tento krok nasleduje po podobných opatreniach prijatých inými krajinami na ochranu používateľských údajov. Taliansko zablokovalo prístup k chatbotu DeepSeek v januári s odôvodnením, že spoločnosť nerieši otázky týkajúce sa ochrany osobných údajov. V júni Nemecko požiadalo obchody s aplikáciami, aby produkt stiahli z dôvodu nezákonného prenosu údajov. Austrália tiež obmedzila používanie DeepSeek vo vládnych systémoch z dôvodu obáv o národnú bezpečnosť.

Fiala poukázal na riziká používania produktov DeepSeek, pričom zdôraznil povinnosť spoločnosti odovzdať informácie vrátane údajov o zákazníkoch Pekingu na požiadanie. „Keďže ide o čínsku spoločnosť, dopadajú na ňu všetky povinnosti spojené s legislatívou Čínskej ľudovej republiky. To zahŕňa povinnú spoluprácu s orgánmi čínskeho štátu, čo môže viesť k prístupu štátneho aparátu k dátam uchovávaným na serveroch v Čínskej ľudovej republike,“ povedal.

Kybernetický útok na ministerstvo zahraničných vecí

V máji Česká republika obvinila čínsky režim z kybernetického útoku na komunikačné systémy ministerstva zahraničných vecí a za vinníka označila hackerskú skupinu APT31 s napojením na Peking. Čína akékoľvek obvinenia odmietla.

Podľa českých úradníkov sa útoky začali počas českého predsedníctva v Európskej únii v roku 2022 a zameriavali sa na e-maily a dokumenty týkajúce sa Ázie. Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský si v reakcii na to predvolal čínskeho veľvyslanca a uviedol, že krajina v roku 2024 modernizovala svoj komunikačný systém s cieľom zvýšiť bezpečnosť.

Český minister pre vedu, výskum a inovácie Marek Ženíšek na sociálnej sieti X uviedol, že zákaz aplikácií DeepSeek je „nevyhnutným krokom“ nasledujúcim po „nedávnom odhalení čínskej špionáže na ministerstve zahraničných vecí“.

Spoločnosť DeepSeek bola založená v roku 2023 v čínskom meste Hangzhou a v tom istom roku uviedla na trh svoj prvý veľký jazykový model umelej inteligencie.

Ďalšie bezpečnostné hrozby

Na konci roka 2018 český orgán na ochranu kybernetickej bezpečnosti varoval sieťových operátorov a ďalšie kľúčové inštitúcie pred používaním softvéru alebo hardvéru vyrobeného čínskymi dodávateľmi telekomunikačných zariadení Huawei a ZTE, ktoré podľa neho môžu predstavovať bezpečnostnú hrozbu.

V roku 2019 bola spoločnosť Huawei vylúčená z českého verejného obstarávania na vybudovanie daňového portálu. Českí úradníci to odôvodnili tým, že projekt nemôže zahŕňať dodávateľov, na ktorých sa vzťahuje aktívne varovanie od orgánu na ochranu kybernetickej bezpečnosti.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj