
Minister Blanár si v Srebrenici uctil obete genocídy
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD) vzdal v mene Slovenskej republiky úctu všetkým obetiam srebrenickej genocídy a ich pozostalým na piatkovom spomienkovom podujatí v Bosne a Hercegovine v Memoriálnom centre v Potočari pri príležitosti 30. výročia genocídy v Srebrenici.
„V čase, keď mier nie je samozrejmosťou, my na Slovensku nezabúdame a pripomíname si, ako ďaleko až môže zájsť ľudská nenávisť,“ vyhlásil. Do krajiny vycestoval na pozvanie ministra zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Elmedina Konakoviča.
Ako uviedol šéf slovenskej diplomacie, pred tromi desaťročiami sa v Srebrenici odohrala tragédia, ktorá navždy poznačila históriu európskeho kontinentu. „Zavraždených bolo viac ako osemtisíc nevinných mužov a chlapcov. Ich smrť, utrpenie rodín aj nezahojené rany na duši ostávajú súčasťou kolektívnej pamäte nielen regiónu západného Balkánu, ale celej Európy,“ pripomenul minister J. Blanár.
„Slovensko spája s Bosnou a Hercegovinou osobný rozmer tejto tragédie prostredníctvom osudov konkrétnych ľudí, ktorí boli v čase vojny donútení opustiť svoje domovy a hľadať bezpečie a nový začiatok aj v našej vlasti,“ konštatoval minister zahraničných vecí SR. Šéf slovenskej diplomacie zároveň opätovne vyjadril podporu úsiliu Bosny a Hercegoviny o zmierenie, stabilitu a európsku budúcnosť. Bezpečnosť a integrácia štátov západného Balkánu do Európskej únie sú dlhodobou prioritou slovenskej zahraničnej politiky.
Slovenská republika v krajinách západného Balkánu konzistentne podporuje iniciatívy posilňujúce zmierenie a výchovu k hodnotám mieru, a to najmä medzi mladými ľuďmi. Finančnou podporou prispela k aktivitám zameraným na dialóg a medzikomunitné porozumenie a partnersky sa už niekoľko rokov podieľa na organizácii Mierového festivalu Postkonfliktného výskumného centra či na projektoch realizovaných v spolupráci s Rozvojovým programom Organizácie Spojených národov (UNDP). Jedným z nich bola aj digitalizácia výstav Múzea genocídy v Sarajeve.
Genocída v Srebrenici predstavuje najhorší masaker v Európe od konca druhej svetovej vojny, ktorý navždy poznačil európske dejiny. Počas niekoľkých júlových dní v roku 1995 bolo v oblasti, ktorá bola v tom čase vyhlásená za bezpečnú zónu Organizácie Spojených národov, zavraždených viac ako 8-tisíc bosniackych mužov a chlapcov. Obete tejto tragédie sa do poslednej chvíle spoliehali na ochranu medzinárodného spoločenstva. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v Haagu jednoznačne kvalifikovali tieto udalosti ako genocídu.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.