Nedeľa 13. júla, 2025
Americký prezident Donald Trump v Oválnej pracovni Bieleho domu 5. júna 2025. (Foto: Anna Moneymaker/Getty Images)
» ,

Trump oznámil zavedenie 30 % ciel na dovoz z EÚ a Mexika

Americký prezident uviedol, že clá majú za cieľ napraviť dlhodobú obchodnú nerovnováhu medzi USA a oboma obchodnými partnermi.

Americký prezident Donald Trump oznámil tridsaťpercentné clá na dovoz z Európskej únie (EÚ) a Mexika, ktoré nadobudnú platnosť 1. augusta. Tento termín sa vzťahuje na množstvo recipročných ciel, ktoré Trump podľa vlastných slov plánoval uvaliť na mnohých amerických obchodných partnerov, aby riešil dlhodobú obchodnú nerovnováhu a ďalšie faktory.

12. júla Trump na sociálnych sieťach napísal, že obaja obchodní partneri roky uvaľovali na Spojené štáty rôzne clá a netarifné obchodné prekážky a že clá, ktorým čelia teraz, majú za cieľ napraviť túto nerovnováhu.

Americký prezident dodal, že EÚ a Mexiko budú čeliť ešte vyšším poplatkom, ak zareagujú zvýšením svojich obchodných prekážok voči Amerike. Potrebu znížiť alebo odstrániť americké obchodné deficity s oboma partnermi označil za otázku ekonomickej a národnej bezpečnosti.

Minulý týždeň Trump poslal listiny ďalším vyše 20 americkým obchodným partnerom vrátane Kanady, Japonska a Brazílie, uvaliac na ne plošné clá vo výške 20 až 50 %.

Vo svojom liste mexickému lídrovi Trump uznal, že krajina podnikla pozitívne kroky na zastavenie prílevu nelegálnych imigrantov a fentanylu do Spojených štátov. Avšak skonštatoval, že Mexiko neurobilo dosť na to, aby zabránilo kartelom premeniť Severnú Ameriku na „ihrisko narkotík a obchodu s ľuďmi“.

Trump povedal, že by mohol zvážiť úpravu výšky cla, ak Mexiko zníži svoje obchodné prekážky voči Spojeným štátom, úspešne eliminuje kartely a zastaví prílev fentanylu.

Vo svojom liste vedeniu EÚ Trump uviedol, že obchodné prekážky spoločenstva voči Spojeným štátom sú nespravodlivé a neudržateľné. Tridsaťpercentné clo je „oveľa menej“, než by bolo potrebné na odstránenie obchodnej nerovnováhy, uviedol Trump, pričom požadoval, aby EÚ odstránila všetky clá voči Amerike a umožnila úplný a otvorený prístup na trh.

Rovnako ako v liste mexickej prezidentke Claudii Sheinbaumovej Trump v liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej uviedol, že sadzba cla sa môže upraviť – nahor alebo nadol – na základe vývoja v bilaterálnych vzťahoch Ameriky s Mexikom, resp. EÚ.

EÚ sa predtým pokúšala dosiahnuť aspoň predbežnú dohodu, aby sa vyhla Trumpovým clám. Avšak napriek náznakom pokroku v rokovaniach po tom, ako americký prezident ustúpil od uvalenia 50 % ciel, aj EÚ nakoniec dostala listinu s oznámením výšky ciel.

Podľa Úradu amerického obchodného zástupcu 27-členné spoločenstvo je najväčším dodávateľom Ameriky. V roku 2024 EÚ vyviezla do USA tovar v hodnote 605,8 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast o 5,1 % (29,4 miliardy dolárov) oproti roku 2023. Americký deficit v obchodovaní s tovarom v porovnaní s EÚ predstavoval v roku 2024 235,6 miliardy dolárov, čo je nárast o 12,9 % (26,9 miliardy dolárov), ak to porovnáme s rokom 2023.

V reakcii na Trumpov list von der Leyenová vyhlásila, že EÚ bude pokračovať v snahe dosiahnuť obchodnú dohodu do 1. augusta prostredníctvom rokovaní.

„Zároveň podnikneme všetky potrebné kroky na ochranu záujmov EÚ vrátane prijatia primeraných protiopatrení, ak to bude potrebné,“ uviedla a dodala, že 30 % clo, ktoré Trump oznámil, by narušilo transatlantické dodávateľské reťazce na úkor EÚ aj Spojených štátov.

„Medzitým budeme pokračovať v prehlbovaní našich globálnych partnerstiev, pevne zakotvených v princípoch pravidlami riadeného medzinárodného obchodu,“ doplnila.

Pretvorenie obchodu prostredníctvom ciel

Trump spravil z otázky znižovania obchodného deficitu kľúčový cieľ svojej administratívy.

Od návratu do Bieleho domu zaviedol univerzálne desaťpercentné „základné“ clo na amerických obchodných partnerov a spolu s tým recipročné clá (od apríla), ktoré sa v jednotlivých krajinách líšia v závislosti od obchodných prekážok každej krajiny voči Spojeným štátom. Pri väčšine týchto recipročných ciel poskytol 90-dňový odklad, ktorý neskôr predĺžil do 1. augusta.

Počas uplynulého týždňa Trump poslal listiny viac než 20 americkým obchodným partnerom. Informoval ich o sadzbách ciel, ktorým bude čeliť ich export do Spojených štátov, ak s jeho administratívou neuzavrú obchodné dohody.

V rozhovore pre NBC z 10. júla Trump varoval, že akékoľvek zostávajúce krajiny, ktoré ešte nedostali listiny alebo neuzavreli nové obchodné dohody so Spojenými štátmi, budú čeliť plošným clám.

„Jednoducho povieme, že všetky zostávajúce krajiny zaplatia 20 alebo 15 %. To teraz vypracujeme,“ povedal v telefonickom rozhovore.

Minulý týždeň Trump oznámil zavedenie plošného 35 % cla na kanadský dovoz. Zaviedol aj 50 % clo na dovoz z Brazílie, pričom spomenul prebiehajúci trestný proces s bývalým brazílskym prezidentom Bolsonarom, a vyhlásil 50 % clo na dovoz medi, ktoré vstúpi do platnosti od augusta.

Krajiny majú do 1. augusta čas na vyrokovanie obchodných dohôd, inak budú čeliť rôznym sadzbám ciel stanoveným Spojenými štátmi, uviedol Trump.

Okrem riešenia toho, čo opisuje ako nespravodlivé obchodné vzťahy, sa Trump snaží výrazne zvýšiť príjmy štátu prostredníctvom colnej politiky.

„Od 1. augusta začnú prúdiť veľké peniaze. Myslím, že to bolo jasne vyjadrené listinami, ktoré sme odoslali včera a dnes,“ povedal Trump počas zasadnutia kabinetu 8. júla.

Podľa údajov amerického ministerstva financií z 11. júla vykázala americká vláda po májovom deficite (316 miliárd dolárov) v minulom mesiaci prebytok. Prudko rastúce príjmy z ciel prispeli v júni k neočakávanému rozpočtovému prebytku vo výške 27 miliárd dolárov.

Vďaka júnovým 27 miliardám sa celkové príjmy z ciel vyzbieraných od októbra 2024 posunuli na cifru 108 miliárd dolárov. Ide o najvyšší zaznamenaný príjem v histórii počas prvých deviatich mesiacov fiškálneho roka.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj