
Otázniky nad smrťou čínskeho študenta medicíny, ktorý upozornil na obchodovanie s orgánmi v miestnej nemocnici
Rodina spochybňuje závery čínskeho vyšetrovania, podľa ktorých šlo o samovraždu – a mnohí Číňania im dávajú za pravdu.
Po niekoľkomesačnom vyšetrovaní smrti čínskeho whistleblowera úrady prípad uzavreli ako samovraždu. Jeho rodičia aj verejnosť však o tom pochybujú.
Luo Shuaiyu bol študent medicíny na praxi v Druhej nemocnici Xiangya v meste Changsha v čínskej provincii Hunan. Zomrel v máji 2024 – len pár týždňov pred ukončením postgraduálneho štúdia. Našli ho mŕtveho pri budove študentského internátu. Na jeho košeli chýbali dva gombíky a na posteli sa našli rozbité okuliare.
K úmrtiu došlo v čase, keď prebiehalo vyšetrovanie lekára z tej istej nemocnice, Liu Xiangfenga, ktorý operoval pacientov, hoci to ich stav nevyžadoval. Niekoľko mesiacov po Luovej smrti bol Liu odsúdený na 17 rokov väzenia.
Luo zhromaždil rozsiahle dôkazy, ktoré usvedčovali Liua a ďalších pracovníkov nemocnice, že zámerne poškodzovali pacientov a zúčastňovali sa na obchode s orgánmi.
Osoba blízka Luovej rodine pre Epoch Times uviedla, že Luo odmietol splniť požiadavku nemocnice, aby zaobstaral detské orgány na transplantáciu. Zomrel krátko po tom, čo vyjadril úmysel nahlásiť nemocnicu úradom.
V správe z júna, ktorá sumarizovala výsledky vyšetrovania, čínski úradníci spolu s predstaviteľmi Central South University v Changsha, pod ktorú nemocnica spadá, dospeli k záveru, že Luo skočil z budovy.
Luovi rodičia, ktorí sa neúnavne snažia objasniť príčinu synovej smrti, však oficiálnu verziu považujú za neprijateľnú.
„Žiaden problém, akurát že správa vôbec nezodpovedá realite,“ napísal Luoov otec na čínskej sociálnej sieti Weibo.
Rodina neskôr vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom spochybnila oficiálny výklad udalostí. Už samotné zloženie vyšetrovacieho tímu podľa nich predstavovalo konflikt záujmov. Okrem toho, že univerzita bola priamo zainteresovaná, rodina mala podozrenie na zaujatnosť aspoň jedného ďalšieho člena vyšetrovacej skupiny. Pobočka verejnej bezpečnosti v Changsha, ktorá sa tiež podieľala na vyšetrovaní, už skôr odmietla akékoľvek pochybnosti týkajúce sa Luovej smrti.
„Toto vyšetrovanie je v podstate o tom, že prešetrujú samých seba,“ uviedla rodina vo svojom vyhlásení.
S týmto názorom zjavne súhlasí aj mnoho ľudí v Číne. Príspevky, ktoré Luova rodina zverejnila na sociálnych sieťach, sa často zdieľali v desaťtisícoch. Jedno z videí, v ktorom Luov otec ďakuje verejnosti za podporu, si pozrelo 14 miliónov ľudí.
„My by sme mali poďakovať vám,“ napísal jeden z používateľov pod príspevok. „Vy a vaša rodina ste zaplatili vysokú cenu za to, aby pravda vyšla najavo.“
Manipulácia s orgánmi
Luo nastúpil v roku 2021 na magisterské štúdium na lekárskej fakulte Central South University a absolvoval odbornú prax v Druhej nemocnici Xiangya na oddelení transplantácií obličiek.
Počas klinických stáží pracoval pod vedením Liu Xiangfenga, zástupcu riaditeľa chirurgického oddelenia zameraného na pečeň, žlčové cesty a pankreas.
V tom čase sa na internete hromadili anonymné sťažnosti na Liua. Ľudia, ktorí sa označovali za obete alebo za zamestnancov nemocnice, tvrdili, že Liu zveličoval príznaky pacientov, predával im predražené lieky pochybnej kvality a často ich nútil k nákladným operáciám na základe vymyslených diagnóz.
Jeden človek uviedol, že lekár jeho príbuznému pre podozrenie na rakovinu odstránil pankreas aj slezinu, hoci sa nenašli žiadne rakovinové bunky. Iný svedok obvinil Liua z toho, že odstránil zdravý žlčník a následného do neho vložil žlčové kamene, aby to mohol ukázať pacientovej rodine. V lete 2022 pod tlakom verejného rozhorčenia nemocnica Liuovi pozastavila činnosť a začala vyšetrovanie, ktoré ho uznalo vinným z poškodenia piatich pacientov a spôsobenia ľahkej ujmy ďalšiemu. Ani jeden z týchto pacientov operáciu nepotreboval.
Luo s Liuom spolupracoval niekoľko mesiacov predtým, než chirurg upadol do nemilosti. Vyplýva to zo záznamov jeho súkromnej komunikácie a nahrávok, ktoré získala redakcia Epoch Times.
Na jednej tajne vyhotovenej nahrávke je Liu zachytený, ako podľa všetkého odstránil pacientovi takmer jeden a pol metra tenkého čreva. Lekárovi na pohotovosti údajne povedal: „Čím viac, tým lepšie.“
Nie je zatiaľ jasné, čo Liu s odobratým črevom urobil. V oficiálnej sťažnosti adresovanej nemocnici Luovi rodičia uviedli, že počas štvorhodinového rozhovoru Liu naznačil, že mal pre orgán „iné využitie“ – podľa rodiny to znamenalo transplantáciu.
V sťažnosti však nebol spomenutý iba Liu.
V príspevku z júla 2022 na platforme Douyin (čínska verzia TikToku) lekár z nemocnice Xiangya uviedol, že pacienti čakajúci na transplantáciu obličky si majú pripraviť 200 000 jüanov ako „poplatok za zdroj obličky“ – nad rámec nákladov spojených s operáciou. Podľa Luovej rodiny to svedčí o tom, že nemocnica „skomercializovala“ obchodovanie s orgánmi.
Luo vo svojom životopise uviedol, že sa počas troch rokov zúčastnil na vyše 200 transplantáciách obličiek.
Takmer okamžite po tom, čo dostal list o prijatí na štúdium, Luo dostal úlohu od lekára z transplantačného oddelenia nemocnice Xiangya. Podľa nahrávok získaných Epoch Times mu chirurg nariadil zaobstarať 12 detských orgánov – šesť od chlapcov a šesť od dievčat –, ktoré nemocnica použije ako „vzorky“. Do času incidentu sa mu podľa príbuzných nepodarilo všetky zaobstarať.
Na inej nahrávke je Luo zachytený v neďalekom meste, kde mal prevziať dve obličky. Mužský hlas sa ho pýta, či chce aj pečeň. Keď Luo odpovie, že nie, hlas sa prihovorí inej osobe.
„Tentoraz konečne zbohatneme,“ ozve sa iný muž, po čom nasleduje smiech.
Fotodokumentácia, ktorú Luov otec zverejnil na sociálnych sieťach, ukazuje, že Luo medzi rokmi 2021 a 2023 dostal vyše 440 000 jüanov (približne 61 000 dolárov) za „fakturáciu služieb“. Väčšinu týchto peňazí podľa rodiny posielal hlavnej sestre transplantačného oddelenia nemocnice Xiangya, čo vyvoláva podozrenie z prania špinavých peňazí, uviedla Luova rodina.
Spochybnená oficiálna verzia
Luova rodina po jeho smrti našla v jeho notebooku a telefóne množstvo materiálov. Zistili však, že značná časť dát z mesiacov pred incidentom zo zariadení zmizla. Viac ako mesiac strávili čiastočným obnovovaním týchto informácií. Podľa obrázkov, ktoré zverejnil Luov otec, jedna zo zložiek vytvorených v roku 2022 sa volala „Materiály k sťažnostiam“.
Rodina uviedla, že polícia ju donútila podpísať dokument, v ktorom súhlasí s tým, že sa prípad vyhodnotí ako samovražda, výmenou za vrátenie vecí.
Zo snímok obrazovky vyplýva, že nemocnica im krátko po Luovej smrti poslala sumu 853 000 jüanov (približne 119 000 dolárov) a požiadala ich, aby o celej záležitosti mlčali.
Čínski predstavitelia uviedli, že prevod peňazí, na ktorý rodina poukázala, svedčí o zlom riadení oddelenia, kde Luo pracoval. Dodali, že štyria ľudia vrátane hlavnej sestry boli za to disciplinárne potrestaní.
Oficiálne oznámenie priznalo, že z Luových zariadení boli skopírované dokumenty, avšak bolo vylúčené, že by došlo k zmene alebo vymazaniu akýchkoľvek dát. Úrady uviedli, že zložku, na ktorú sa rodina odvolávala, nevideli, a tvrdili, že Luo si siahol na život z dôvodu zlých študijných výsledkov.
Luova rodina sa proti záverom prípadu odvoláva a naďalej má podporu verejnosti.
V článku zo 17. júna čínsky profesor práva zo Sečuánskej univerzity upozornil na rozšírené pochybnosti o výsledkoch vyšetrovania a podporil obavy rodiny týkajúce sa konfliktu záujmov.
„Nikto by nemal byť sudcom vlastného prípadu,“ napísal. Dodal, že by sa na preskúmaní otázok, ktoré zostali nezodpovedané, mala podieľať aj občianska spoločnosť – právnici, novinári či lekárski experti.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?