Utorok 15. júla, 2025
Prezident ZPS Ján Solík (FB/ Združenie podnikateľov Slovenska)

Združenie podnikateľov Slovenska vystríha pred pripravovanými zmenami v školstve

Združenie podnikateľov Slovenska (ZPS) vystríha pred pripravovanými zmenami v školstve. Podľa podnikateľov môžu chystané legislatívne zmeny ohroziť kvalitu vzdelávania a spoplatniť slobodný výber školy. Pripomenuli, že pred niekoľkými dňami sa skončilo pripomienkové konanie k sérii zákonov, ktoré pripravil rezort školstva a ktoré môžu markantne zmeniť fungovanie školského systému. ZPS konštatuje, že aj spôsob prípravy tejto legislatívy, nielen jej obsah, vyvolávajú rozpaky.

„Pred predstavením noviel zákonov sa neuskutočnila odborná diskusia ani okrúhle stoly. Výsledkom je viac ako 2 000 pripomienok od odbornej či podnikateľskej verejnosti, ale aj od viac ako 30 000 rodičov,“ upozorňuje združenie.

Združenie podnikateľov podotýka, že jedným z cieľov navrhovaných zmien by malo byť zjednotenie pravidiel pre všetky školy, no návrh podľa nich v skutočnosti zavádza dve kategórie rodičov a žiakov, a to v závislosti od toho, akú školu si zvolia. „Navrhované zmeny budú potláčať konkurenciu a znižovať dostupnosť súkromných a cirkevných škôl pre strednú vrstvu obyvateľov. Návrh počíta s tým, že ak škola prijíma deti mimo spádového obvodu alebo vyberá školné, štátny príspevok na žiaka sa zníži o 20 %. To vytvára nerovnaké podmienky medzi štátnymi a neštátnymi školami bez ohľadu na kvalitu poskytovaného vzdelávania,“ uvádza ZPS. Podľa jeho vyjadrení rodičia, ktorí vyberú inú školu, budú v podstate platiť dvakrát, a to raz cez dane, a druhýkrát zo svojho rodinného rozpočtu.

„Financovanie vzdelávania na verejných, súkromných a cirkevných školách už v súčasnosti nie je rovnaké. Na rozdiel od verejných škôl nemajú neštátne školy zvyčajne taký široký prístup k štrukturálnym fondom a iným verejným zdrojom financovania,“ upozornili podnikatelia. Poukazujú aj na to, že okrem normatívu od štátu mávajú verejné školy financovanie aj prostredníctvom dohodovacích konaní a z rozpočtov obcí a miest. Neštátne školy neraz čelia vyšším nákladom, napríklad na prenájom priestorov.

„Rodičia, ktorí si budú chcieť slobodne vybrať školu, budú nútení platiť nielen za nadštandard, ale aj za štandardnú vzdelávaciu službu, ktorá by bola v najbližšej škole hradená z verejných prostriedkov. Ministerstvo tým fakticky zavádza skryté zdanenie slobodného výberu školy. Uvedený návrh možno prirovnať k regulácii, ktorá by občanom určila nakupovať potraviny v najbližšom obchode či chodiť k lekárovi iba v mieste bydliska. Ak by si zvolili inú možnosť, zaplatili by za rovnaký tovar či službu viac,“ vraví prezident ZPS Ján Solík. Združenie tiež upozorňuje, že návrhy obmedzujú aj slobodu súkromných zriaďovateľov. Týka sa to napríklad možnosti vybrať si riaditeľa školy, investovať financie tam, kde to považujú za efektívne, či povinnosti oddeliť zriaďovateľa a riaditeľa.

„ZPS upozorňuje, že takto nastavené pravidlá oberajú školstvo o potenciál súkromného sektora prinášať inovácie, moderné prístupy a zvyšovať kvalitu. Investovanie kapitálu a podnikanie v školstve prestane dávať racionálny zmysel,“ uvádzajú podnikatelia s tým, že s navrhovanými zmenami zásadne nesúhlasia. Solík skonštatoval, že hoci legislatívny balíček obsahuje aj pozitívne zmeny, výrazne viac je negatívnych dopadov.

„Návrh nerieši dlhodobé problémy v školstve vôbec, alebo ich nerieši dostatočne,“ tvrdí ZPS. Poukazuje napríklad na zhoršujúce sa výsledky žiakov aj neefektívnu sieť málotriednych škôl, kde približne 900 škôl má menej ako 150 žiakov a viac ako polovica z toho má menej ako 50 žiakov. Rovnako poukázalo aj na optimalizáciu siete škôl zodpovedajúcu počtu detí, výrazné regionálne rozdiely v nedostatku učiteľov, reformu systému odmeňovania učiteľov či nadbytočnú byrokraciu pri prevádzke škôl. Na ministerstvo školstva ZPS apeluje, aby upustilo od navrhovaných zmien.

„Cieľom školskej reformy má byť zvýšenie kvality vzdelávania, nie jej ohrozenie. Podpora inovácií, konkurencie a investícií do školstva musí byť prioritou – bez ohľadu na zriaďovateľa,“ uzavrelo Združenie podnikateľov Slovenska.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj