
Vládny kabinet vymenoval historicky prvého splnomocnenca vlády pre umelú inteligenciu
Vládny kabinet vymenoval historicky prvého splnomocnenca vlády pre umelú inteligenciu. Stal sa ním štátny tajomník rezortu investícií Radoslav Štefánek. Ako vyplýva z materiálu, ktorý s pripomienkami schválila vláda, Štefánek bol do funkcie vymenovaný ku dnešnému dňu. Ministri a ministerky tiež schváli štatút Splnomocnenca vlády SR pre umelú inteligenciu. Ako približuje schválený materiál, umelá inteligencia je kľúčovou technológiou 21. storočia a zásadným spôsobom mení spôsob fungovania spoločnosti, od oblasti zdravotníctva, cez dopravu a vzdelávanie, až po verejnú správu, bezpečnosť a trh práce.
„Jej rozvoj prináša významné príležitosti pre hospodársky rast, inovačný potenciál krajiny a efektívnejšie poskytovanie verejných služieb. Zároveň však so sebou nesie aj výzvy týkajúce sa etiky, ochrany základných práv, bezpečnosti a dôveryhodnosti systémov,“ uvádza materiál s tým, že Slovensko vníma potrebu strategicky a koordinovane pristupovať k rozvoju a regulácii umelej inteligencie, a to ako na národnej úrovni, tak aj na úrovni tvorby medzinárodných štandardov a pravidiel.
„V tejto súvislosti je dôležitá spolupráca Slovenskej republiky v rámci medzinárodných organizácií, akými sú Európska únia, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Rada Európy a Organizácia Spojených národov (OSN), ktoré zohrávajú vedúcu úlohu pri formovaní globálnych rámcov pre dôveryhodnú a zodpovednú umelú inteligenciu,“ uvádza schválený materiál.
Podľa zákona spadá rozvoj, implementácia a regulácia technológií umelej inteligencie do pôsobnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR), ktoré má na starosti implementáciu európskej legislatívy, medzinárodných rámcov, odporúčaní aj dohovorov z tejto oblasti.
„Zároveň náplň práce splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre umelú inteligenciu si vyžaduje špecifické odborné znalosti, zručnosti a prax, ktoré sú doposiaľ sústredené na MIRRI SR,“ objasňuje materiál dôvody, pre ktoré bol splnomocnenc vybraný z radov zamestnanectva ministerstva investícií. Vďaka tomu by malo byť zaistené priame prepojenie medzi strategickým riadením štátu a výkonnou zložkou digitálnej transformácie v kontexte umelej inteligencie.
„Vymenovaním splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre umelú inteligenciu Slovenská republika posilní svoju pripravenosť na digitálnu transformáciu, zvýši svoju angažovanosť v medzinárodných procesoch a zabezpečí, že rozvoj AI bude prebiehať v súlade s princípmi demokracie, právneho štátu a ochrany základných práv,“ dopĺňa schválený materiál.
MIRRI SR informovalo, že Štefánek bude pôsobiť ako poradný orgán vlády. Za úlohu bude mať najmä podporu bezpečného, etického a efektívneho využívania umelej inteligencie na Slovensku. Taktiež bude koordinovať činnosti naprieč štátnou správou, samosprávou, podnikateľským prostredím a akademickým sektorom. Slovensko bude reprezentovať aj v medzinárodných odborných fórach.
„Pozícia splnomocnenca vlády pre oblasť umelej inteligencie nebude predstavovať žiadne dodatočné náklady pre štátny rozpočet,“ prízvukovalo MIRRI SR, pod ktoré bude funkcia organizačne patriť. Samotný Štefánek sa vyjadril, že téma umelej inteligencie vo svete rezonuje tak vážne, že je nutné, aby jej na Slovensku bola venovaná väčšia pozornosť.
„Počas uplynulých troch mesiacov som sa stretával s odborníkmi na Slovensku – z biznisu, firiem, ale aj z organizácií zaoberajúcich sa etikou, právom či legislatívou. Našou ambíciou je zostaviť silný tím skúsených odborníkov všetkých generácií, prepojiť všetkých, ktorí majú o tému záujem a venujú sa jej dlhodobo, pretože umelá inteligencia nie je novinka, existuje už niekoľko desaťročí,“ uviedol. Slovensko a jeho IT sektor podľa nového splnomocnenca vlády nie sú len obyčajnou súčasťou hospodárstva, ale sektorom s vysokou pridanou hodnotou.
„Máme skvelý ekosystém vysokých a stredných škôl, množstvo malých aj väčších firiem, moderné datacentrá a veľmi šikovných ľudí,“ dodal.
Medzi jeho hlavné úlohy v roli splnomocnenca bude patriť spolupráca na tvorbe národných a európskych politík v oblasti AI, podpora rozvoja slovenského AI ekosystému a inovácií, iniciovanie verejnej diskusie o zodpovednom využívaní AI, komunikácia s verejnosťou s dôrazom na transparentnosť a dôveru, a tiež reprezentácia Slovenska v európskych a medzinárodných organizáciách.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.