
Verejné investície na Slovensku sú dlhodobo nízke, chýbajú úspory aj priestor na obnovu infraštruktúry
Verejné investície na Slovensku sú dlhodobo nízke a ledva stačia na opravy verejného majetku, upozorňujú analytici Národnej banky Slovenska Marián Labaj a Michal Horváth.
„Ak investujeme do nových projektov, ide to na úkor opráv. Vedie to k zhoršujúcemu sa stavu ciest, nemocníc či škôl. Susedné krajiny s podobnými príjmami investujú viac. Vďaka tomu zvládajú aj opravy, aj nové projekty,“ konštatujú analytici.
Slovensko má podľa nich dlhodobo nízke verejné investície, hoci potreba opráv a modernizácie je čoraz väčšia.
„Hovoríme tu o investičnom dlhu, ktorý sa kopí a dobieha nás v každodennom živote,“ upozorňujú. Verejné investície sa približne rovnajú každoročnej potrebe obnovy, čo je málo aj v porovnaní s krajinami strednej a východnej Európy. Väčšina krajín regiónu investuje viac, ako je potreba obnovy, a preto sa rýchlejšie modernizujú a zvyšujú úroveň verejných služieb.
Problémom je aj nedostatok úspor. „Verejný sektor si na investície sčasti musí našetriť a našim problémom je, že to nevieme. Slovensko systematicky nešetrí a v regióne sme skôr na okraji s nízkymi alebo zápornými úsporami. Od vstupu do EÚ sme mali úspory v priemere rovné nule,“ uvádzajú analytici. Krajiny regiónu dokážu usporiť približne 2 až 5 % z príjmov, na Slovensku tieto príjmy spotrebujeme.
Slovensko má vyšší podiel výdavkov na sociálnu oblasť a vnútornú bezpečnosť, na úkor vzdelávania a úspor. „Za ostatných sedem rokov sme mali príjmy blízko priemeru krajín strednej a východnej Európy. Rozdeľujeme podobne veľký koláč ako naši susedia, no inak. Na Slovensku máme vyšší podiel výdavkov na sociálnu oblasť spolu so zdravotníctvom a na vnútornú bezpečnosť, na druhej strane šetríme na vzdelávaní,“ konštatujú Labaj a Horváth.
Zmena financovania politík EÚ po roku 2028 môže podľa nich skomplikovať prísun zdrojov na investovanie. Starnúca populácia bude vytvárať tlak na ďalšie bežné výdavky, čo môže znamenať ďalší tlak na verejné investície.
„Slovensko potrebuje premyslenú politiku verejných príjmov a výdavkov, ktorá bude vytvárať priestor na pokračujúcu obnovu a modernizáciu krajiny,“ uzatvárajú analytici NBS.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?