Pondelok 21. júla, 2025
Tetrov hlucháň (Tetrao urogallus) v Čiernom lese, Nemecko (David Palmer/ CC BY 2.0)

TANAP podľa ochranárov povolil ťažbu dreva v lokalitách, kde žije ohrozený hlucháň hôrny

Správa Tatranského národného parku (TANAP) povolila ešte v januári ťažbu dreva v lokalitách, kde žije ohrozený hlucháň hôrny. Upozornila na to organizácia My sme les s tým, že rozhodnutie sa týka porastov v Žiarskej doline v Západných Tatrách, v Pavúčej doline pod Kriváňom, v Monkovej doline v Belianskych Tatrách a nad Podspádmi neďaleko Kacvínskej poľany.

Práve v januári bol pritom podľa ochranárov ministerstvom životného prostredia schválený Program záchrany hlucháňa hôrneho, ktorý presne určuje, v ktorých lokalitách sa nesmú robiť žiadne zásahy. Správa TANAPu však podľa nich nerešpektuje tento dokument a vystavuje Slovensko stotisícovým sankciám od Európskej komisie.

„Populácia hlucháňa sa za dve desaťročia prepadla o viac než polovicu. Hlucháň hôrny je dôležitý druh, ktorý indikuje zdravé horské lesy. Jeho ochranou sa zabezpečuje ochrana mnohých ďalších lesných druhov. Najväčším problémom je úbytok jeho biotopov práve v dôsledku ťažby dreva,” zdôraznil Miroslav Kaliský z iniciatívy My sme les.

Doplnil, že Slovensku hrozia miliónové sankcie od Európskej komisie za to, že dlhodobo zlyháva v ochrane hlucháňa hôrneho. Ani po verdikte Súdneho dvora Európskej únie z roku 2022 totiž neboli prijaté kľúčové opatrenia, ako je zonácia národných parkov či zastavenie ťažby dreva v jeho biotopoch. Pokračujúca nečinnosť tak môže mať fatálne následky nielen pre prírodu, ale aj pre štátny rozpočet. „Správu národného parku vyzývame na okamžité zastavenie povoľovania ťažby dreva v biotope hlucháňa,“ dodal Kaliský.

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj