
Štátny tajomník ministerstva informatizácie vníma Americký akčný plán pre AI ako výzvu pre členské krajiny EÚ
Biely dom predstavil Americký akčný plán pre umelú inteligenciu (AI), ktorý počíta s rozsiahlymi investíciami a výrazným uvoľnením pravidiel, čo má urýchliť vývoj a nasadzovanie AI riešení. Oproti tomu Európska únia (EÚ) volí opatrnejší prístup, zameraný na ochranu práv občanov a bezpečnosť systémov. Vývojári AI systémov sa tak ocitajú medzi dvomi odlišnými prístupmi. Informuje o tom odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.
Podľa štátneho tajomníka MIRRI SR Radoslava Štefáneka to znamená zvýšený technologický aj konkurenčný tlak. „Osobne vnímam Americký akčný plán pre AI ako výzvu pre členské krajiny EÚ, na ktorú je nevyhnutné reagovať. Deregulačný prístup USA má za cieľ urýchliť vývoj a používanie vlastných AI technológií, aj za cenu oslabenia základných práv svojich občanov,“ uviedol Štefánek.
Ako dodal, Slovensko bude čeliť technologickému aj konkurenčnému tlaku. „Na jednej strane musíme zabezpečiť súlad s európskymi pravidlami, ktoré ovplyvnia verejnú správu. Na druhej strane však slovenské firmy, ktoré chcú pôsobiť globálne, budú musieť zvládnuť konkurenciu z podstatne menej regulovaného amerického trhu,“ dodal.
Bude európsky prístup k budovaniu AI konkurencieschopný?
Americký akčný plán pre AI, oficiálna ambiciózna vládna stratégia, má posilniť postavenie Spojených štátov v oblasti umelej inteligencie. Počíta s investíciou viac než 100 miliárd dolárov do infraštruktúry, výpočtových kapacít a vývozu AI riešení. Zároveň obmedzuje možnosť jednotlivých štátov USA prijímať vlastné regulácie a zavádza nové pravidlá, ktoré vo verejných službách a armáde uprednostňujú generatívne AI riešenia.
Tento prístup je podľa MIRRI SR v kontraste s európskym modelom regulácie. EÚ presadzuje prísne pravidlá cez tzv. Európsky akt o umelej inteligencii (AIA), ktorý delí AI aplikácie podľa miery spoločenského rizika, zakazuje niektoré praktiky (napr. masové biometrické sledovanie) a kladie dôraz na ochranu práv občanov.
„Členské štáty EÚ musia zabezpečiť súlad s európskymi reguláciami a súčasne musia aj slovenské firmy zvládnuť globálnu konkurenciu z deregulovaného amerického trhu. Rizikom je aj tzv. regulačný únik – teda presun vývoja, a v niektorých prípadoch aj aplikácie, AI mimo Európsku úniu,“ dodáva ministerstvo.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.