
Slovensko ťahá export mimo EÚ, no USA môžu všetko zhodiť clami
V máji slovenský zahraničný obchod preukázal obrat k priaznivejšej bilancii, keď sa aktívne saldo dostalo na takmer 561 mil. eur. Ide podľa dát Štatistického úradu SR o najvyššiu hodnotu od júna minulého roka. K zlepšeniu prispelo predovšetkým medziročné zvýšenie exportu o 3,1 % na 9,4 mld. eur, kým dovoz po ôsmich mesiacoch rastu zaznamenal prvý pokles, a to o 1,9 % na 8,8 mld. eur.
„Kľúčovým faktorom rastu exportu bol silný výkon rôznych priemyselných výrobkov, ktoré medziročne vzrástli o viac ako 27 % a potvrdili tak posun v diverzifikácii exportného portfólia,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Na strane dovozu významne podľa jeho slov zavážil pokles v triede minerálne palivá, kde hodnota importu klesla o vyše 22 %.
„To odráža jednak vývoj cien energií na globálnych trhoch, ale aj nižší objem fyzických dodávok,“ skonštatoval Boháček. Štrukturálne zostávajú jadrom slovenského obchodu tradične stroje a prepravné zariadenia, ktoré tvorili takmer 62 % vývozu a 49 % dovozu. „Tým potvrdzujú trvalú dominanciu automobilového a strojárskeho priemyslu,“ povedal analytik.
Z hľadiska teritoriálneho zamerania smerovalo naďalej vyše 77 % vývozu do krajín EÚ. „Zaujímavosťou je, že export mimo EÚ stúpol dynamickejšie, a to o 5 %, zatiaľ čo dovoz z tretích krajín klesol o viac ako 7 %. Slovensko tak dosiahlo v máji prebytok s EÚ vo výške 1,3 mld. eur, ktorý však kompenzoval schodok 768 mil. eur s krajinami mimo únie,“ skonštatoval Boháček.
Aktuálne čísla podľa neho naznačujú, že zlepšenie obchodnej bilancie môže byť len dočasné. „Príspevok exportu stojí a padá na priemysle, zatiaľ čo pokles dovozu energií je do značnej miery cyklický. Trvalo udržateľný návrat k robustnejšiemu obchodnému prebytku bude závisieť od stabilného zahraničného dopytu a normalizácie cien vstupov,“ pokračoval Boháček. Kľúčové ostáva podľa neho sledovať, ako sa vyvinie dopyt v našich najväčších odbytištiach v EÚ a v Nemecku.
Kým dátovo bol máj priaznivý a podľa analytika pravdepodobne bude rovnako silný aj jún, aktuálne sa opäť zvyšujú riziká pre zahraničný obchod, a to v kontexte konca obdobia výnimiek z tzv. recipročných ciel USA. Práve vyjednávania a hrozby „astronomických“ úrovní colného zaťaženia sa budú podľa Boháčka negatívne podpisovať pod výkonom exportu, a následne aj celého výkonu našej ekonomiky, ktorá je jedným z najväčších „rukojemníkov“ vyjednávacích procesov.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.