
Slovensko podľa Inštitútu vzdelávacej politiky čelí jednému z najväčších odlivov mozgov na svete, po pandémii dosiahol nové maximá
Slovensko čelí jednému z najväčších odlivov mozgov na svete, po pandémii dosiahol nové maximá. Upozorňuje na to Inštitút vzdelávacej politiky (IVP). Poukázal, že podiel vysokoškolských študentov zo Slovenska, ktorí študovali v zahraničí v roku 2021, výrazne prevýšil medián štátov OECD, kde išlo o 4 %, Európskej únie s 5,2 % aj sveta so 6 %. V zahraničí v danom roku študovalo 19,9 % vysokoškolských študentov zo Slovenska.
„Slovensko tak patrilo k štátom s najvyšším podielom vysokoškolákov v zahraničí – obsadilo 3. miesto v rámci EÚ a 12. miesto vo svete (spomedzi krajín s dostupnými údajmi),“ uviedol IVP. V rámci Únie Slovensko predbehlo len Luxembursko s vyše 77 % a Cyprus s 39 %. IVP dodal, že pandémia COVID-19 odliv mozgov spomalila. V roku 2022 odišlo študovať do zahraničia 16,5 % maturantov, ktorí pokračovali v štúdiu na vysokej škole, v nasledujúcom roku sa však podiel zvýšil na 19 % a vlani odišlo do zahraničia študovať až 19,6 % maturantov.
Inštitút upozornil, že podiel slovenských študentov študujúcich v zahraničí kontinuálne narastá, za hranice odchádza študovať v posledných rokoch viac ako štyritisíc maturantov ročne. Každý piaty slovenský vysokoškolák študuje v zahraničí. „Na druhej strane, od roku 2010 sú populačné ročníky menšie, a tak je celkový počet slovenských študentov v zahraničí už niekoľko rokov rovnaký, zhruba 31-tisíc,“ uvádza IVP.
Celkový počet slovenských vysokoškolákov pritom klesol z 257-tisíc v roku 2010 na 157-tisíc v roku 2021. Inštitút poukazuje aj na to, že podľa dostupných dát odchádza čoraz viac najlepších maturantov, ide najmä o top maturantov z matematiky a vyučovacieho jazyka. „V roku 2024 študovalo v zahraničí 39 % top maturantov zo slovenčiny a maďarčiny (oproti 35 % v roku 2016) a až 61 % z matematiky (oproti 46 % v roku 2016),“ uviedol IVP.
Medzi obľúbenými destináciami slovenského študentstva sú susedné Česko, študuje ich tam takmer 22-tisíc, čo predstavuje necelých 72 % zo všetkých slovenských vysokoškolákov v zahraničí. Nasleduje Spojené kráľovstvo s bezmála 7 % slovenských študentov a Maďarsko s 5,54 % našich študentov. Na ďalších priečkach skončili Dánsko, Rakúsko, Nemecko, Spojené štáty americké, a tiež Poľsko, Austrália, Francúzsko, Švajčiarsko a Kanada.
„Klesá záujem o štúdium v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku. Naopak, záujem o štúdium v Dánsku, Holandsku a Veľkej Británii stúpa,“ uvádza IVP. Priblížil tiež, že u našich českých susedov najviac slovenských študentov a študentiek možno nájsť v Brne. Nasledujú Praha, Olomouc a Ostrava.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.