
Slovenskí a českí záchranári budú môcť zasahovať za hranicami – krajiny podpísali rámcovú dohodu
Slovensko a Česko posilňujú spoluprácu v oblasti urgentnej zdravotnej starostlivosti. Ministri zdravotníctva oboch krajín, Kamil Šaško a Vlastimil Válek, dnes v Prahe podpísali rámcovú zmluvu o cezhraničnej spolupráci záchranných zdravotných služieb. Cieľom dohody je umožniť rýchlejšie, koordinovanejšie a administratívne jednoduchšie zásahy záchranárov v prihraničných oblastiach.
Podľa novej dohody budú mať záchranné zložky jedného štátu možnosť zasiahnuť na území druhého v prípadoch, keď na domácej strane hranice nie sú k dispozícii dostatočné kapacity. Zjednoduší sa aj možnosť prevozu pacientov cez územie susedného štátu po najrýchlejších trasách, vrátane použitia výstražnej signalizácie, čo doteraz narážalo na legislatívne obmedzenia.
„Záchranná služba musí byť pripravená pomôcť komukoľvek, kdekoľvek a čo najrýchlejšie – bez ohľadu na to, na ktorej strane spoločnej hranice sa nachádza. Touto zmluvou odstraňujeme zbytočné administratívne prekážky a posilňujeme to najdôležitejšie: schopnosť záchranárov dostať sa k pacientovi včas a efektívne. Cezhraničná spolupráca tak získava pevný právny rámec, ale najmä skutočný zmysel pre ľudí v ohrození života,“ uviedol minister zdravotníctva SR Kamil Šaško.
Zmluva sa bude týkať konkrétnych prihraničných regiónov. Na slovenskej strane pôjde o Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj. Na českej strane sa do spolupráce zapoja Juhomoravský, Zlínský a Moravskosliezsky kraj. Dokument sa uzatvára na dobu neurčitú a jeho platnosť začne po ukončení ratifikačného procesu v oboch krajinách.
„Táto zmluva je prejavom dôvery a zodpovednosti oboch krajín voči svojim občanom. V akútnych prípadoch, keď rozhoduje každá minúta, štátna hranica nesmie byť prekážkou. Vďaka tejto dohode budeme môcť rýchlejšie a efektívnejšie zasiahnuť tam, kde je pomoc najviac potrebná,“ zdôraznil minister zdravotníctva Českej republiky Vlastimil Válek.
Slovensko zároveň pokračuje v rokovaniach o podobnej cezhraničnej spolupráci aj s Rakúskom a Maďarskom. Cieľom je zabezpečiť rovnaké možnosti v oblasti urgentnej zdravotnej starostlivosti aj v ďalších prihraničných regiónoch.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.