Pondelok 7. júla, 2025
Ilustračný obrázok (Pixabay/ Pexels)

Rezort pôdohospodárstva spustil výzvu pre farmárov zasiahnutých slintačkou a krívačkou

Štát od pondelka 7. júla otvára výzvu na čerpanie nenávratného finančného príspevku pre farmárov, ktorých zasiahla nákaza slintačky a krívačky. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na tento účel vyčlenilo sumu 44 miliónov eur z Programu rozvoja vidieka a zo štátneho rozpočtu. Podľa ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča je cieľom výzvy poskytnúť farmám postihnutým epidémiou priestor na obnovu a zároveň podporiť preventívne opatrenia.

Žiadosti bude možné predkladať od 7. júla do 1. októbra 2025. Oprávnenými žiadateľmi sú výhradne poľnohospodári, ktorým bola štátnymi orgánmi nariadená depopulácia hovädzieho dobytka v dôsledku výskytu slintačky a krívačky.

„Farmári okrem toho dostali aj náhrady z poisťovní. Vypísaniu výzvy však predchádzali náročné rokovania s Európskou komisiou,“ uviedol minister Takáč.

Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti. Žiadatelia môžu financie využiť na nákup nového hovädzieho dobytka do výšky stavu, ktorý mali k 20. marcu 2025 – teda v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie. Ďalšie oprávnené výdavky zahŕňajú rekonštrukciu poškodených stavieb v poľnohospodárskych podnikoch, ako aj odvoz krmiva, hnoja, hnojovice či iných materiálov, ktoré mohli byť kontaminované. Výzva zároveň umožňuje uhradiť až 90 % nákladov na čistenie, dezinfekciu, dezinsekciu a ošetrenie budov, maštalí, plôch, vozidiel, vybavenia a materiálov.

Podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andreja Gajdoša je situácia vážna. „Počas nákazy bolo utratených 8 313 kusov hovädzieho dobytka, z toho 4 251 dojníc. Zvyšok tvorili jalovice, vysokoteľné jalovice, býky a teliatka,“ uviedol Gajdoš. Zároveň dodal, že výzva je z pohľadu slovenského poľnohospodárstva mimoriadne dôležitá.

„Myslím si, že táto výzva je veľmi, veľmi potrebná a veľmi podstatná pre pomery Slovenskej republiky, pretože stav živočíšnej výroby v Slovenskej republike je veľmi zlý,“ zdôraznil.

Podľa Gajdoša Slovensko v prepočte dosahuje len 0,33 dobytčej jednotky na hektár poľnohospodárskej pôdy, pričom priemer v Európskej únii je 0,72 a napríklad Holandsko má 3,56. Výzva by podľa neho mala urýchliť obnovu chovov a prispieť k zvýšeniu potravinovej sebestačnosti krajiny.

„V prípade masla pokrývame len 50 % spotreby, pri syroch 60 % a pri mlieku 76 %,“ doplnil.

Ministerstvo odhaduje, že o podporu by malo požiadať približne sedem fariem. Väčšina z nich plánuje obnoviť svoje chovy. Jedinou výnimkou môže byť farma v obci Jurová, kde sa zvažuje ukončenie chovu býkov.

Výzva s označením 76/PRV/2025 je súčasťou širšieho opatrenia na obnovu poľnohospodárskeho výrobného potenciálu poškodeného prírodnými katastrofami alebo inými katastrofickými udalosťami, pričom zároveň podporuje zavádzanie vhodných preventívnych opatrení do budúcnosti.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj