Streda 9. júla, 2025
Ilustračný obrázok (Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR)

Rezort investícií vystríha pred podvodnými listami vyzývajúcimi na úhradu poplatku za digitálnu infraštruktúru

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vystríha pred podvodnými listami vyzývajúcimi na úhradu poplatku za digitálnu infraštruktúru. Ako rezort informoval, na výskyt podvodného listu upozorňuje na základe viacerých podnetov od občanov. List sa v týchto dňoch objavuje v poštových schránkach.

„List je označený ako „Platobný predpis – na úhradu poplatku za digitálnu infraštruktúru (PDI)” a snaží sa navodiť dojem, že ide o oficiálny dokument štátneho orgánu. Nie je to pravda,“ uviedlo MIRRI SR. Doplnilo, že ani ono samo, ani žiadny iný orgán verejnej správy takýto dokument nevydal.

„Poplatok za tzv. „digitálnu infraštruktúru” nie je upravený žiadnym právnym predpisom Slovenskej republiky,“ pokračuje ministerstvo. Dodáva tiež, že subjekt nazývaný „Digitalizácia Slovenska” nie je štátnym orgánom, rovnako nie je zaevidovaný ani v žiadnom oficiálnom registri verejnej správy.

Rezort investícií tiež upozornil, že úhrady voči štátu sa vykonávajú výlučne na účty Štátnej pokladnice a nie na komerčné bankové účty, ktoré sú uvedené v danom liste. „Dokument neobsahuje žiadne bezpečnostné ani identifikačné prvky oficiálnej úradnej korešpondencie – ako sú elektronická pečať, platné číslo jednacie alebo konkrétny právny základ. Webová stránka, ktorá je v liste uvedená, nie je oficiálnym portálom verejnej správy a jej obsah nemá žiadnu právnu relevanciu,“ pokračuje MIRRI SR. Poukazuje aj na to, že list odkazuje na Štatistický úrad SR a zákon o dani z príjmov, no pritom s nimi nijako nesúvisí a v liste uvedený dátum „aktualizácie“ má iba navodiť dojem úradného dokumentu.

Občanom, ktorí takýto list obdržali, MIRRI SR odporúča, aby ho považovali za neoficiálnu výzvu a nereagovali naň. „Neuhrádzajte žiadne peniaze na základe tohto listu,“ zdôraznilo ministerstvo a zároveň odporučilo, aby občania nenahlasovali žiadne údaje, ani sa nespojili so subjektom uvedeným v liste.

Ministerstvo odporúča, aby si občania dali pozor na použitie názvu a grafiky, ktoré napodobňujú oficiálne inštitúcie, taktiež na odkazy na neexistujúce smernice či zákonné ustanovenia a aj na neoveriteľné podpisy a vymyslené pracovné pozície. Varuje aj pre snahami pôsobiť dôveryhodne cez citácie zákonov, ktoré nemajú žiadnu spojitosť s dokumentom a nátlakom na rýchlu platbu s označením „predpis na úhradu“.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj