
Rada vysokých škôl SR nesúhlasí s predloženou novelou zákona o vysokých školách, obáva sa ohrozenia akademickej autonómie aj administratívneho zaťaženia
Rada vysokých škôl (RVŠ) SR nesúhlasí s predloženou novelou zákona o vysokých školách, obáva sa ohrozenia akademickej autonómie aj administratívneho zaťaženia. Rada v tlačovej správe vyjadrila zásadné znepokojenie nad predloženým návrhom zákona o vysokých školách. Je toho názoru, že je legislatívne nedostatočne pripravený, obsahovo nekvalitný a podľa RVŠ SR môže viesť k ďalšiemu oslabeniu akademickej samosprávy. „Návrh v predloženej podobe nezodpovedá očakávaniam RVŠ SR, nereflektuje dostatočne potreby vysokého školstva, a jeho prijatie by viedlo k častým a zbytočným novelizáciám, čím by sa destabilizovalo vysokoškolské prostredie,“ uviedla Rada.
Dodala, že očakávané bolo zásadné zjednodušenie právneho rámca, posilnenie akademickej autonómie aj odbúranie nadmernej byrokracie. Novela však podľa nich neprináša systémové zlepšenie prostredia vysokých škôl, prinesie nadbytočnú reguláciu tam, kde by mala mať hlavné slovo akademická samospráva, a tiež okliešťuje kompetencie akademických senátov. Zároveň má podľa nich potenciál ohroziť v európskom vysokoškolskom priestore akceptáciu vysokoškolského vzdelávania na Slovensku.
RVŠ SR vystríha aj pred ohrozením akademickej autonómie. Poukázala napríklad na oslabenie právomocí samosprávnych orgánov vysokých škôl, konkrétne na časti novely, ktoré odnímajú akademickému senátu kľúčové právomoci, napríklad pri schvaľovaní rozpočtu. Rada spomína aj na rozšírenie možností odvolávania členov správnej rady bez jasne zadefinovaných dôvodov, čo podľa RVŠ SR vytvorí priestor pre politizáciu vysokých škôl. Rada hovorí aj o neštandardnom spôsobe odvolávania Výkonnej rady Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.
„RVŠ SR jednoznačne odmieta takéto zásahy, ktoré sú v príkrom rozpore s demokratickými princípmi fungovania vysokého školstva po roku 1989. Z posledných reprezentatívnych prieskumov (FOCUS, apríl 2025) vyplýva, že vysoké školy sú dlhodobo najdôveryhodnejšími verejnými inštitúciami v krajine – dôveruje im až 71,5 % obyvateľov. Napriek tejto dôvere verejnosti návrh zákona nepriamo naznačuje nedôveru štátu k akademickému prostrediu, čo sa prejavuje nadmerným zasahovaním do vnútorného fungovania vysokých škôl, snahou o centralizáciu rozhodovacích právomocí a oslabením samosprávy,“ uvádza Rada.
Rada v súvislosti s novelou spomína aj nezmyselné generovanie reforiem a ďalšieho administratívneho zaťaženia. Návrh podľa nich môže priniesť kompletnú revíziu všetkých interných predpisov vysokých škôl, ktoré pri tom boli len nedávno prijaté či aktualizované. Varuje aj pred možným zvýšením administratívneho zaťaženia, avšak bez pridaného efektu. RVŠ SR predpovedá aj možnú stratu motivácie členov akademickej obce zapájať sa do správy škôl, čo podľa nej môže ohroziť živú univerzitnú demokraciu. „RVŠ SR požaduje okamžité stiahnutie návrhu zákona a jeho zásadné prepracovanie do zjednodušenej verzie v partnerskom dialógu s akademickou obcou. Len tak je možné pripraviť moderný, udržateľný a autonómiu rešpektujúci zákon, ktorý prispeje k rozvoju slovenského vysokého školstva,“ uzavrela Rada.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.