
Prvý polrok priniesol na trhy volatilitu aj rekordné výnosy, investori profitovali z diverzifikácie
Prvá polovica roka 2025 bola na svetových finančných trhoch turbulentná, no zároveň výnosná pre investorov, ktorí zostali verní akciám a rozložili riziko.
„Trhy sa v prvej polovici roka museli popasovať s výnimočne zložitým mixom rizík, ktoré ovplyvnili všetky hlavné triedy aktív a nútili investorov prehodnocovať stratégie v prostredí vysokej neistoty. Napriek tomu investori, ktorí dodržali princípy diverzifikácie a nepanikárili, napokon vyšli aj z tohto neistého obdobia ako víťazi a boli odmenení solídnymi výnosmi,“ uviedol analytik Across Private Investments Dominik Hapl.
Trhy ovplyvnili dramatické udalosti na geopolitickej scéne, colná politika USA a napätie medzi USA a Čínou, ktoré viedli k dočasnému vstupu akciových indexov do medvedieho trhu. Otočka nastala po pozastavení účinnosti ciel, pričom americké akciové trhy predviedli silný výkon a európske akcie dosiahli historické maximá.
„Akciové trhy aj napriek vysokej volatilite v prvom polroku predviedli silný výkon. Index S&P 500 vzrástol o 4,2 % a Nasdaq100 o 6,6 % v eurovom vyjadrení. Oba dosiahli nové historické maximá, ťažiac zo silného rastu technologických firiem a pokračujúceho nadšenia okolo umelej inteligencie,“ konštatuje Hapl. V Európe bol rast 8,2 % a európske akcie profitovali z uvoľnenejšej menovej politiky ECB a zvýšených výdavkov na infraštruktúru a obranu.
Dlhopisové trhy zaznamenali odlev z dlhodobých amerických dlhopisov, zatiaľ čo krátkodobé štátne dlhopisy a európske dlhopisy si polepšili. Z alternatívnych investícií sa darilo najmä zlatu, ktorého cena vzrástla o 26,7 % a investori ho vyhľadávali ako bezpečné útočisko pred infláciou a ekonomickou nestabilitou. Významným faktorom bol aj oslabujúci americký dolár, ktorý stratil viac ako 10 % svojej hodnoty, čo je najväčší polročný pokles od roku 1973.
Z pohľadu investorov bol prvý polrok podľa analytika priaznivý, no zároveň plný rizík. Druhá polovica roka bude pravdepodobne podľa jeho slov rovnako dynamická ako tá prvá.
„Kľúčovými nástrojmi pre úspech v druhom polroku zostane preto diverzifikácia naprieč triedami aktív, sektorová vyváženosť a pozorné sledovanie geopolitických a menových trendov. Investori by mali zostať disciplinovaní, sledovať fundamenty a nezanedbať riziká, ktoré môžu prísť nečakane,“ zdôrazňuje Hapl.
Across Private Investments upozorňuje, že situácia na trhoch sa môže opäť otočiť po 9. júli, kedy sa krajinám končí prechodné obdobie na uzavretie obchodných dohôd s USA. Politické kroky Donalda Trumpa môžu mať výrazný vplyv na trhy, a preto defenzívne sektory ako obrana či zdravotníctvo môžu zostať pre investorov bezpečným prístavom aj do budúcnosti.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.