
Počet mladých užívateľov drog klesá, avšak nové látky predstavujú čoraz väčšie riziko
Medzinárodný deň proti zneužívaniu drog a nezákonnému obchodovaniu s nimi, ktorý pripadá na 26. jún, sprevádzajú varovania odborníkov. Hoci počet detí a mladistvých liečených zo závislosti od tradičných drog podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) dlhodobo klesá, na trhu sa objavujú nové látky, ktoré môžu predstavovať vážne riziko pre zdravie mladých. Aktuálne štatistiky tieto nové typy drog často nezachytávajú.
Letné obdobie je podľa odborníkov mimoriadne rizikové. Počas júna zaznamenali Národný ústav detských chorôb v Bratislave a Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici niekoľko prípadov intoxikácie detí. Mladí sa čoraz častejšie stretávajú s drogami v neobvyklých formách – ako sú lízanky, cukríky či čokolády – ktoré môžu obsahovať látky ako GHB.
Ich účinok zahŕňa zmeny správania, výpadky vedomia, eufóriu alebo naopak silné omámenie, ktoré môže viesť až k nechcenému sexuálnemu kontaktu. Tieto tzv. predátorské drogy sú ľahko dostupné cez internet a v rôznych podobách sa dostávajú aj medzi žiakov a študentov, najmä na diskotékach. Zvlášť nebezpečná je kombinácia týchto látok s alkoholom – môže vyvolať poruchy vedomia, pády a v najhorších prípadoch aj smrť. V prípade vážnych príznakov ako sú problémy s dýchaním, silné vracanie alebo dezorientácia, je potrebné okamžite vyhľadať lekára alebo kontaktovať linku 155.
Podľa hovorkyne NCZI Aleny Krčovej sa v roku 2004 liečilo zo závislosti od drog 500 detí do 19 rokov, v roku 2014 to bolo 267 a vlani presne 200 – z toho 144 chlapcov a 56 dievčat. V porovnaní s rokom 2023, keď bolo liečených 173 detí, ide o mierny nárast, avšak celkový trend je u mladších vekových skupín klesajúci. Naopak, u dospelých nad 30 rokov počet liečených užívateľov drog každoročne rastie.
Najviac detských pacientov pochádzalo z Bratislavského kraja (59), nasledoval Košický kraj (35), najmenej ich bolo v Prešovskom kraji (9). Medzi najčastejšie látky patrí konope, stimulanciá a kombinované psychoaktívne drogy. V celkovej populácii dominujú stimulanty ako pervitín, opiáty a konope. Užívanie drog prebieha prevažne fajčením, ale nezanedbateľná je aj aplikácia injekčne alebo šnupaním.
Veková skupina 12 až 16 rokov vykazuje najviac prípadov neliekových intoxikácií alkoholom. Fenomén rýchlej konzumácie väčšieho množstva alkoholu, tzv. binge drinking, je medzi mládežou rozšírený. V roku 2023 bolo podľa údajov NCZI vyšetrených 137 chlapcov a 66 dievčat vo veku do 19 rokov pre psychické a behaviorálne poruchy spôsobené alkoholom. V roku 2013 to bolo 226 chlapcov a 85 dievčat, čo poukazuje na postupný pokles. Odborníci však upozorňujú, že dostupnosť nových návykových látok a spôsobov ich užívania je dnes oveľa širšia než v minulosti.
Hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre medicínu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica upozorňuje, že deti a mladí experimentujú s tým, čo je dostupné, lacné a legálne. Ide najmä o nikotínové produkty, alkohol či prchavé látky ako lepidlá. V posledných rokoch pribudli aj syntetické látky podobné konope (napríklad HHC, HHC-P), kratom alebo nové lieky s euforickými účinkami.
Okrem toho sa rozšírili aj spôsoby aplikácie – čoraz častejšia je kombinácia viacerých látok súčasne. Silný vplyv na formovanie návykov majú podľa neho aj influenceri na sociálnych sieťach, ktorí často nepriamo propagujú prodrogový životný štýl.
Najkritickejšie obdobie na experimentovanie je skorá adolescencia, teda vek medzi 13. až 16. rokom života. Podľa Okruhlicu ide o fázu silného vplyvu rovesníkov a zároveň odporu voči autoritám. Rodičia by preto mali byť v kontakte so svojimi deťmi, sledovať zmeny v správaní, okruhu priateľov či známky nespokojnosti a uzavretosti. Upozorňuje na varovné signály, ako je zhoršenie prospechu, zmeny nálad, obhajovanie užívania drog alebo čudné správanie po návrate domov.
Rodičia môžu v prípade podozrenia využiť domáci test z lekárne. Testy na moč dokážu potvrdiť užitie viacerých látok v priebehu posledných dní. Hoci neudávajú presné množstvo, umožňujú zistiť, či dieťa danú látku užilo. „Je to jeden zo spôsobov, ako overiť, či dieťa užíva drogy alebo napríklad aj nikotínové vrecká, ktoré inak ťažko odhaliť,“ uzatvára odborník
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?