Utorok 15. júla, 2025
Milan Majerský (KDH), Branislav Grohling (SaS), Milan Šimečka (PS) (FB/ Milan Majerský, Branislav Gröhling, Milan Šimečka)

Opozičné subjekty kritizujú premiéra Fica pre ruský plyn a 18. balík protiruských sankcií

Opozícia kritizuje premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pre ruský plyn a 18. balík protiruských sankcií. Premiér informoval, že dostal od Európskej komisie (EK) návrh garancií, ktoré by mali zmierniť dopady úplného sa odstrihnutia od dodávok ruského plynu.

Podľa vyjadrenia Fica s týmto návrhom oboznámil aj predsedov slovenských relevantných politických strán. Podrobnosti o návrhu ale neuviedol. „Telefonické hádky a tvrdé rokovania sa blížia k nejakému záveru. Na stole je písomný návrh garancií Komisie, ktorý nám ponúka za zahlasovanie o 18. balíku protiruských sankcií. Hneď teraz (v pondelok večer – poz. red.) posielam návrh Európskej komisie všetkým relevantným politickým stranám. Očakávam od nich vyjadrenie. Verím, že odpovede predsedov opozičných strán nebudú v duchu politiky škodiť Slovensku za každú cenu. Treba si totiž uvedomiť, že zastavenie toku ruského plynu nastane po 1. januári 2028, teda po parlamentných voľbách, a môže to byť súčasná opozícia, ktorá sa dostane k moci, a ktorá bude musieť utierať slzy prepusteným robotníkom, alebo utekať pred ich hnevom,“ povedal Fico vo videu na sociálnej sieti.

Návrh komisie úplne sa odstrihnúť od ruského plynu označil Robert Fico za „ imbecilný, demagogický a je výsledkom bezhraničnej posadnutosti Ruskom“. Je toho názoru, že predmetný návrh poškodí ekonomiku Slovenska a zníži konkurencieschopnosť celej EÚ. „Stále si nechávam v rukách možnosť, že 18. sankčný balík nepodporíme. Prišiel by síce cirkus a vydieranie o európske fondy a pokus zvaliť slovenskú legitímnu vládu a nahradiť ju poslušným Slovenskom, ale aj takéto sebazničujúce súboje majú niekedy hlboký morálny zmysel,“ uzavrel Fico.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) v reakcii uviedlo, že aj v roku 2014 bol Robert Fico premiérom, keď sa v Únii dohodlo znižovanie energetickej závislosti od Ruska. „Akútnosť tejto dohody sa ukázala od vypuknutia vojny na Ukrajine. Tento cieľ bol aj z hľadiska bezpečnosti, aj morálky dôležitý. Faktom je, že Slovensko už dlhodobo zaostáva za ostatnými krajinami EÚ v plnení tohto cieľa,“ konštatujú kresťanskí demokrati. Kritizujú tiež, že za súčasnej vlády premiér namiesto rokovaní s kľúčovými partnermi chodil do Moskvy (navštívil ju koncom minuloročného decembra, a tiež začiatkom mája pri príležitosti osláv výročia konca 2. svetovej vojny). KDH je toho názoru, že Fico zhoršil rokovaciu pozíciu Slovenska, a to nielen v EÚ.

„Navyše, v závere týchto rokovaní namiesto snahy o dohodnutie čo najvýhodnejších podmienok pre Slovensko inicioval prostredníctvom europoslancov odvolávanie Európskej komisie v Štrasburgu. KDH si vybralo zodpovednosť namiesto tohto populizmu,“ uviedlo hnutie s tým, že ak by ono viedlo predmetné rokovania, sústredilo by sa na to, aby Slovensko malo pevné garancie v prípade sporu s Gazpromom, teda aby mu EÚ kompenzovala prípadné arbitráže za predčasné ukončenie kontraktu. Taktiež by sa zameralo na splniteľný termín odstrihnutia sa od ruského jadrového paliva.

„Namiesto spolupráce a koordinácii postupov v súlade s dohodami na európskej úrovni predseda vlády a strana Smer neustále rozdúchava napätie nielen na domácej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Namiesto konštruktívneho prístupu podsúvajú našej verejnosti tému vystúpenia Slovenska z EÚ – a to je pre KDH neprípustné,“ zdôraznili kresťanskí demokrati. Žiadosť o stanovisko, ktoré Fico rozposlal politickým stranám, okrem hnutia Slovensko, považuje KDH za ďalšiu premiérovu politickú hru.

„Ak chcel Robert Fico seriózne poznať naše názory, mal tak urobiť pred tým, než začal svoju politiku na štyri svetové strany, ktorá reálne znamená iba politiku na jednu svetovú stranu, a to na východ. Vlastnou vinou dostala vláda Slovensko do veľkých problémov aj kvôli politike na štyri svetové strany a teraz sa nás predseda pýta, čo má robiť? Je predseda vlády, nech riadi túto krajinu v prospech ľudí a nie v prospech seba. A ak nevládze vládnuť, nech odstúpi,“ uzavrelo KDH.

Premiéra podrobili kritike aj liberáli. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je toho názoru, že Fico vydieral EK a usiluje sa do tejto hry zatiahnuť aj opozíciu. „My sa odmietame zúčastňovať tejto manipulácie zo strany premiéra. Robert Fico sa opäť raz dostal do vlastnej pasce. Toľko vydieral Európsku komisiu a našich partnerov, až sme nakoniec dopadli ako neposlušný žiak, ktorému aj tak chce EÚ pomôcť. A čo je výsledok? Fico musí, a vďaka iniciatíve Vladimíry Marcinkovej aj zahlasuje, hlasovať za protiruské sankcie. V skutočnosti pre Slovensko Fico ale nič nevyjednal,“ myslí si predseda SaS Branislav Gröhling. Je tiež toho názoru, že predseda vlády dostal Slovensko do ešte väčšej medzinárodnej izolácie a EÚ v súčasnosti pomáha Slovensku napriek Ficovi a nie vďaka Ficovi. Liberáli berú stanovisko EK na vedomie a vnímajú ho ako jasný odkaz od najbližších partnerov Slovenska, a to že vo výzvach a krízach, ktoré sú pred nami, sa na seba môžeme spoľahnúť a byť solidárni.

„V čase bezprecedentnej bezpečnostnej hrozby, akej EÚ nečelila od konca druhej svetovej vojny, potrebujeme silnú, pevnú a jednotnú Európu. Každé konanie, ktoré túto jednotu oslabuje – či už navonok alebo zvnútra – ide proti bezpečnostným záujmom Slovenska aj celej EÚ,“ skonštatoval Gröhling. Toto podľa neho ale robí práve Fico. „Tvári sa, že Slovensko je obeťou Bruselu, no v skutočnosti je to on, kto oslabuje jednotu EÚ v čase, keď ju najviac potrebujeme. Nikto nám nič nenariaďuje – rozhodnutia v Únii sa prijímajú konsenzuálne po diskusiách. Fico však hrá rolu žiaka, ktorý nezvláda učivo a hľadá výhovorky,“ vyjadril sa šéf liberálov. Dodal, že EÚ nám chce pomôcť odstrihnúť sa od ruského plynu, čo sme podľa neho mali urobiť už dávno. Premiér sa tiež podľa neho usiluje šíriť nepravdy o ruskom plyne a energetickej politike. Gröhling poukázal, že hoci Fico tvrdí, že bez Ruska neprežijeme, bola to práve Ruská federácia, kto nám v minulosti už niekoľkokrát zastavil plyn.

„Používali ho ako zbraň v roku 2008, počas anexie Krymu aj po vypuknutí vojny na Ukrajine. Fico ďalej hovorí, že ruský plyn je najlacnejší, no podľa Eurostatu mali naši veľkoodberatelia druhé najvyššie ceny v celej Únii. Hovorí o arbitrážach, ale ignoruje, že všetky spory Gazpromu s európskymi štátmi skončili fiaskom pre ruský koncern. To nie je politika suverenity, to je politika servility voči Kremľu,“ uzavrel predseda SaS. Robert Fico podľa jeho názoru dostal Slovensko vďaka svojmu konaniu do izolácie a seba samého do pasce.

„Robert Fico vraj čaká na reakciu lídrov strán ohľadom jeho plynovej hry. Tu je moja reakcia – skončilo to fiaskom, presne ako sme varovali. Nič pre Slovensko v Bruseli nevyjednal, iba poškodil naše meno, urobil krajine hanbu a napokon vyhlásil kapituláciu,“ zareagoval na premiéra Michal Šimečka, predseda najsilnejšieho opozičného subjektu hnutia Progresívne Slovensko (PS). Predseda vlády podľa neho zlyhal a ex post sa usiluje zaťahovať do hry opozíciu, aby oklamal svojich voličov. Šimečka podotkol, že na takýto „lacný podraz“ mu neskočia. Progresívci podľa jeho slov podporujú spoločný postup krajín EÚ.

„Iba spoločný európsky postup zaručí bezpečnosť a prosperitu Slovenska, zoči-voči ruskej agresii a vydieraniu. Ak chce prispieť k pokračovaniu obchodu s plynom, mal by vyzvať Putina na ukončenie vojny a uzavretie mieru,“ dodal predseda PS. Prízvukoval tiež, že nejde o obyčajné zlyhanie, ale o zlyhanie na plnej čiare. „Fico mal totiž už dávno spraviť to, čo urobili zodpovední európski lídri. Ukončiť závislosť na ruskom plyne, zaistiť dodávky z bezpečných zdrojov, a vyjednať pre nás najlepšie možné ceny. To by však musel naozaj pracovať, nielen blúzniť o dvoch pohlaviach a gruzínskych légiách,“ uzavrel Šimečka.

Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?

Prečítajte si aj