
Obchodná dohoda Európskej únie s Ukrajinou musí byť podľa ministra Richarda Takáča vyvážená
Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rumunsko sa dohodli na spoločnej pozícii k plánovanému rozšíreniu obchodnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Vo svojej spoločnej deklarácii vyzývajú Európsku komisiu, aby do finálneho znenia dohody zahrnula automatické ochranné mechanizmy, individuálne objemové kvóty a cenové prahy, ktoré by zabránili destabilizácii vnútorného trhu v členských štátoch najviac zasiahnutých dovozom agrokomodít z Ukrajiny.
Spoločnú deklaráciu dnes v Budapešti podpísali ministri poľnohospodárstva Slovenska, Maďarska, Poľska a Bulharska. Rumunsko sa k nej pripojí v najbližších dňoch. O podpise deklarácie informoval hovorca ministerstva pôdohospodárstva Lukáš Januv.
„Slovensko podporuje vyvážené a férové obchodné vzťahy s Ukrajinou, ale nie na úkor našich poľnohospodárov. Následky nekontrolovaného dovozu pociťujeme v celom sektore – od pestovateľov až po spracovateľov. Navrhované zvýšenie kvót pri citlivých komoditách, ako je cukor, vajcia či med, je neakceptovateľné. Nezodpovedá pôvodným avízam, ani možnostiam našich producentov konkurovať cenovo deformovaným dovozom,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč. Podľa ministra je zásadné, aby sa návrh dohody doplnil o regionálne ochranné opatrenia pre krajiny prvej línie, akými sú Slovensko či Maďarsko.
„Ak Európska únia myslí potravinovú sebestačnosť vážne, musí chrániť svoje vnútorné trhy. V opačnom prípade hrozí, že naši poľnohospodári stratia motiváciu produkovať, a to je cesta, ktorou ísť nemôžeme,“ dodal Takáč.
Súčasťou deklarácie je aj výzva na vyššiu transparentnosť zo strany Európskej komisie pri ďalších rokovaniach s Ukrajinou, ako aj návrh na zriadenie kompenzačného fondu pre prípadné straty poľnohospodárskych producentov. Deklarácia vyzýva aj na zavedenie minimálnych dovozných cien, zachovanie colných kvót v rozsahu pred vojnou a na dôsledný dohľad nad plnením noriem EÚ na strane ukrajinskej produkcie.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?