
Kam sa vybrať na výlet bez davov turistov? Slovensko ponúka aj neznáme miesta, ktoré budete mať sami pre seba
Chcete si užiť výlet bez davov turistov? Prinášame vám niekoľko originálnych tipov na miesta, o ktorých sa veľa nehovorí, ale určite sa ich oplatí vidieť. Navyše, sa s istotou vyhnete aj dlhým radom či rezerváciám.
Včelárske minimúzeum (Zázrivá, okres Dolný Kubín)
Do Zázrivej už tradične prichádzajú návštevníci najmä kvôli viacerých turistickým chodníkom, z ktorých si vyberú zdatnejší, ale aj tí menej fyzicky zdatní turisti či rodiny s deťmi. Rovnako vás v okolí obce zaujmú tradičné lazy, pomerne nahusto postavené zvonice a kríže a, samozrejme, sa neoplatí vynechať ani ochutnávku tamojších syrov. Okrem salašníctva či zvonárstva sa v minulosti v obci rozvíjalo aj včelárstvo, o čom svedčí aj historický včelín ešte z prelomu 19. a 20. storočia. Nájdete ho v miestnej časti Končitá a prekvapí vás masívnou zrubovou konštrukciou, ktorá v tej dobe nebola pre včelíny typická. Zaujímavosťou tiež ostáva, že na vybudovanie včelína nebol použitý ani jediný klinec a dodnes stojí na drevených podstavcoch, ktoré podopierajú pôvodné úle.
Stavbu spoznáte jednoducho, nielen podľa charakteristických úľov, ale aj podľa veľkého nápisu „Včelárske minimúzeum“. V samotnom vnútri včelína sú navyše zhromaždené aj dobové fotografie a exempláre, ktoré formovali historické včelárstvo. Nechýbajú ani pôvodné drevené schody, podlaha či krov. Keďže nie všetky exempláre bolo možné umiestniť do včelína, bola nedávno vybudovaná menšia výstavná stavba s ďalšími včelími úľmi, ktoré sa z historického obdobia zachovali.

Pamätná izba Dobroslava Chrobáka (Hybe, okres Liptovský Mikuláš)
Ide o jednu z najmenej navštevovaných a verejne známych pamätných izieb z radu slovenských literátov a spisovateľov. Prozaik Dobroslav Chrobák bol rodákom z liptovskej obce Hybe, kde stojí aj historický dom, v ktorom je zriadená a udržiavaná jeho pamätná izba s pôvodným nábytkom, fotografiami, portrétmi aj ukážkami diel. Okrem toho sa v rovnakých priestoroch nachádza stále využívaná a funkčná hrnčiarska dielňa či dielňa na výrobu medovníkov. Nájdete tu aj menšie informačné centrum a materiály, ktoré vás bližšie zoznámia s obecnou históriou.
Vodný mlyn (Kováčová, okres Rožňava)
Maličká nenápadná obec s pár desiatkami obyvateľov je takmer výlučne útočiskom chalupárov a turistov. V minulosti sa však podieľala na rozvoji mlynárskeho remesla v regióne, preto si aj dnes môžu návštevníci obce vychutnať prehliadky historického vodného mlyna, ktorého stavba ostala mimoriadne zachovaná a v súčasnosti funguje ako múzeum. Len nedávno bolo obnovené a zrekonštruované celé mlynské koleso vrátane exteriérovej mlynskej technológie, ktoré sú súčasťou štandardnej 50-minútovej prehliadky.
Nahliadnuť môžete aj do interiéru mlynu, kde sú vystavené exempláre nielen z mlynárskych dejín obce, ale obzrieť si tu môžete napríklad aj tradičný kolovrátok. Prevádzkovatelia tiež zriadili žiadanú vonkajšiu terasu priamo pri mlyne, ktorá návštevníkom ponúka bohatý nápojový lístok.

Hrobka rodiny Ostrolúckych (Ostrá Lúka, okres Zvolen)
Do Ostrej Lúky prichádzajú turisti najmä za návštevou nedávno zrenovovaného kaštieľa a priľahlého parku, ktorý je ideálny na prechádzky. V dávnej histórii však neďaleko kaštieľa stál aj evanjelický kostol, ktorý ľahol popolom ešte počas 2. svetovej vojny. Zo samotnej stavby toho veľa nezostalo, ale zachovaná bola aspoň hrobka šľachtického rodu Ostrolúckych, medzi ktorými nechýba ani známa Adela Ostrolúcka. Hrobka je vcelku nenápadná, nachádza sa na štrkovej ploche len s niekoľkými ďalšími prvkami, ako tabuľa s nápisom či čierno-zlatá koruna na oplotení.

Obria lavička (Lúky, okres Púchov)
V Púchovskej doline priamo nad malebnou obcou Lúky len pred 3 rokmi vybudovali obrovskú drevenú lavičku, vedľa ktorej stojí aj osvetlený drevený dvojkríž. K lavičke sa dostanete najľahšie od židovského cintorína v obci, a to približne za 20 minút. Neminie vás výhľad na celú obec, okolie a pohoria Javorníky a Biele Karpaty.
Ak sa teda vyberiete do tejto časti Považia, popri obrovskej lavičke neobíďte ani hojdačku nad vedľajšou obcou Záriečie, pri ktorej nechýba ani ohnisko či prístrešok.
Brusnianske gule (Chrenovec-Brusno, okres Prievidza)
Jedinečné geologické útvary, akými sú pieskové gule, vznikli neďaleko bývalého lomu v obci Brusno samovoľne bez akéhokoľvek ľudského zásahu. Ide prevažne o guľovité prípadne elipsovité útvary, ktoré môžu nadobúdať priemer od niekoľkých centimetrov až po tie najväčšie – až 2-metrové úkazy. Aj keď mnoho ich je stále ponechaných priamo na prístupovej lesnej ceste, v priebehu rokov z ich počtu ubudlo, keďže si ich miestni odnášali do svojich záhrad. Momentálne vedie popri piesočných guliach aj náučný chodník s 1,5- kilometrovou trasou. Pozdĺž neho nechýbajú informačné a navigačné tabule a oddychové miesta s lavičkami a ohniskami.
Lanovka Chvatimech (Valaská, okres Brezno)
Preslávená Čiernohronská železnica má jednu zo svojich zastávok na Chvatimechu medzi Podbrezovou a Valaskou. Z miesta sa vám naskytne výhľad na bývalú lyžiarsku zjazdovku. Kedysi tu bola v prevádzke aj lanovka, ktorej však odzvonilo po tom, ako sa sprísnili technické normy. Napriek tomu, že aktuálne nemôže prepravovať lyžiarov, je nezriedka využívaná aspoň na prepravu tovaru k susednej Chate Bernardín. Lanovka je teda stále funkčná, avšak dnes je z nej skôr turistická atrakcia, ktorej návštevu turisti spájajú s občerstvením v spomínanej chate. Do karát hrá aj to, že je vzdialená asi len 15 minút chôdze od železničnej zastávky Chvatimech.

Hrhovský vodopád (Hrhov, okres Rožňava)
Vodopádov máme na Slovensku mnoho, ale len málo takých, ktoré sa nachádzajú priamo medzi obytnými domami. Takýmto netradičným úkazom sa môže pýšiť obec Hrhov v Slovenskom krase, kde sa spomínaný vodopád valí z 15-metrovej výšky priamo pod oknami domácich. K vodopádu sa dostanete po vyšliapanej cestičke už za pár minút a najviac sa sem oplatí zavítať v letnom období po výdatných dažďoch, kedy má vodopád najväčšiu intenzitu.
Okrem vodopádu nezabudnite v obci pohľadať aj historickú ľadovňu. Tá kedysi slúžila na uskladnenie ľadu namiesto dnešných chladničiek a mrazničiek. Kocky ľadu vtedy prevážali na konských vozoch a miestni tu takisto skladovali mäso, keďže vďaka murivu dokázala stavba udržať nízku teplotu aj celé leto.

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.