Utorok 20. mája, 2025
(Foto: FB / Richard Raši)

Šéf slovenského parlamentu Raši sa stretol so svojím čínskym náprotivkom

Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) sa stretol so svojím čínskym náprotivkom, predsedom Stáleho výboru Národného ľudového zhromaždenia Zhaom Lejim. Stretnutie sa konalo v rámci pracovnej cesty delegácie NR SR v Pekingu.

„Počas rozhovorov obaja predstavitelia zdôraznili význam vzájomného dialógu, rešpektu a medzinárodnej spolupráce v súčasnom zložitom geopolitickom prostredí. Témou diskusie bola aj potreba spoločného úsilia medzinárodného spoločenstva o mierové riešenia pretrvávajúcich konfliktov vo svete,“ uviedli z Odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

Raši ocenil úsilie Číny konštruktívne prispievať k ukončeniu bojov a mierovému riešeniu konfliktov v rôznych krízových oblastiach sveta. „Slovensko podporuje každú iniciatívu, ktorá nás môže priblížiť k mieru,“ uviedol na rokovaní s partnerom.

Predsedovia oboch parlamentov sa počas rokovania venovali aj otázke vojny na Ukrajine, Raši v tomto smere vyjadril podporu mierovej iniciatíve Číny a Brazílie. „Čínska strana predstavila svoj mierový návrh, ktorý vznikol v spolupráci s Brazíliou a vyzýva na mimoriadne diplomatické úsilie zamerané na všetky zainteresované strany, aby si čo najskôr sadli za rokovací stôl. Cieľom návrhu je dosiahnuť konkrétnu dohodu prostredníctvom pragmatického prístupu,“ uviedol po oficiálnom rokovaní šéf slovenského parlamentu.

Podotkol, že do tohto procesu je nutné zapojiť všetkých relevantných aktérov, aby nastal skutočný posun smerom k ukončeniu bojov a nastoleniu trvalého mieru. „Je nevyhnutné, aby sa na dialógu podieľali Ukrajina a Ruská federácia, rovnako ako Európska únia a Spojené štáty americké ako globálne veľmoci. Čínska strana deklarovala ochotu zohrávať aktívnu úlohu v tomto procese spolu s ostatnými krajinami s cieľom nielen otvoriť rokovania, ale ich aj doviesť k úspešnému záveru,“ uviedol Raši.

Jeho pondelňajšie rokovanie s čínskym predsedom Stáleho výboru Národného ľudového zhromaždenia Zhaom Lejim prinieslo jednoznačnú zhodu na potrebe pokračovať v otvorenej komunikácii a hľadať spoločné riešenia globálnych výziev prostredníctvom mieru, diplomacie a rešpektu k medzinárodnému právu.

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj