
Najvyšší súd Branislava Pašku v kauze machinácii pri nákupe nábytku oslobodil
Najvyšší súd SR na dnešnom verejnom zasadnutí oslobodil spod obžaloby Branislava Pašku, synovca bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku, v kauze machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Ako uviedla hovorkyňa súdu Alexandra Važanová, odvolací súd zrušil pôvodný odsudzujúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu v celom rozsahu, pretože nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný.
„Poškodeného s jeho nárokom na náhradu škody odkázal na civilný proces,“ doplnila hovorkyňa. Dnešné rozhodnutie najvyššieho súdu je právoplatné.
Špecializovaný trestný súd uznal v tomto prípade v novembri 2023 Pašku za vinného a uložil mu trest sedem rokov väzenia. Išlo o ďalšiu kauzu už odsúdeného Pašku, tentokrát súvisiacu s nákupom nábytku pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach z roku 2014. Samosudca vtedy zároveň uložil obžalovanému povinnosť uhradiť škodu UNLP v sume viac ako 151-tisíc eur. Ako vtedy uviedol sudca Rastislav Stieranka v zdôvodnení, išlo o súhrnný trest za štyri spáchané skutky v troch trestných veciach. Obžalovaný voči verdiktu podal odvolanie.
Branislav Paška bol stíhaný pre machinácie pri nákupe nábytku pre urgentný príjem košickej nemocnice. Ten bol v roku 2014 zaobstaraný za viac ako 200-tisíc eur. Objednávka však bola podľa obžaloby výrazne predražená, za čo mal byť zodpovedný práve obžalovaný vtedajší šéf oddelenia verejného obstarávania nemocnice. Univerzitná nemocnica v Košiciach žiada úhradu škody vo výške 170-tisíc eur.
Paška už bol právoplatne odsúdený na päťročný trest väzenia vo veci nákupu predražených ultrazvukov pre Univerzitnú nemocnicu Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Pred súdom stál aj pre výtržníctvo a ublíženie na zdraví spolu s jeho súrodencami Mariánom a Martinom. Na jeseň 2015 sa totiž zapojili do nočnej potýčky v centre Košíc, pri ktorej podľa obžaloby napadli mladú ženu a jej priateľa.
Krajský súd v Košiciach mu za prečin výtržníctva a prečin ublíženia na zdraví potvrdil dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky. Tento verdikt bol však zrušený právoplatným nepodmienečným trestom v kauze ultrazvukov. Tam bol pôvodne Špecializovaným trestným súdom odsúdený na sedem rokov. Najvyšší súd SR však trest zmiernil na päť rokov, pričom dôvodom bol dlhší časový úsek, ktorý ubehol od skutku datovaného do roku 2013.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.