Streda 21. mája, 2025
Hasiči se připravují na dezinfekci na mezinárodním letišti Wuhan Tianhe v čínském městě Wuhan v provincii Hubei, 3. dubna 2020 (Getty Images)
»

Nová správa Číny o covide-19 odhaľuje najväčší strach komunistickej strany, tvrdia analytici

Nová biela kniha Pekingu o covide-19 nesleduje iba líniu propagandy – ide ešte ďalej. Podľa analytikov Čínska komunistická strana (ČKS) siahla po obvyklom arzenáli lží a jedovatých výpadov – a zároveň odhalila svoj najväčší strach: že bude volaná na zodpovednosť za pandémiu, ktorá si vyžiadala milióny životov a ochromila globálnu ekonomiku.

V 23-stranovej správe s názvom „Prevencia, kontrola a pátranie po pôvode covidu-19: Čínske kroky a postoj“ označuje za pôvodcu vírusu SARS-CoV-2 Spojené štáty, obsahuje skryté útoky proti Trumpovej administratíve a celá jedna kapitola je venovaná vyvracaniu súdneho rozhodnutia, podľa ktorého Čína dlhuje americkému štátu Missouri viac ako 24 miliárd dolárov za utajovanie údajov o pandémii a hromadenie ochranných pomôcok.

„Ak by sa niekedy objavili nezvratné dôkazy, že vírus pochádza zo štátom financovaného laboratória vo Wuchane, ČKS by čelila mnohým nepríjemným otázkam týkajúcich sa výskumu gain-of-function, svojich motivácií, počiatočného utajovania a toho, prečo umožnila šírenie patogénu do zahraničia,“ povedal analytik Tang Jingyuan, ktorý sa zaoberá klinickou medicínou. Ak by čínsky režim priznal zlyhanie v boji proti covidu-19, podľa analytika by to znamenalo priznať sa k „zločinu proti ľudskosti“.

Včasná ofenzíva

Peking vydal svoju bielu knihu 30. apríla, necelé dva týždne potom, ako Biely dom spustil webovú stránku Covid.gov, ktorá naznačuje, že vírus pochádza z laboratória vo Wuchane s „nedostatočnou úrovňou biologickej bezpečnosti“.

Tang vníma dokument ako preventívny úder v rámci širšej obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Americkí a čínski predstavitelia sa 10. – 11. mája stretli v Ženeve a dosiahli 90-dňové prímerie, ktoré prinieslo zníženie ciel a priestor pre ďalšie rokovania. „Peking predpokladá, že Washington môže využiť pôvod vírusu ako vyjednávaciu kartu. A tak sa to snaží vopred zakamuflovať,“ uviedol Tang. Podľa neho ide o podobnú taktiku, akú Čína uplatňuje v prípade vývozu prekurzorov fentanylu – vedome vytvára bezpečnostnú krízu, ktorú neskôr môže vymeniť za ústupky.

Sean Lin, bývalý mikrobiológ americkej armády, označil správu za učebnicový príklad kognitívnej vojny: stratégiu zahmlievania reality, presúvania viny na Washington a vyhýbania sa zodpovednosti.

Tvrdenie o pôvode vírusu v USA

Biela kniha podľa Lina oživuje nepodloženú teóriu, že vírus unikol z amerického laboratória Fort Detrick v Marylande. Odvoláva sa na jeho dočasné uzavretie v roku 2019 a poukazuje na prípady nevysvetliteľných zápalov pľúc vo Virgínii a na celonárodný nárast respiračných ochorení, ktoré Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vtedy pripisovalo užívaniu elektronických cigariet a vapingu.

Personál pracuje v laboratóriu biologickej bezpečnosti stupňa 4 v Lekárskom výskumnom ústave infekčných chorôb americkej armády vo Fort Detricku, 26. septembra 2002 (Olivier Douliery/ AFP via Getty Images)

Zariadenie, v ktorom sídli Výskumný ústav infekčných chorôb americkej armády, bolo v roku 2019 po kontrolách CDC na krátko uzavreté. Laboratórium uviedlo, že príkaz na uzavretie bol vydaný kvôli pretrvávajúcim problémom s infraštruktúrou na dekontamináciu odpadových vôd. CDC dôvod odstávky nezverejnilo s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť.

Pekinská biela kniha tiež cituje štúdiu uverejnenú v časopise „Clinical Infectious Diseases“ v novembri 2020, ktorá zistila pozitívne protilátky proti SARS-CoV-2 v krvných vzorkách Červeného kríža odobratých v deviatich štátoch USA v období od 13. do 17. decembra 2019 a tvrdí, že vírus koloval v Spojených štátoch už v decembri 2019.

Tang to označuje za klasickú taktiku ČKS: „útok ako obrana“ a „zrkadlová obžaloba“. Autori štúdie však poznamenali, že testy na protilátky mohli zachytiť reakcie na iné bežné koronavírusy, nielen na SARS-CoV-2. Navyše bolo ťažké určiť, či potenciálne infekcie SARS-CoV-2 súviseli s komunitným šírením alebo s cestovaním. Výsledky tak nemôžu potvrdiť tvrdenia čínskeho režimu o skorom šírení vírusu v Spojených štátoch.

Odvádzanie pozornosti

Tang tvrdí, že Čína chce bielou knihou odvrátiť pozornosť od Wuchanu a premeniť debatu o pôvode vírusu na geopoliticky motivovanú hru, nad ktorou bude mať väčšiu kontrolu. Poukázal na to, že vždy, keď zahraničné vlády spochybňujú transparentnosť Pekingu, čínske štátne médiá zverejňujú alternatívne správy o pôvode vírusu, ktoré sú šité na mieru týmto krajinám.

Keď napríklad talianske úrady požiadali Čínu o údaje o epidémii, čínske médiá prekrútili vyjadrenie talianskeho lekára tak, aby naznačili, že pandémia začala v Taliansku v novembri 2019. Podobne čínska médiá propagovali výskumy, ktoré umiestňovali počiatky šírenia vírusu do Holandska, Francúzska, Indie, Austrálie alebo Španielska – „kamkoľvek, len nie do Wuchanu“, uvádza správa think-tanku Jamestown Foundation z februára 2021.

Uniknuté dokumenty ČKS, ktoré v roku 2020 získala čínskojazyčná edícia Epoch Times, naznačujú, že epidémia pravdepodobne začala v Číne o niekoľko mesiacov skôr, ako Peking pripúšťa.

Smernica ústredného vyšetrovacieho tímu z 19. februára 2020 nariaďuje nemocniciam vo Wuchane preveriť záznamy od 1. októbra do 10. decembra 2019 a hľadať nevysvetliteľné prípady horúčky, snímky pľúc ako pri covide a úmrtia na zápal pľúc s neznámou príčinou.

Bezpečnostná služba hliadkuje pred veľkoobchodným trhom s morskými plodmi Huanan, kde bol 24. januára 2020 v čínskom meste Wuchan v provincii Hubei zistený koronavírus (Hector Retamal/AFP prostredníctvom Getty Images)

Čo hovorí americká spravodajská služba

Webová stránka Covid.gov, ktorá bola spustená 18. apríla, cituje zistenia spravodajských služieb, podrobne opísané v rozsiahlej správe podvýboru Snemovne reprezentantov pre koronavírusovú pandémiu z decembra 2024.

„Podľa takmer všetkých vedeckých ktitérií, keby existovali dôkazy o prirodzenom pôvode, už by sa objavili. Ale to sa nestalo,“ píše sa na internetových stránkach s odkazom na genetické anomálie, spôsob nákazy z jediného zdroja a nedostatočné postupy v oblasti biologickej bezpečnosti vo Wuchanskom virologickom inštitúte.

Uvádza tiež, že výskumníci ochoreli na príznaky podobné covidu na jeseň 2019, teda skôr, ako bol vírus zistený na trhu vo Wuchane.

Zatajovanie údajov a umlčovanie svedkov

Biela kniha tvrdí, že Peking informoval svet „včas, otvorene a transparentne“ a pri riešení epidémie zaviedol „vedecky podložené a účinné opatrenia na obmedzenie šírenia nákazy“. Tvrdí tiež, že Čína okamžite zdieľala všetky údaje o epidémii so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a dvakrát hostila jej odborníkov vo Wuchane, čo viedlo k vypracovaniu správy WHO a Číny z roku 2021, ktorá únik z laboratória označila za „extrémne nepravdepodobný“.

Lin však poukázal na to, že chýbajú zmienky o informačnom výpadku zo strany ČKS z konca roka 2019 a o umlčovaní lekárov, ktorí informovali o korupcii.

Koncom decembra 2019 Dr. Li Wenliang, oftalmológ z Centrálnej nemocnice vo Wuchane, varoval kolegov pred vírusom podobným SARS v súkromnej chatovej skupine na Weibo, čínskej verzii sociálnej platformy X. O tri dni neskôr bol predvolaný políciou, vypočúvaný a prinútený podpísať list, v ktorom sa priznal k „šíreniu fám“. Začiatkom februára 2020 zomrel na následky vírusovej infekcie, čo v Číne vyvolalo pobúrenie verejnosti.

Ľudia sa zúčastňujú smútočnej vigílie za doktora Li Wenlianga v Hongkongu, 7. februára 2020 (Anthony Kwan/ Getty Images)

Súd v Missouri

V apríli 2020 podal štát Missouri žalobu na Čínsku ľudovú republiku, Čínsku komunistickú stranu, Wuchanský virologický inštitút a niekoľko ďalších čínskych agentúr, pričom ich obvinil z utajovania, potláčania informácií a hromadenia osobných ochranných prostriedkov, ktoré zhoršili pandémiu v štáte.

V marci 2025 federálny sudca vyniesol rozsudok vo výške viac ako 24 miliárd dolárov, keď sa čínske žalované strany nedostavili na súd, aby obvinenia vyvrátili.

Biela kniha označila žalobu za „politicky motivovanú frašku“ a uviedla, že Peking „nikdy nepristúpi“ na požiadavky na odškodnenie a sľubuje odvetu, ak budú poškodené jeho záujmy. Medzinárodné spoločenstvo však kritizovalo Peking, keď na začiatku pandémie obmedzil vývoz a agresívne nakupoval celosvetové zásoby masiek a ďalších osobných ochranných prostriedkov.

Pacient je prevezený zo sanitky na pohotovosť v nemocnici v meste Tuba počas 57-hodinového zákazu vychádzania, ktorý bol vyhlásený v snahe zastaviť šírenie covidu-19 v Arizone 24. mája 2020 (Mark Ralston/ AFP via Getty Images)

Dopady na spoločnosť a ekonomiku

Podľa najnovších dostupných údajov WHO v období od 5. januára 2020 do 26. apríla 2025 zaznamenala viac ako 777 miliónov potvrdených infekcií a viac ako 7 miliónov úmrtí po celom svete – údaje sa obmedzujú na to, čo nahlásili vlády. Nezávislé sčítanie poukazuje na oveľa väčšie straty na životoch.

Recenzovaná štúdia časopisu Lancet z marca 2022 odhaduje 18,2 milióna nadmerných úmrtí na celom svete – úmrtí nad bežnú úroveň, priamo alebo nepriamo spojených s covidom-19 – len za roky 2020 a 2021, vrátane 1,13 milióna v Spojených štátoch; celosvetový údaj nezahŕňa nehlásené úmrtia v Číne.

Rovnako závažné sú aj ekonomické škody. V januári 2021 Medzinárodný menový fond odhadoval, že pandémia medzi rokmi 2020 a 2025 spôsobí celosvetový pokles HDP o 22 biliónov dolárov.

Štúdia z roku 2020, ktorá skúmala rôzne scenáre vypracované Cambridgeskou univerzitou, odhadovala potenciálne globálne straty za toto päťročné obdobie v rozmedzí 3,3 bilióna dolárov „v prípade scenára rýchleho oživenia“ a 82 biliónov dolárov „v prípade scenára hospodárskej depresie“.

Lin uviedol, že snaha Trumpovej administratívy upozorniť na teóriu o úniku vírusu z laboratória vo Wuchane znamená bod obratu.

„Otázka už neznie, odkiaľ vírus prišiel,“ hovorí Lin. „Otázka znie, čo čínsky režim urobil – a hlavne čo neurobil – že sa z lokálnej nákazy stala globálna katastrofa.“

Tang uviedol, že podobné žaloby ako v Missouri by mohlo podať viacero amerických štátov – a možno aj ďalšie krajiny – a Peking by tak mohol byť vystavený „drvivému právnemu a morálnemu tlaku“. Podľa neho táto hrozba už ovplyvňuje komunikáciu ČKS: čím vyššie sú právne stávky, tým viac sa režim snaží odvrátiť pozornosť.

Pôvodný článok

Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?

Prečítajte si aj