
Nákupy alkoholu na úrade vlády za desaťtisíce eur: komu sú určené litre koňaku, hruškovice a rumu?
Výdavky Úradu vlády SR na alkohol vyvolali ostrú výmenu názorov. Opozičná poslankyňa Holečková (SaS) upozornila na zmluvy v hodnote desiatok tisíc eur za koňak, hruškovicu či rum, ktoré boli podľa nej dodané priamo na úrad. Úrad vlády obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o nákupy pre štátny Hotel Bôrik. Téma alkoholu sa však dotýka aj parlamentu, kde sa opoziční poslanci pokúšali presadiť povinné testovanie zákonodarcov na prítomnosť alkoholu.
Poslankyňa SaS poukázala na mastné účty za alkohol
Opozičná poslankyňa Martina Bajo Holečková (SaS) na sociálnej sieti (14. 5.) ostro kritizovala premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a vedúceho Úradu vlády (ÚV) SR Juraja Gedru za luxusné výdavky na alkohol. Uviedla, že zatiaľ čo obyčajní ľudia počítajú každé euro, Fico a Gedra na úrade vlády objednávajú alkohol za tisíce eur.
Konkrétne podľa nej za posledných 15 mesiacov uzavrel Úrad vlády SR dve rámcové zmluvy na nákup alkoholu za takmer 50 000 eur. Konkrétne, napríklad 402 fliaš koňaku v hodnote 18 235,43 eur, 274 fliaš hruškovice za necelých 4380 eur, 96 fliaš rumu za približne 3 730 eur a stovky fliaš sektu alebo vína za tisíce eur.
„Na hranici chudoby sa na Slovensku nachádza takmer milión ľudí, mamám s deťmi padá v nemocniciach omietka na hlavu, mladé rodiny si nemôžu dovoliť vlastné bývanie, ale pán premiér má na koňak,“ poukázala v statuse na sociálnej sieti.
Poslankyňa upozornila aj na to, že keď požiadala úrad vlády cez infozákon o presné výdavky na alkohol v roku 2024, odpoveď jej zamietli s odôvodnením, že to nie je vo verejnom záujme.
„Každé jedno euro, ktoré miniete, pochádza od ľudí a ľudia majú právo vedieť, na čo ste ich peniaze minuli. Preto vás vyzývam, aby ste zverejnili, koľko peňazí sa od volieb minulo na nákup alkoholu pre úrad vlády,” odkázala premiérovi a šéfovi úradu vlády, pričom zverejnila link na zmluvy.
Úrad vlády medializované informácie odmietol
Úrad vlády SR zásadne odmieta tvrdenia poslankyne Holečkovej. Označil ich za účelové, manipulatívne a zamerané na poškodzovanie dobrého mena inštitúcie a jej predstaviteľov. „Zverejnené rámcové zmluvy na nákup potravín a alkoholických nápojov neslúžia na osobnú spotrebu predstaviteľov Úradu vlády SR, ako sa to poslankyňa snaží sugestívne naznačiť, ale na zabezpečenie prevádzky Hotela Bôrik, ktorý poskytuje služby nielen pre potreby Úradu vlády SR a ostatné štátne orgány, ale aj na komerčné účely,” vysvetlil úrad v tlačovej správe.
Podľa úradu vlády poslankyňa vytrhla údaje o množstve a cene alkoholu z kontextu, keďže ide o rámcové zmluvy platné na dlhšie obdobie, ktoré sa týkajú celkovej prevádzky hotela. Tiež zdôraznil, že konal v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám a všetky relevantné údaje sú verejne prístupné v Centrálnom registri zmlúv.
„Vyzývame poslankyňu Martinu Holečkovú, aby prestala šíriť nepravdivé a zavádzajúce informácie, ktoré znevažujú prácu Úradu vlády SR a jeho zamestnancov. Žiadame ju o verejné ospravedlnenie za svoje nepodložené a nepravdivé tvrdenia,” napísal úrad.
Odberným miestom je úrad, nie hotel
Holečková však následne vysvetlila, že v zmluvách, na ktoré sa odvoláva, nie je ako miesto dodania uvedený Hotel Bôrik, ale priamo Úrad vlády SR. „Takže ten tovar skončil na úrade vlády a nie na hoteli, ako sa verejnosti snaží podsunúť úrad vlády,“ napísala na Instagrame.
Doplnila, že existujú aj zmluvy, kde úrad vlády nakupuje potraviny a alkohol pre Hotel Bôrik, no v týchto prípadoch je hotel výslovne uvedený ako odberné miesto, čo podľa nej potvrdzuje, že v zmluvách, ktoré zverejnila, ide o niečo iné.
„Bolo by namieste, aby úradníci z Úradu vlády miesto útokov na moju osobu zverejnili, koľko zaplatil úrad vlády za alkohol, ktorý bol doručený na úrad vlády. Keď som sa ich na to opýtala cez infožiadosť, tak odmietli odpovedať,” uzavrela.
Alkohol v parlamente
Konzumácia alkoholu aj na pôde Národnej rady (NR) SR sa opakovane stáva predmetom verejnej diskusie a kritiky. Na základe videí z pléna NR SR bolo možné pozorovať náznaky, že niektorí poslanci hlasujú alebo vystupujú pod vplyvom alkoholu, či zostatkového alkoholu.
Alkohol v parlamente sa preto stal symbolom papalášizmu a nedôstojného správania, ktoré mnohí občania i politici vnímajú ako neprípustné pri rozhodovaní o zákonoch. Zmenu sa naposledy v apríli snažili presadiť opoziční poslanci z klubu Slovensko, Za ľudí a Kresťanská únia.
Cieľom návrhu bolo riešiť problém konzumácie alkoholu v pléne a zaviesť možnosť testovania poslancov a ďalších účastníkov schôdzí na prítomnosť alkoholu alebo iných návykových látok.
Podľa návrhu by mohol predsedajúci vyzvať na vyšetrenie buď z vlastnej iniciatívy, alebo na podnet aspoň jedného poslaneckého klubu. V prípade pozitívneho výsledku alebo odmietnutia vyšetrenia by dotyčný musel opustiť rokovaciu sálu, inak by mohol byť z rokovania vykázaný.
Koaliční poslanci zákon nepodporili
K téme alkoholu na pôde NR SR vystúpil bývalý premiér Igor Matovič (hnutie Slovensko). „Je veľmi nedôstojné, aby poslanci hlasovali o zákonoch v takomto stave,“ predostrel na úvod s poukázaním na reprezentovanie ľudu pod vplyvom alkoholu u niektorých poslancov.
Matovič počas svojho prejavu predstieral, že si nalieva a popíja tvrdý alkohol a ponúkal aj ostatných kolegov v sále. Hovoril, že v rokovacej sále poslanci nesmú mať ani krabičku cukríkov alebo horalku, avšak alkohol je povolený. Nakoniec povedal, že má vo fľaši len čistú vodu.
Návrh na zmenu rokovacieho poriadku však neprešiel. Nebol podporení koaličnými poslancami a zároveň zaň nezahlasovali ani niektorí poslanci z radov opozície.
Bežný zamestnanec vs. poslanec
Rozdiel medzi štandardným zamestnancom a poslancom je okrem iného aj v tom, že pokiaľ by bol bežný pracovník na pracovisku prichytený pod vplyvom alkoholu, zamestnávateľ s ním môže okamžite rozviazať pracovný pomer. U poslancov to tak nie je. Aktuálne neexistuje legislatíva, ktorá by konzumáciu alkoholu počas rokovaní v parlamente výslovne zakazovala.
Na tom, že alkohol na pôde parlamentu nemá čo robiť, sa zhodnú poslanci naprieč politickým spektrom. „V parlamente počas rokovania by to naozaj nemalo byť,” uviedol k téme v decembri minulého roka aktuálny minister športu a cestovného ruchu Rudolf Huliak (nom. Smer-SD).
Existujú však podozrenia, že v praxi je to inak. Naznačujú to práve zábery z NR SR. Podľa podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer-SD) sa preto čoraz viac diskutuje o zmenách v rokovacom poriadku a o potrebe zaviesť etický kódex poslanca, ktorý by podobné situácie jasne riešil. „Chceli by sme ho schváliť, aby sme už mohli reálne hovoriť o tom, že napríklad požívanie alkoholu na pôde Národnej rady SR nebude dovolené,“ uviedol vlani.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Chcete viac článkov na túto tému? Dajte nám vedieť váš názor a čo by vás zaujímalo.