
Analytik Horňák: Trumpove clá môžu spomaliť slovenskú ekonomiku, ohrozený je najmä automobilový export
Spojené štáty pod vedením Donalda Trumpa avizovali nové clá voči Európskej únii, ktoré sa dotknú aj Slovenska. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka majú vstúpiť do platnosti od augusta, pričom sadzby môžu dosiahnuť až 30 %. Opatrenie sa má týkať širokého spektra tovarov, pričom zatiaľ nie je jasné, či sa bude sčítať s už zavedenými clami na automobily.
Trumpova administratíva poslala podobný list až 23 obchodným partnerom, pričom sadzby sa pohybujú v rozmedzí 20 až 50 %. Podľa Horňáka ide o vyjednávaciu taktiku s cieľom získať výhodnejšiu pozíciu v rokovaniach. Európska únia zatiaľ volí zmierlivý prístup, no avizovala, že v prípade potreby pristúpi k razantnej odpovedi v súlade s pravidlom reciprocity.
Slovensko patrí podľa analytika medzi najviac ohrozené krajiny z hľadiska colnej záťaže. Podľa údajov agentúry Fitch má tretie najvyššie efektívne clo voči USA v EÚ. V roku 2024 smerovali na americký trh 4 % slovenského exportu, prevažne v segmente automobilov a ich súčiastok. Spojené štáty boli ôsmym najväčším obchodným partnerom SR.
V prípade, že nastane plošné uvalenie 30 % ciel, môže to podľa Horňáka negatívne ovplyvniť slovenský HDP až o niekoľko desatín percentuálneho bodu ročne. Pri predchádzajúcom scenári 20 % ciel bol odhadovaný kumulatívny pokles rastu HDP na úrovni 2,5 až 3 percentuálneho bodu v horizonte rokov 2025 až 2027. Vyššie sadzby by mohli zmazať značnú časť budúcoročného rastu, ktorý je aktuálne odhadovaný na 1,5 %.
Odpoveď EÚ môže prísť formou zdanenia amerických digitálnych služieb, bánk či technologických firiem. Únia má v oblasti služieb silnejšie postavenie a mohla by využiť túto výhodu v rokovaniach. Prioritou však naďalej ostáva deeskalácia napätia a odstránenie obchodných bariér. Trumpov tlak prichádza v čase, keď globálna ekonomika čelí viacerým výzvam, a obchodná vojna medzi USA a EÚ by mohla ešte viac narušiť globálne dodávateľské reťazce, čo by Slovensko ako otvorená exportne orientovaná ekonomika pocítilo obzvlášť silno.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.