
HPV spôsobuje podľa VšZP tisíce nových prípadov rakoviny, očkovanie je kľúčom k prevencii
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) eviduje od roku 2020 viac ako 14-tisíc novodiagnostikovaných poistencov s rakovinovými ochoreniami, ktorých príčinou môže byť ľudský papilomavírus (HPV). Vírus sa týka žien aj mužov a podľa aktuálnych údajov je ním infikovaných viac ako 80 % sexuálne aktívnej populácie. „HPV sa najčastejšie spája s rakovinou krčka maternice, no týka sa aj mužov a môže spôsobiť prednádorové a nádorové zmeny penisu, konečníka či oblasti hrdla,“ upozorňuje onko-urológ Jozef Dubravický.
Prevencia rakovinových ochorení súvisiacich s HPV spočíva v pravidelnom skríningu a očkovaní. „HPV je jediným onkogénnym vírusom, proti ktorému existuje prevencia vo forme očkovacej látky. Imunitný systém v mladom veku dokáže po aplikácii vakcíny vyprodukovať najvyššie hodnoty protilátok,“ vysvetľuje Dubravický. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia pre deti vo veku 12 až 15 rokov.
Predseda predstavenstva VšZP Matúš Jurových zdôrazňuje ekonomický rozmer prevencie. „Prevencia je neporovnateľne menej nákladná než samotná liečba v prípade nádorového ochorenia,“ povedal. Náklady na liečbu jedného pacienta s pokročilým štádiom rakoviny môžu podľa zdravotnej poisťovne dosiahnuť desaťtisíce eur ročne, zatiaľ čo preventívne opatrenia predstavujú zlomok týchto nákladov. Od roku 2020 bolo aspoň prvou dávkou vakcíny proti HPV zaočkovaných viac ako 45-tisíc poistencov VšZP do 18 rokov, čo je len každý štvrtý poistenec v tejto vekovej skupine.
Slovensko sa v súlade s odporúčaniami EÚ a WHO zaviazalo do roku 2030 výrazne zlepšiť prevenciu rakovinových ochorení spôsobených HPV. „Obraciam sa na všetkých kľúčových aktérov, zdravotné poisťovne, pacientske organizácie, školy, lekárov, aj rodičov s prosbou o podporu nášho spoločného úsilia zlepšovať povedomie o HPV v prospech zdravia na Slovensku a informovať o účinnej prevencii rakoviny spôsobenej týmto vírusom,“ vyzval štátny tajomník rezortu zdravotníctva Ladislav Slobodník.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.