
Európskej únii hrozí ďalšie zdražovanie a blackouty, obnoviteľné zdroje sú z hľadiska evolúcie energetiky krokom späť
Európskej únii hrozí zdražovanie, deindustrilizácia a blackouty. A to najmä vďaka jej postoja k znižovaniu emisií. Myslí si to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podiel Európskej únie na globálnych emisiách podľa neho klesne do roku 2030 pod 5 %, už aj keby odteraz nezaviedla žiadne nové zelené opatrenia typu emisných povoleniek pre domácnosti alebo uhlíkové clo. „Únii ale s poklesom k 5 % hrozí zdražovanie, deindustrilizácia a blackouty. A to pri mizivom dopade na globálnu klímu,“ podotkol Kovanda.
Podiel Európskej únie na globálnych emisiách oxidu uhličitého klesol medzi rokmi 2017 a 2023 z 8,66 % na 6,64 %. Do roku 2030 tak podľa ekonóma podiel klesne pod 5-percentnú hranicu. „Skutočne veľkí znečisťovatelia ako Čína či USA svoje klimatické záväzky totiž neplnia,“ upozornil Kovanda.
Čína podľa fínskeho inštitútu CREA hrubo neplní záväzky Parížskej klimatickej dohody sústavne od roku 2020. Kovanda sa preto pýta, či nedáva ekonomický zmysel, aby EÚ so všetkými svojimi novými klimatickými opatreniami prestala, pozastavila ich, a pokračovala v ich zavádzaní až vtedy, keď aj veľkým znečisťovateľom začne narastať globálny podiel pri znižovaní emisií.
Obnoviteľné zdroje sú z hľadiska evolúcie energetiky podľa Kovandu krokom späť. Ľudstvo podľa neho dlhodobo budovalo riaditeľné zdroje energií, ale v súčasnosti sa pod vplyvom zelenej ideológie otáča k tým neriaditeľným. Tie však v konečnom dôsledku vyžadujú zálohu, najmä v podobe fosílnych zdrojov.
„Hrozí teda, že výsledkom zideologizovanej otočky EÚ do náručia obnoviteľných zdrojov, ktorú nerobí žiadny iný ekonomický celok sveta, bude hlavne len všeobecné zdražovanie, deindustrilizácia a blackouty, s prakticky žiadnym priaznivým dopadom na globálnu klímu,“ konštatoval Kovanda.
Kovanda upozornil na zásadnú vec. Emisné povolenky pre domácnosti, ktoré by už onedlho mali zaťažiť peňaženky aj slovenských domácností, v roku 2027 zvýšia v Poľsku celkovú infláciu o 2 percentuálne body. V Čechách sa očakáva podobný dopad, ktorému sa nevyhne ani Slovensko.
„To však bude dopad iba uvádzacích cien týchto povoleniek. Pokiaľ majú byť plnené programy „Fit for 55“, a najmä Európskou komisiou tlačený nový program „Fit for 90“, bude musieť byť cena povoleniek pre domácnosti dramaticky vyššia s ešte ďaleko výraznejším dopadom do celkovej inflácie v Poľsku, v Česku a inde v EÚ,“ uviedol Kovanda.
Termínované kontrakty na povolenky pre domácnosti s dátumom vysporiadania v decembri 2027 uzatvorili piatok na medzinárodnej burze ICE na cene 77,7 eura. Teda o takmer 73 % nad stropom EÚ vo výške 45 eur za povolenku.
„Je teda zrejmé, že investori počítajú už po prvom roku používania povoleniek pre domácností s oveľa vyššou cenou, ako deklarujú činovníci EÚ. Nie je sa čo diviť. Pri cene 45 eur za kus nebudú plnené programy „Fit for 50“ a už vôbec nie „Fit for 90“, čím je tým pádom ohrozený osud celého Green Dealu, respektíve jeho hlavného cieľa dosiahnutie uhlíkovej neutrality EÚ k roku 2050,“ uzavrel Kovanda.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.