Streda 9. júla, 2025
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach (MarkBA/ CC BY-SA 3.0)

Vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 napreduje, ukončila sa demontáž primárneho okruhu

Vyraďovanie slovenskej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach napreduje. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) úspešne ukončila projekt „Demontáž veľkorozmerných komponentov primárneho okruhu jadrovej elektrárne V1“. Slovensko sa zaviazalo odstaviť dva úplne funkčné jadrové bohunické bloky pred svojim vstupom do Európskej únie.

V spomínanom projekte ide o historicky prvé vyraďovacie práce v takomto rozsahu na svete, pri ktorých boli úspešne zdemontované a fragmentované všetky komponenty oboch primárnych okruhov reaktorov typu VVER 440 vrátane reaktorových nádob, vnútroreaktorových častí, parogenerátorov, hlavných cirkulačných čerpadiel a ostatných komponentov primárneho okruhu.

„Slovensko týmto projektom preukázalo svoju technologickú vyspelosť a schopnosť realizovať mimoriadne náročné vyraďovacie práce v súlade s najvyššími medzinárodnými štandardmi,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Szabolcs Hodosy.

V Londýne sa uskutočnilo 46. zasadnutie Zhromaždenia prispievateľov do fondu BIDSF (Bohunice International Decommissioning Support Fund), zameraného na podporu procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1. Zasadnutie jednoznačne skonštatovalo, že Slovenská republika napreduje vo vyraďovaní jadrovej elektrárne V1 spôsobom, ktorý môže byť príkladom pre iné krajiny s podobnými typmi reaktorov. Podľa ministerstva hospodárstva sa ukázalo, ako významná je expertíza Slovenska v oblasti jadrovej energetiky a vyraďovania jadrových elektrární, vrátane cenných skúseností spoločnosti JAVYS a slovenských odborníkov na jadrovú energetiku.

Hodnota vyššie spomínaného projektu presiahla 150 miliónov eur, pričom viac než 92 % bolo financovaných z prostriedkov Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) a prispievateľov do fondu BIDSF.

„Projekt bol technologicky mimoriadne náročný a medzinárodne sledovaný. Úspešné ukončenie tejto etapy vyraďovania potvrdzuje schopnosti Slovenska realizovať takéto projekty v súlade s najvyššími štandardmi. Na zasadnutí fondu BIDSF v Londýne sme získali silnú spätnú väzbu a uznanie za našu expertízu a zodpovednosť,“ uviedol generálny riaditeľ JAVYS Miroslav Obert. Projekt podľa neho predstavuje kľúčový míľnik v celkovom procese vyraďovania jadrovej elektrárne V1.

Projekt zahŕňal demontáž a fragmentáciu viac než 15 000 ton technologických zariadení. Medzi ne patrili tlakové nádoby reaktorov, vnútorné časti reaktorov, parogenerátory, hlavné cirkulačné čerpadlá, kompenzátory objemu, kontaminované potrubia a ďalšie komponenty primárneho okruhu. Súčasťou prác bolo aj odstránenie kontaminovaných a aktivovaných betónov v reaktorových šachtách, havarijných nádržiach a v bazénoch skladu vyhoretého paliva.

Dekontaminácia kontaminovaného materiálu prebiehala elektrochemickými, ultrazvukovými metódami a otryskávaním za dodržania prísnych ekologických noriem. Bola dosiahnutá vysoká efektivita dekontaminačného procesu, výsledkom čoho bola úspešnosť dekontaminácie viac ako 98 % z celkového množstva demontovaného materiálu. Rádioaktívne odpady boli následne balené do sudov, lisované a uložené do kontajnerov, ktoré boli bezpečne umiestnené v Republikovom úložisku RAO v Mochovciach. Aktivované rádioaktívne materiály, najmä fragmenty tlakových nádob reaktorov, vnútorných častí reaktora, boli umiestnené do tienených kontajnerov a sú dlhodobo skladované v Integrálnom sklade v Jaslovských Bohuniciach. Tieto odpady predstavovali len 1 % z celkového objemu spracovaného materiálu a predstavujú až 99,997 % rádioaktívneho inventára elektrárne V1.

V rámci projektu bola použitá aj špeciálna technika na odstránenie vrstiev aktivovaného a kontaminovaného betónu z reaktorových šácht, havarijných nádrží a bazénov vyhoretého paliva. Všetky materiály prešli detailnou analýzou pomocou gamaspektrometrického zariadenia RoboCount, aby sa pred ich uvoľnením alebo spracovaním presne určilo ich radiačné zaťaženie. Po ukončení demontáže boli všetky dočasné pracoviská a technológie rozobraté a odstránené.

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj