Utorok 8. júla, 2025
Ilustračný obrázok (Wolfgang Weiser/ Pexels)

SPPK odmieta navýšenie colných kvót pre ukrajinský dovoz do EÚ, varuje pred ohrozením slovenských poľnohospodárov

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) dôrazne odmieta návrh Európskej komisie na výrazné zvýšenie colných kvót pre dovoz agropotravinárskych výrobkov z Ukrajiny do Európskej únie. Podľa SPPK masívne zvýšenie kvót vážne ohrozuje slovenských aj európskych poľnohospodárov a prichádza bez dostatočného vyhodnotenia dopadov na vnútorný trh EÚ.

„Solidaritu s Ukrajinou podporujeme, ale nesmie znamenať likvidáciu slovenských fariem. Potrebujeme férové pravidlá a ochranu pred neprimeraným dovozom,“ uviedol 1. podpredseda SPPK Emil Macho. SPPK upozorňuje, že návrh neobsahuje mechanizmy spravodlivej reciprocity vo vzťahu k environmentálnym, veterinárnym a sociálnym štandardom, ktoré platia pre poľnohospodárov v EÚ.

Situáciu slovenských poľnohospodárov tento rok zhoršuje aj extrémne sucho, ktoré ovplyvňuje výnosy plodín. „Jediná záchranná brzda pre našich poľnohospodárov mohli byť prijateľnejšie ceny, ktoré ‚vďaka‘ suchu v celej Európe by mohli byť vyššie. Povolením exportu z Ukrajiny sa ale predpokladá, že ceny poľnohospodárskej produkcie, sa zrazia dole. Slovenskí poľnohospodári tak nebudú mať ani rekordné výnosy, ani prijateľné ceny komodít,“ zdôraznil predseda SPPK Andrej Gajdoš.

Kritické čísla navýšenia kvót zahŕňajú: +500 % pre cukor (z 20 000 ton na 100 000 ton), +30 % pre pšenicu (z 1 mil. ton na 1,3 mil. ton), +33 % pre hydinu (z 90 000 ton na 120 000 ton), +300 – 500 % pre ďalšie komodity ako med, škrob, vajcia či spracované mliečne výrobky. SPPK varuje, že masívne zvýšenie kvót spôsobuje prepad cien obilnín, hydiny a cukrovej repy, ohrozuje výrobu a zamestnanosť v potravinárskom priemysle a destabilizuje príjmy poľnohospodárov.

SPPK požaduje zamietnutie návrhu na navýšenie kvót v aktuálnej podobe, zavedenie jasných limitov a kontrolných mechanizmov pre jednotlivé komodity, ako aj recipročnosť pravidiel v oblasti bezpečnosti potravín, ochrany pôdy, práce a životného prostredia. Komora žiada aj uplatnenie ochranných klauzúl pri nadmernom dovoze a zdôrazňuje potrebu zachovania sebestačnosti a konkurencieschopnosti poľnohospodárskej výroby v EÚ.

SPPK zároveň apeluje na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, slovenských europoslancov a zástupcov v Rade EÚ, aby vystúpili proti prijatiu návrhu Európskej komisie v plánovanom hlasovaní počas júla 2025.

„EÚ si nemôže dovoliť vymeniť solidaritu za deštrukciu vlastného agropotravinárskeho systému,“ uzatvára SPPK.

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj