
Hygienici zverejnili zoznam kúpalísk s vyhovujúcou vodou, kúpať sa dá na desiatkach miest po celom Slovensku
Letná sezóna sa naplno rozbehla a na Slovensku pribúdajú kúpaliská, ktoré sú po kontrolách hygienikov pripravené na prevádzku. V 27. týždni kúpacej sezóny 2025 k 3. júlu Regionálne úrady verejného zdravotníctva skontrolovali ďalšie prírodné a umelé kúpaliská. V teréne prebiehali rutinné kontroly zariadení, ktoré požiadali o otvorenie sezóny, ako aj odbery vzoriek z prírodných vodných plôch, kde rekreácia prebieha bez organizovaného prevádzkovateľa.
V prevádzke sa aktuálne nachádza jedenásť prírodných kúpalísk vrátane jazera na Plážovom kúpalisku Aqualand v Banskej Bystrici, Plážového kúpaliska Tornaľa, Zelenej vody – Kurinec, Zlatých pieskov, Kuchajdy, Slnečných jazier, vodnej nádrže Levoča – Žabia cesta, Delne, prírodného kúpaliska v Thermalparku, zariadenia Tília Resort a Liptovskej Mary – Liptovský Trnovec.
Kúpať sa dá aj na 51 ďalších prírodných lokalitách, kde kvalita vody vyhovuje hygienickým požiadavkám. Ide o Belianske jazero, jazero Klinger, Počúvadlianske, Veľké Kolpašské, Veľké Richňavské, Vindšachtské a Dolno Hodrušské jazero, lokality Ružiná pri obci Ružiná aj Divín, Drieňok a Pláž ORMET. V Bratislavskom regióne sú vhodné Vajnorské jazero, Čunovské jazerá, Rusovské jazero, Veľký Draždiak, jazero Malé Leváre, Bielske jazero, Čiernovodské jazero, Ivanka pri Dunaji, Nové Košariská a Strieborné jazero. Východ krajiny ponúka jazero Úhorná, prítoky Ružína, Turzovské jazero, Pod Bukovcom, Zemplínsku šíravu a Palcmanskú Mašu.
V Nitre sa kúpať dá na APÁLI, jazere Kava či v Tona Šurany. Prešovský región má vyhovujúcu kvalitu na Veľkej Domaši, konkrétne vo Valkove, Dobrej, Holčíkovciach, Novej Kelči, Poľanoch a na polostrove Krym. V Trenčianskom kraji sú bezpečné vodné nádrže Prusy a Brezová pod Bradlom, Horná Streda, Dubník I. a Zelená voda. Trnavský kraj hlási dobrú vodu na Šulianskom jazere, Kunovskej priehrade, štrkovisku Sekule a v Gbelom Adamove.
Nie všetky miesta však splnili očakávania. Voda nevhodná na kúpanie bola zaznamenaná na Vinianskom jazere a na Plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach. Zvýšené hodnoty cyanobaktérií a chlorofylu-a predstavujú riziko pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva. Kritická situácia je aj na rekreačnej oblasti Gazárka Šaštín-Stráže, kde voda podľa hygienikov predstavuje akútne zdravotné riziko a kúpanie sa neodporúča.
Na viacerých miestach bola nameraná znížená priehľadnosť vody. Ide o nádrže Lipovina – Bátovce, Duchonka, Veľké Uherce, Kanianka a Nitrianske Rudno. Tento ukazovateľ však nie je zdravotne významný. Na odbernom mieste Ružín – SKI bolo zistené prekročenie chlorofylu-a, no cyanobaktérie sa nepotvrdili a kúpanie je možné pri zvýšenej opatrnosti.
Výsledky z lokalít ako Belianske jazero, jazero Klinger, Počúvadlianske, Kolpašské, Richňavské a ďalšie zatiaľ nie sú k dispozícii. V 28. týždni sa budú odbery realizovať aj na lokalitách ako Ružiná, Evičkino jazero, Veľká vodárenská nádrž v Banskej Štiavnici, jazero Kopanice a nádrž Tajch v Novej Bani.
Pri kontrole kvality vody vo vodnej nádrži Stará Myjava boli v júni zistené cerkárie rodu Trichobilharzia, ktoré spôsobujú cerkáriovú dermatitídu. Kúpanie sa v tejto lokalite neodporúča. Výskyt sladkovodných medúz vo vodnej nádrži Haláčovce počas 27. týždňa nepredstavuje zdravotné riziko.
Pokiaľ ide o kúpaliská, povolenie na prevádzku malo k záveru 27. týždňa 156 zariadení s 465 bazénmi. V príprave bolo 13 kúpalísk, 16 mimo prevádzky. Nedostatky v kvalite vody sa týkali 28 kúpalísk, pričom išlo o 38 bazénov. Problémy sa vyskytli najmä na Letnom kúpalisku Tehelné pole v Bratislave, kúpalisku Santovka Wellness a Letnom kúpalisku Púchov.
Prevádzkovatelia po zistení mikrobiologických odchýlok okamžite prijali opatrenia a čakajú na potvrdenie účinnosti nových opatrení. V ostatných prípadoch išlo o porušenie odporúčaných limitov fyzikálno-chemických ukazovateľov, ktoré však nepredstavujú riziko pre zdravie verejnosti. Kontroly budú pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.