
Predstavitelia profesijných organizácií regionálneho školstva vítajú novelu zákona o platoch v školstve, no vidia v nej určité nedostatky
Predstavitelia profesijných organizácií regionálneho školstva vítajú novelu zákona o platoch v školstve, no vidia v nej určité nedostatky. Ako vo svojom spoločnom vyhlásení uviedli predstavitelia siedmich najväčších profesijných organizácií regionálneho školstva, chystanej novele zákona o odmeňovaní pedagogických a odborných zamestnancov, ktorá by mala priniesť do praxe nový príplatok za hodnotenie kvality výkonu zamestnanca, vyjadrujú podporu. Upozornili ale, že návrh nadtarifného odmeňovania v novele nepovedie ani k očakávaným systémovým zmenám pri odmeňovaní, ani neprispeje k spravodlivejšiemu ohodnoteniu práce učiteľov.
V tomto smere poukázali na to, že navrhované nadtarifné príplatky za hodnotenie zamestnancov sú naviazané na platovú triedu. V praxi to znamená, že výška príplatku bude závislá od praxe a kariérneho stupňa. To opäť povedie k zvýhodneniu starších zamestnancov, zároveň to dostatočne neodráža reálny výkon, iniciatívu, rozvoj ani kvalitu práce učiteľstva.
„Riaditeľ môže mať vo svojom tíme samých vynikajúcich učiteľov, no súčasný systém mu neumožňuje ich spravodlivo odmeniť. Odmena je totiž priamo naviazaná na platovú tarifu, a tak mladý učiteľ opäť ťahá za kratší koniec. Aj keby odviedol tú najlepšiu prácu z celého kolektívu, dostane v odmene menej ako jeho starší kolegovia. Toto nie je spravodlivé ani motivujúce,“ vyjadrila sa prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Eva Ohraďanová.
Predstavitelia profesijných organizácií regionálneho školstva tiež apelujú na to, aby mali riaditelia škôl k dispozícii viac voľných prostriedkov pre odmeňovanie aktívnych a angažovaných zamestnancov. „Oceňujeme posilnenie výkonového odmeňovania zamestnancov podľa ich podielu na inováciách vo vzdelávaní či vedení projektov, avšak možnosti riaditeľov pre poskytovanie motivačných zložiek mzdy považujeme za nedostatočné,“ podotkla prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.
Zástupcovia organizácií taktiež apelovali na progresívnu formu prístupu k hodnoteniu pedagógov. Ten podľa nich lepšie môže podporiť profesijný rast a motiváciu. „Odmeňovať kvalitu nie je možné vytvorením inej formy tabuľkového platu, ale posilnením manažérskych kompetencií riaditeľov škôl“, zdôraznil prezident Asociácie evanjelických škôl Slovenska Marián Damankoš.
Za problematické považujú zástupcovia organizácií aj neprimerané obmedzenie autonómie riaditeľov pri hodnotení zamestnancov. Dosiaľ mohli týchto zamestnancov hodnotiť na základe vlastných hodnotiacich kritérií. Po novom ale budú musieť všetkých zamestnancov zaradiť do pevne stanovených kvalifikačných stupňov. Ide o princíp podobný známkovaniu žiakov. Iba zamestnanci hodnotení najvyššími dvomi stupňami budú mať nárok na príplatok. Organizácie to považujú za neprimeraný zásah do rozhodovacích právomocí zamestnávateľov, zužuje to podľa nich dosiaľ flexibilný systém hodnotenia. „Zamieňame hodnotenie za klasifikáciu. My chceme ale hodnotiť,“ povedal prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Jozef Škorupa.
Profesijné organizácie regionálneho školstva hovoria, že ide o spiatočnícky krok, ktorý podľa nich nezodpovedá súčasným trendom vo vzdelávaní. „Zatiaľ čo pri hodnotení žiakov sa podporuje formatívny prístup a slovné hodnotenie s dôrazom na individuálne potreby, pri učiteľoch ministerstvo nepochopiteľne zavádza rigidný systém, ktorý ide proti tomuto vývoju,“ uviedli vo vyhlásení.
Apelujú na úpravu novely zákona tak, aby bola spravodlivejšie zohľadnená kvalita učiteľskej práce. Rovnako žiadajú, aby výška príplatku za hodnotenie nebola viazaná na tarifnú triedu, a tiež požadujú vypustenie povinnosti používať pevne stanovené hodnotiace stupne z návrhu.
Pod vyhlásením sú podpísaní prezident Asociácie evanjelických škôl Slovenska Marián Damankoš, prezident Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Jozef Škorupa, prezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Eva Ohraďanová, prezident Asociácie stredných odborných škôl Slovenska Felix Dömény, prezident Zväzu školských asociácií a združení SR Pavel Sadloň, riaditeľ Združenia katolíckych škôl Slovenska Radoslav Rusňák a prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK