
Umenie nasledovania prirodzeného priebehu: 7 stratégií, ako prijať zmeny vo svojom živote
V mori životných výziev vás plavba s prúdom povedie novým pozitívnym smerom.
Život je plný nečakaných zvratov a transformácií. Či už ich vítate alebo nie, máte možnosť rozhodnúť sa, či budete novým situáciám odporovať alebo ich prijmete. Práve táto voľby často určuje, či neočakávané okolnosti vnímame ako príležitosť alebo hrozbu.
Viem, že mnohí z vás s tradičnými názormi môžu považovať myšlienku posunov v morálke za znepokojujúcu. V mnohých ohľadoch tento názor zdieľam. Životné obraty, o ktorých hovorím, sú však skôr praktické a okolnostné.
Prečo som sa rozhodol prijať zmeny?
Optimisti budujú budúcnosť a formujú ju podľa svojich predstáv. Nové výzvy vnímajú ako príležitosť na zlepšenie a sú ochotní znášať nepohodlie prechodného obdobia.
7 krokov k prijatiu zmien
1. Majte otvorenú myseľ
Prvým krokom k prijatiu zmien je potlačiť počiatočný skepticizmus. Snažím sa to robiť tak, že si predstavujem, čo dobré môže zmena priniesť. Žiaden systém ani plán nie je dokonalý, takže možno nájdete niečo, čo sa vám bude páčiť ešte viac ako to, čo odchádza.
2. Zameriavajte sa na pozitíva novej situácie
Podobne sa rozhodnite zamerať svoju pozornosť na aspekty zmeny, ktoré oceňujete. Keď sa moja stará spoločnosť spojila s novou, vedel som, že niektorí kolegovia, ktorých som mal rád, odídu, ale namiesto toho, aby som sa tým zaoberal, zameral som sa na to, že budem môcť pracovať z domu a mať viac času na rodinu.
3. Naučte sa prijať to, čo nemôžete ovplyvniť
Existujú situácie, kedy je na mieste brániť sa zmenám, ktoré prichádzajú. Ja však kladiem dôraz na prijatie zmien, ktoré sa dejú, či sa vám to páči alebo nie. V tomto zmysle som našiel väčší vnútorný pokoj tým, že som sa úmyselne vzdal všetkého, čo nemôžem ovplyvniť. Týmto veciam jednoducho nedávam žiadny priestor vo svojej mysli.
4. Dajte sebe aj ostatným čas na prispôsobenie
Keď začínate s niečím novým, často sa to zdá trochu ťažké a zvláštne. Tento pocit však netrvá večne. Nakoniec si na nové veci zvyknete, budete v nich lepší a možno ich dokonca začnete mať radi. Preto je najlepšie dopriať si čas, než vynesiete konečný verdikt.
5. Využite nové okolnosti vo svoj prospech
Teraz, keď zmena prišla, čo urobíte? Možno ste si vyvinuli potravinovú intoleranciu vyvolanú vaším súčasným stravovacím režimom. Namiesto toho, aby ste sa hnevali a len čiastočne zmenili stravovanie, zvážte možnosť úplne prehodnotiť svoj jedálny lístok a zvoliť si zdravšiu a chutnejšiu stravu.
6. Rýchlo prispôsobte svoje ciele a očakávania
Väčšina z nás pracuje na dosiahnutí viacerých cieľov a má určité očakávania týkajúce sa toho, ako bude vyzerať náš život v budúcnosti. Zmeny môžu tieto plány narušiť. Namiesto toho, aby ste sa držali toho, čo malo zmysel predtým, začnite od začiatku a prehodnoťte svoj život z novej perspektívy. Zmeny sú spôsobom, ako nás život chráni pred stagnáciou, a vďaka nim môžeme byť lepšími ľuďmi.
7. Zhodnoťte, čo sa dá naučiť a zachovať
Len preto, že sa niečo zmení, neznamená to, že sa musíte vzdať toho, čo ste sa naučili alebo čo sa vám páčilo na starom spôsobe života. Narodenie detí výrazne zmenilo spôsob, akým s manželkou trávime čas, ale stále chodíme na rande bez detí a na výlety s prenocovaním, aby sme si zachovali niečo z tých raných dní, keď sme boli len sami dvaja.
Nové životné kapitoly ako príležitosť
Zmena nemusí byť nepriateľom. V živote sa nám občas naskytnú chvíle, keď si môžeme vybrať, čo sa stane, ale častejšie nás unášajú zmeny, ktoré nastanú bez ohľadu na to, ako ich vnímame. V takýchto chvíľach prijatie zmeny maximalizuje vaše šance na šťastie a ovplyvnenie konečného výsledku. Je to cesta, ktorú z celého srdca odporúčam.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK