
Začala sezónnou brigádou, dnes inšpiruje stovky ľudí: Romana pomáha ľuďom nájsť si prácu na Islande (Rozhovor)
Ako pár sa pred 9 rokmi vydali za cestovateľskými zážitkami na Island, kde sa nakoniec rozhodli nielen žiť, ale aj do hĺbky spoznávať tamojší pracovný trh. Romana a Jakub Vondruškoví založili cestovateľský blog aj špeciálnu platformu, prostredníctvom ktorej pomáhajú s hľadaním sezónnej, ale aj trvalej práce v Škandinávii a na Islande. Romana si sama vyskúšala niekoľko mesiacov pracovať ako čašníčka, no dnes už niekoľko rokov zastáva pozíciu manažérky reštaurácie.
Epoch Times Slovensko: Uplynulo už deväť rokov, odkedy ste sa rozhodli pre zásadnú zmenu a začali ste svoj život na Islande. Čo vás tam prilákalo?
Romana Vondrušková: Aj mňa samotnú prekvapuje, ako rýchlo ubehlo tých 9 rokov. Vtedy sme sa s priateľom Kubom, dnes už manželom, vydali na Island za dobrodružstvom. Prioritou boli zážitky a cestovanie. Chceli sme si zarábať sezónnou prácou a vo voľnom čase cestovať, čo sa nám aj podarilo. Vďaka práci v zahraničí sme postupne navštívili viac než 60 krajín a dôkladne precestovali aj Island, čo vlastne robíme dodnes.

Išli ste tam aj za vidinou lepšieho a kvalitnejšieho života v porovnaní s Českom?
Boli sme čerstvo po škole, takže odchod do zahraničia pre nás nebol o vidine kvalitnejšieho života. V tom čase sme nerozmýšľali nad tým, že niekde inde je lepšie ako v Česku. Na to sme prišli až časom.
Jedna vec je, že na internete je veľa článkov o tom, aký je život na Islande ideálny, ale realita môže byť iná. Alebo sa mýlim a skutočne je to tam také „ružové“, ako sa hovorí?
Skôr mám pocit, že veľa ľudí má tendenciu si všetko idealizovať. Vidím to aj pri svojich videách, kde sa občas objaví komentár v štýle, že ukazujem len to pekné. No, keď ukážem aj tú horšiu stránku, aj tak to na ľudí pôsobí skôr štýlom „Wow! Toto chcem zažiť.“ Pre mňa je život na Islande skvelý, vlastne práve preto som tu vydržala tak dlho. Nevadí mi menší výber potravín či služieb, ceny sú tu vyššie, ak sem prídete na dovolenku, ale ak tu žijete z islandského platu, nemôžem povedať, že by ste sa mali zle. Skôr naopak.

Povedzte nám niečo o vašich začiatkoch? Podarilo sa vám hneď nájsť prácu?
Prácu sa nám podarilo nájsť celkom rýchlo. Rozoslala som okolo 80 životopisov a myslím, že mi prišli späť 3 odpovede. V jednej z nich sme si dohodli pohovor a o pár týždňov sme sa už sťahovali na sever Islandu. Manažérka nám nechala auto na letisku a my sme po prílete našli kľúče od auta na palubnej doske a rovno sme tak mohli vyraziť do hotela, ktorý bol dosť ďaleko od civilizácie. Práca bola skvelá, pracovali sme v hoteli uprostred ničoho a voľné dni sme trávili cestovaním po ostrove. Ubytovanie sme mali zabezpečené cez prácu. Bol to malý apartmán neďaleko hotela. Mali sme šťastie, pretože sme nemuseli bývať s nikým iným.
Mnohí určite nevedia, že s hľadaním práce na Islande radíte aj svojim sledovateľom na sociálnych sieťach. Je na Islande záujem o cudzincov? Aké sú vaše skúsenosti?
Ja mám s Islandom len pozitívne skúsenosti a v každej práci sme sa vždy cítili dobre. Samozrejme, existuje tu istá bariéra medzi miestnymi a cudzincami, len málokedy vás úplne prijmú do svojej komunity. Napriek tomu k nám boli vždy milí a féroví. Islanďanov je málo v porovnaní s turizmom, ktorý ostrov zažíva, takže bez cudzincov by to tu ani nefungovalo. Navyše my, Česi a Slováci, sme tu veľmi obľúbení, pretože je pomerne známe, že sme pracovití a šikovní zamestnanci.

A ako vyzerá súčasný pracovný trh? Po akých profesiách je tam najväčší dopyt?
Island, Nórsko a ďalšie krajiny, z ktorých zdieľam pracovné ponuky, sú silne turisticky orientované krajiny. Práve preto je najväčší dopyt po pracovníkoch v cestovnom ruchu. Ide najmä o práce v hoteloch a reštauráciách – recepční, čašníci, kuchári, upratovanie a podobne. Veľký záujem je tiež o pracovníkov na farmách. Najčastejšie ide o farmy s ovcami alebo koňmi, ale aj o prácu v skleníkoch so zeleninou, ovocím či kvetmi. A, samozrejme, dopyt je aj po sprievodcoch na rôzne aktivity.
Takže je to podobné ako v nemecky hovoriacich krajinách? Ujdú sa nám skôr neodborné práce?
Áno, väčšina pozícií v týchto krajinách je neodborných. Island aj Nórsko majú tú výhodu, že sa tu bez problémov dohovoríte po anglicky, takže na väčšinu pozícií nie je potrebné ovládať miestny jazyk, hoci tým, že sa naučíte pár slov, určite nič nepokazíte. Ľudia sem chodia buď zarobiť, alebo hľadajú určitú formu slobody, ktorú im odborné pozície doma či v zahraničí často neponúkajú.
Formu slobody?
Aj ja som v prvých rokoch videla obrovskú výhodu v tom, že som mohla mať niekoľko mesiacov v roku voľno, ktoré som využívala na to, čo ma baví – cestovanie.

Hovorili ste o farmách a skleníkoch, ale vraj je tam hojne rozbehnuté aj spracovanie rýb…
Áno, práca v rybích továrňach je tu tiež veľmi populárna a dá sa vykonávať aj bez predchádzajúcich skúseností. Určite však ide o prácu, ktorá nie je v práve najpríjemnejšom pracovnom prostredí. Na Islande nájdete viacero takýchto tovární a pravidelne sa tam za sezónnym zárobkom schádzajú Česi aj Slováci.
Ešte by som nadviazala na také Nemecko alebo Rakúsko, kde majú napríklad lekári a zdravotníci zo zahraničia dvere otvorené dokorán. Stretli by sme sa s takýmto prístupom aj na Islande?
Šanca nájsť si ako zdravotník prácu na Islande určite existuje. Nedávno som bola v kontakte so slečnou, ktorej sa to podarilo. Pracovných pozícií pre cudzincov v tomto odvetví však nebude veľa aj vzhľadom na to, akou malou krajinou Island je.
Malá krajina, ale plná turistov. Takže aj gastronómia tu bude v popredí…
Tu by som povedala, že je to úplne rovnaké ako v Rakúsku či Nemecku. Keby som mala vyzdvihnúť jednu pozíciu v gastronómii ako najžiadanejšiu, asi by som povedala kuchára. Každá reštaurácia ale potrebuje ako čašníkov, tak aj pracovníkov do kuchyne. Takže pozícií je veľa v každom z týchto odborov.

Často sa vás vaši fanúšikovia pýtajú na podmienky, ktoré je potrebné splniť, ak chcú pracovať na Islande a všimla som si, že najviac zdôrazňujete znalosť anglického jazyka. Do akej miery ho treba ovládať? Postačí nám maturitná úroveň (B1/B2)? Líšia sa jazykové požiadavky v závislosti od konkrétnej práce?
So znalosťou jazyka na Islande je to trochu zložité. Určite máte veľkú výhodu, ak hovoríte plynule po anglicky. Ale máme tu aj ľudí, ktorí v angličtine poznajú len pár slov a aj tak to tu zvládajú. Pracujú na pozíciách ako upratovači, v rybích továrňach, ako pomocníci v kuchyni a podobne. Dnes tu žije mnoho Čechov, Slovákov a Poliakov, takže je veľká šanca, že na pracovisku si skôr precvičíte češtinu než angličtinu. Poľština je tu zase tak rozšírená, že úradné dokumenty máte buď v islandčine, angličtine alebo poľštine. Ale určite odporúčam učiť sa angličtinu.

U nás je samozrejmosťou posielať životopisy, aj vy ste ich na začiatku poslali desiatky. Ako by sme mali postupovať, ak sa rozhodneme pracovať práve na Islande?
Veľmi podobne ako v Česku. Pripravte si životopis v anglickom jazyku, ktorý by mal zaujať. Motivačný list sa dnes už pri prácach v turizme veľmi nepoužíva, väčšinou stačí krátke predstavenie v e-maile a priložený životopis.
Ak životopis zaujme, pravdepodobne nás pozvú na pohovor. Ako sa pripraviť?
Pohovor na Islande je úplne iný, než na čo sme zvyknutí u nás. Aj keď môžete naraziť na formálnejší pohovor, často sa stane, že pohovor je veľmi neformálny a trvá len pár minút. Zamestnávateľa väčšinou zaujímajú vaše skúsenosti, ale najmä to, kedy môžete nastúpiť a ako dlho plánujete zostať.

A na čo si dať pozor?
Určite si treba dať pozor na to, aby vám zamestnávateľ dal zmluvu. Takisto by ste sa mali opýtať na pracovný čas a plat, ako je to s ubytovaním a stravou, aká je náplň vašej práce a ako sa riešia nadčasy.
Máte za sebou množstvo ľudí, ktorí si aj vďaka vašim radám našli prácu na Islande. Splnil Island ich očakávania?
Keď som založila „Práca v Škandinávii“, nečakala som, koľkým ľuďom to v tak krátkom čase pomôže. Zatiaľ som nedostala žiadnu negatívnu skúsenosť a verím, že Island aj Nórsko ohromia takmer každého. Je to skvelá skúsenosť, ako vyraziť na letnú brigádu, ale aj si zmeniť život a presťahovať sa na dlhšiu dobu. Samozrejme, ako všade inde na svete, aj tu sa môže stať, že človek narazí na neférové správanie zo strany zamestnávateľa, preto opäť zdôrazňujem, že je veľmi dôležité vedieť vopred, aká pozícia a náplň práce vás čaká, a uistiť sa, že dostanete pracovnú zmluvu.
Ďakujeme za rozhovor!
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?