
Štvrtá sezóna archeologického výskumu hradiska v Jánovciach-Machalovciach potvrdila, že jeho obyvatelia sa intenzívne venovali spracovávaniu železa (+Foto)
Na známom hradisku v Jánovciach v okrese Poprad, osídlenom v období neskorej doby kamennej (eneolitu) a predovšetkým v dobe laténskej a staršej dobe rímskej prebieha od 8. júla 2024 archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely. Výskum realizuje Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi, v spolupráci s Katedrou archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, Múzeom v Kežmarku a súkromnou archeologickou spoločnosťou Archeológia Spiš, s. r. o. Výskum nadväzuje na úspešné sezóny z rokov 2021 až 2023.

V uvedených rokoch sa skúmala severozápadná časť opevnenia hradiska, ktoré pozostávalo z dvojice valov, medzi ktorými sa nachádzala priekopa. Dosiaľ sa na tomto mieste preskúmala časť vnútorného valu – hradby tvorenej drevenou roštovou konštrukciou vyplnenou nasucho naukladanými kameňmi a hlinou a časť priekopy. Na základe hnuteľných archeologických nálezov, ako aj výsledkov rádiouhlíkového datovania zachovaných častí drevenej roštovej konštrukcie, vieme povedať, že skúmané opevnenie bolo vybudované v období eneolitu badenskou kultúrou, ktorá osídľovala Spiš v období druhej polovice 4. tisícročia až na začiatku 3. tisícročia pred Kr. Opevnenie bolo neskôr v neskorej dobe laténskej, konkrétne na začiatku 1. storočia pred Kr., nositeľmi púchovskej kultúry (keltský kmeň Kotínov) prebudované. Následne v závere 1. storočia pred Kr. bolo zničené pravdepodobne nepriateľmi, ktorí hradisko dobyli.

Tento rok sa výskumné aktivity výskumného tímu presunuli do priestoru 30 ha veľkého predhradia, rozprestierajúceho sa východne od hradiska. Na základe výsledkov geofyzikálneho merania, realizovaného v roku 2023 a zberov archeologických nálezov v rokoch 2020 – 2022, boli vytipované vhodné miesta na overenie archeologického potenciálu tejto časti archeologickej lokality. Výskum prebiehal formou sondážneho výskumu, prostredníctvom ktorého boli zachytené sídliskové kultúrne vrstvy a objekty datované do obdobia 1. storočia pred Kr.
Početné archeologické nálezy poukazujú na to, že obyvatelia hradiska a jeho predhradia sa venovali v danom období špecializovanej remeselnej činnosti. V preskúmaných sondách bolo prostredníctvom nálezov železnej strusky doložené tavenie železa, ktorého zdroje sa nachádzajú predovšetkým južne od lokality v Slovenskom Rudohorí. Mince nájdené počas archeologických prieskumov v predchádzajúcich rokoch dokladajú aj významný obchodný charakter hradiska. Jedným z artiklom bolo určite aj železo. Jánovce pritom ležia na križovatke významných ciest smerujúcich zo západu na východ a z juhu na sever.
Získané hnuteľné archeologické nálezy budú po skončení výskumu ďalej spracovávané, a to aj s použitím moderných archeologických a prírodovedných analýz (archeozoologická, archeobotanická, petrografická, metalografická, rádiouhlíková analýza).
Archeologický výskum bude ukončený dňa 19. júla 2024 záverečnou odbornou komisiou za účasti zástupcov Krajského pamiatkového úradu v Prešove, vedenia obce Jánovce a odborníkov z radov archeológov.

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.