Pondelok 14. júla, 2025
Hotel FIS (TonyNojmanSK/ Pexels)

Rekreačné poukazy a dobré ceny fungujú, slovenské hotely lákajú čoraz viac hostí, podľa analytika

Výkonnosť domáceho sektora ubytovacích služieb v máji zaznamenala citeľné zrýchlenie rastu a výrazné priblíženie sa k rekordnému roku 2019. Celkový počet ubytovaných hostí dosiahol podľa dát Štatistického úradu takmer 536-tisíc, čo predstavuje medziročný 8-percentný nárast.

„K historicky najsilnejšiemu máju 2019 chýbali už len 3 %,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček. Počet prenocovaní sa zvýšil rovnako o 8 % na 1,3 milióna, pričom priemerná dĺžka pobytu ostala na úrovni 2,5 noci.

V štruktúre návštevníkov naďalej dominujú domáci hostia, ktorí tvorili takmer dve tretiny všetkých ubytovaných. Ich počet vzrástol medziročne o 11 % na 337-tisíc. Tým prevýšili aj máj 2019 o takmer 3 %. Zahraničná návštevnosť vzrástla o 5 % na 198-tisíc hostí, no na prekonanie rekordu z roku 2019 stále chýbalo takmer 12 %.

„Vývoj turizmu v máji poukazuje naďalej na pokračovanie pozitívneho trendu obnovy, na ktorý vplýva najmä domáca klientela, ale aj postupne rastúci záujem zo zahraničia,“ povedal Boháček. Kľúčovými faktormi ostáva podľa neho konkurencieschopnosť cien, podpora rekreačných poukazov a atraktivita regiónov s rozvinutou turistickou infraštruktúrou.

„Pre zvyšok druhého štvrťroka ostáva náš výhľad pozitívny, pričom počas letnej sezóny bude najdôležitejšia druhá polovica leta,“ pokračoval Boháček. Kým koncom júna a v prvej polovici júla vykazuje podľa jeho slov dovolenkové cestovanie Slovákov preferenciu zahraničia, v auguste sa pozornosť obracia na predĺžené víkendy strávené v domácich destináciách. Zahraničná návštevnosť, najmä z Česka, je rozložená rovnomerne počas letnej sezóny.

Analytik očakáva, že toto leto prinesie návštevnosť v mnohých ohľadoch porovnateľnú s rekordným rokom 2019. „Absolútna návštevnosť sa však pravdepodobne neprekoná,“ myslí si Boháček. Návštevnosť kúpalísk a aquaparkov ostáva podľa neho mierne nad priemerom a neočakáva výraznejšie odchýlky, a to ani po zohľadnení negatívneho vplyvu v súvislosti s medializovanými udalosťami ohľadom améb.

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj