Piatok 13. decembra, 2024
Ruský prezident Vladimir Putin (foto: EVGENIA NOVOZHENINA/POOL/AFP / Getty Images)

Putin verí, že Trump dokáže zvládnuť ukrajinskú krízu a napraviť vzťahy medzi USA a Ruskom

Ruský prezident Vladimir Putin verí, že novozvolený prezident Donald Trump bude schopný zvládnuť eskalujúci konflikt na Ukrajine a napraviť napäté vzťahy.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok vyjadril dôveru v schopnosť novozvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa zvládnuť výzvy vyplývajúce z eskalácie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

V prejave na tlačovej konferencii 28. novembra v kazašskej Astane ruský líder naznačil, že Trump dokáže zvládnuť zložité problémy vyplývajúce z nedávneho rozhodnutia Bidenovej administratívy povoliť ukrajinským silám používať zbrane dodávané USA na údery na území Ruska.

Putin povedal, že si myslí, že Trump – ktorého nazval „šikovným a skúseným“ – je schopný vytvoriť podmienky na nápravu narušených vzťahov medzi USA a Ruskom, pričom naznačil, že by to mohlo viesť k mierovej dohode s Ukrajinou. Uviedol, že údajné povolenie prezidenta Joea Bidena na použitie rakiet ATACMS Ukrajinou, ktoré sú namierené na ruské územie, je významnou eskaláciou konfliktu.

Toto rozhodnutie by podľa neho mohlo skomplikovať úsilie nastupujúcej Trumpovej administratívy zapojiť Rusko do mierových rokovaní. „Je možné, že súčasná administratíva chce budúcej administratíve vytvoriť ťažkosti,“ povedal Putin. „Ale novozvolený prezident – je to dosť šikovný a skúsený človek – myslím si, že nájde riešenie vzhľadom na to, že sa vysporiadal s takou výzvou, akou je opätovné získanie Bieleho domu.“

Putin načrtol aj alternatívny pohľad, keď naznačil, že Bidenova eskalácia môže byť vypočítaná tak, aby posilnila Trumpa v budúcich rokovaniach s Moskvou. Zintenzívnením konfliktu pred Trumpovým nástupom do funkcie by Biden mohol Trumpovi poskytnúť viac pák na vyjednávanie ústupkov a presadzovanie riešenia zo silnejšej diplomatickej pozície.

„Existujú rôzne možnosti,“ povedal Putin. „Vyhrotením situácie, zvýšením miery konfrontácie vytvára podmienky pre budúcu administratívu. Z tejto situácie sa dá ľahko dostať, pretože novozvolený prezident povie: ‚To nie ja, to ľudia úplne stratili rozum. Ja s tým nemám nič spoločné. Poďme sa porozprávať.“ Samozrejme, je to jedna z možností.“

Trump nedávno oznámil, že za svojho osobitného vyslanca pre Ukrajinu a Rusko vybral Keitha Kellogga, trojhviezdičkového generála vo výslužbe. Kellogg ako spolupredseda Centra pre americkú bezpečnosť pri American First Policy Institute napísal v apríli výskumnú správu, ktorá ponúka akýsi plán na ukončenie vojny na Ukrajine. Tvrdí v nej, že kombinácia neschopnosti diplomaticky angažovať Rusko a „modelu neochoty riskovať“ Bidenovej administratívy pri vyzbrojovaní Ukrajiny predĺžila konflikt.

„Ukončenie rusko-ukrajinskej vojny si bude vyžadovať predovšetkým silné vedenie, ktoré zabezpečí mierovú dohodu a okamžité ukončenie nepriateľských akcií medzi oboma bojujúcimi stranami,“ napísal Kellogg.

Jeho plán zahŕňa snahu o formálne prímerie, odloženie členstva Ukrajiny v NATO výmenou za overiteľnú mierovú dohodu a prísľub budúcej vojenskej pomoci USA v prípade ochoty Ukrajiny zúčastniť sa na rokovaniach s Ruskom. Kellogg tiež obhajoval zmiernenie sankcií voči Rusku a vytvorenie dlhodobých bezpečnostných záruk pre Ukrajinu prostredníctvom bilaterálnych obranných dohôd.

Putin medzitým na štvrtkovom (28. 11.) bezpečnostnom samite v Kazachstane vyhlásil, že Rusko je „pripravené na dialóg so Spojenými štátmi vrátane budúcej administratívy“, pričom zdôraznil, že podmienky mierových rokovaní zostávajú nezmenené oproti požiadavkám, ktoré oznámil začiatkom tohto roka.

Na júnovom stretnutí s vedúcimi predstaviteľmi ruského ministerstva zahraničných vecí Putin načrtol podmienky pre rozhovory s Ukrajinou vrátane stiahnutia ukrajinských vojsk zo sporných regiónov, prijatia neutrálneho štatútu Ukrajiny, „denacifikácie a demilitarizácie“ krajiny a zrušenia západných sankcií.

V posledných mesiacoch sa vojna vyvíja v prospech Ruska, keďže jeho väčšia armáda využíva svoje výhody v počte ľudí a vybavení na zatlačenie ukrajinských síl. Putin nedávno oznámil, že nový ultrarýchly balistický raketový systém stredného doletu s názvom „Orešnik“ bol po úspešnom bojovom testovaní na Ukrajine oficiálne zaradený do ruských ozbrojených síl. Uviedol, že rakety Oreshnik, ktoré zasiahli ciele v ukrajinskom Dnepri, nemôže zachytiť žiadny moderný systém protivzdušnej obrany.

Na štvrtkovom bezpečnostnom summite Putin pohrozil, že hypersonický raketový systém použije proti rozhodovacím centrám v hlavnom meste Ukrajiny, Kyjeve.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj