
Prelomové zistenie: ľudské črevné baktérie majú schopnosť vylučovať večné chemikálie
Tím britských a nemeckých výskumníkov zistil, že určitý kmeň baktérií obsiahnutý v ľudskom čreve – ak ho podáme myšiam – je schopný absorbovať večné chemikálie (per- a polyfluórované látky alebo PFAS). Ide o vôbec prvý výskum, ktorý potvrdil ochrannú úlohu črevného mikrobiómu proti chemikáliám PFAS, informovala mediálna skupina The Guardian.
PFAS majú v prírode veľmi nízku rozložiteľnosť a pri stálom výskyte v prostredí majú tendenciu hromadiť sa v organizmoch. Podľa odborníkov môžu viesť k závažným zdravotným rizikám od rakovinových ochorení cez pečeňové problémy, poškodenie obličiek a štítnej žľazy až po rôzne vývojové poruchy.
„Keď vidíme, aký obrovský problém predstavujú ‚večné chemikálie‘ PFAS, najmä aký majú vplyv na ľudské zdravie, je šokujúce, že sa tak málo robí nato, aby sa odstránili z našich tiel,“ uviedol výskumník Kiran Patil na webovej stránke Univerzity v Cambridge.
Výskumníci zaviedli deväť druhov baktérií z ľudského črevného mikrobiómu do čriev myší. Skúmané myši potom vylučovali vo výkaloch viac PFAS ako myši bez upraveného črevného mikrobiómu. Najúčinnejší bol Odoribacter splanchnicus, ktorý bol schopný absorbovať a odstrániť až 74 % týchto toxických chemikálií z čriev myší.
Výskumníci skúmali vplyv týchto baktérií:
- Bacteroides caccae,
- Bacteroides clarus,
- Bacteroides dorei,
- Bacteroides stercoris,
- Bacteroides thetaiotaomicron,
- Bacteroides uniformis,
- Odoribacter splanchnicus,
- Parabacteroides distasonis,
- Parabacteroides merdae.
Výsledky výskumu teda naznačujú, že niektoré baktérie obsiahnuté v ľudských črevách by mohli pomôcť ľuďom vyrovnať sa s PFAS, ktoré prijímajú z prostredia. „Ak by sa to dalo použiť u ľudí na vytvorenie probiotík, ktoré by pomohli odstrániť PFAS z tela, bolo by to šetrnejšie riešenie bez mnohých vedľajších účinkov,“ povedala pre Guardian Anna Lindellová, doktorandka na Cambridgeskej univerzite a spoluautorka výskumu.
Súčasné metódy, ktoré znižujú hladiny nebezpečných chemikálií PFAS v ľudskom tele – výmena krvi a rôzne lieky, môžu spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky.
Pokiaľ ide o zachytávanie PFAS zo životného prostredia, existuje niekoľko účinných nákladnejších aj menej nákladných metód, avšak ich samotná distribúcia je relatívne drahšia záležitosť.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.