Piatok 25. júla, 2025
Nový výskum ukazuje súvislosť medzi endometriózou a priepustným črevom (AstroStar/ Shutterstock)

Liečba endometriózy: prečo je zdravie čriev kľúčom k úľave od bolesti

Liečba porúch činnosti čriev predstavuje sľubný doplnok k operáciám a medikamentóznej terapii.

Maureen, žena zo severozápadu USA, ktorá má diagnostikovanú hlboko infiltrujúcu endometriózu, našla úľavu v kombinácii odborného chirurgického zákroku a zmien v stravovaní a životnom štýle. Po niekoľkých operáciách, pri ktorých jej z brušnej dutiny a bránice odstránili lézie, prestala konzumovať kofeín a priemyselne spracované potraviny a zamerala sa na stravu s protizápalovými účinkami.

Nie je vyliečená – na endometriózu zatiaľ neexistuje liek – ale bolesť má pod kontrolou, má viac energie a pocit, že opäť ovláda svoje telo. „Keď som si začala liečiť črevá, mala som pocit, že mám konečne šancu bojovať,“ povedala pre Epoch Times.

Endometrióza bola dlho nesprávne považovaná za ochorenie, ktoré postihuje výlučne reprodukčný systém. Nový výskum však ukazuje zložitejší obraz: toto bolestivé ochorenie môže postihnúť celý organizmus a novoobjavená súvislosť so zdravím čriev by mohla vysvetľovať prečo.

Pilotná štúdia z roku 2023, vedená doktorkou Shanti Mohlingovou z University of Tennessee, odhalila významnú súvislosť medzi endometriózou a zvýšenou priepustnosťou čriev – známou tiež ako „syndróm priepustného čreva“. Toto zistenie prináša nádej na komplexnejší prístup k liečbe, ktorý presahuje rámec hormonálnej terapie a operácií.

Nielen pocit v podbrušku

V štúdii doktorky Mohlingovej vedci skúmali ženy s potvrdenou endometriózou a porovnávali ich so zdravými ženami. U takmer polovice pacientok s endometriózou sa objavili príznaky syndrómu priepustného čreva, zatiaľ čo u žiadnej z účastníčok kontrolnej skupiny tieto príznaky zistené neboli.

Mohlingová uviedla, že k priepustnosti čreva dochádza, keď sa narušia bunky tvoriace výstelku čreva. To môže byť spôsobené vplyvom environmentálnych toxínov, nadmerným užívaním nesteroidných protizápalových liekov, potravinovými intoleranciami alebo nerovnováhou črevného mikrobiómu.

Podľa nej výsledky odrážajú širší trend: ženy s endometriózou často vykazujú známky zápalu a zmeneného zloženia črevných baktérií. Hoci jej štúdia nedokazuje príčinnú súvislosť medzi oboma stavmi, prináša dôležitý dielik do celkového obrazu poznania endometriózy.

Výsledky naznačujú, že poškodená črevná výstelka môže prepúšťať škodlivé látky do krvného obehu, čím spúšťa systémový zápal, ktorý môže zhoršovať príznaky endometriózy.

Syndróm priepustného čreva zatiaľ nie je oficiálnou lekárskou diagnózou, ale vedci mu venujú čoraz väčšiu pozornosť. Prehľadová štúdia uverejnená v roku 2023 v časopise Pharmaceuticals potvrdila, že vyvážená črevná mikroflóra prispieva k udržaniu pevnej črevnej bariéry. Ak dôjde k jej narušeniu, oslabí sa aj výstelka čriev, čo môže viesť k zvýšenej priepustnosti čriev a prispieť k vzniku zápalových ochorení vrátane endometriózy.

Ochorenie presahujúce maternicu

Endometrióza nie je len silná menštruačná bolesť. Toto ochorenie spôsobuje, že tkanivo podobné na sliznicu maternice rastie tam, kde nemá, rastie mimo maternice – prirastá k vaječníkom, močovému mechúru, črevám, bránici, obličkám a dokonca aj k pľúcam. V závažných prípadoch môžu tieto lézie spôsobiť zrasty a spojiť jednotlivé orgány dohromady.

Niektorým pacientkám v dôsledku toho zlyhali obličky, iné prekonali kolaps pľúc spôsobený léziami na bránici alebo v pľúcach. Napriek tomu často trvá šesť až desať rokov, kým sa endometrióza zistí – a ženy staršie ako 35 rokov sa k diagnóze zvyčajne dostanú ešte neskôr.

Mnohé pacientky trpia každodennou vyčerpávajúcou bolesťou – nielen počas menštruácie, ale počas celého mesiaca. Bežné sú aj únava, bolestivý pohlavný styk, zažívacie ťažkosti, ťažkosti s dýchaním a neplodnosť. Endometrióza nepostihuje len reprodukčný systém – narúša imunitný, tráviaci aj nervový systém, a predstavuje tak systémové ochorenie celého tela.

Stačí zdravé črevo na liečbu endometriózy?

Krátka odpoveď znie: nie. Zlepšenie zdravia čriev môže znížiť zápal a zmierniť niektoré príznaky, ale samo ochorenie neodstráni. Odborníci dnes veria, že endometriózu môžu ovplyvňovať genetické faktory a že sa môže začať vyvíjať už pred narodením.

Mnohí špecialisti na endometriózu dnes považujú odbornú excíznu operáciu za najúčinnejšiu liečbu hlbokej alebo rozšírenej endometriózy. Tento zákrok spočíva v starostlivom odstránení lézií z postihnutých orgánov. Musia ho však vykonávať vysoko kvalifikovaní špecialisti na excíziu, pretože nekvalitná operácia – napríklad ablácia, keď sa lézie namiesto úplného odstránenia iba vypália – môže viesť k tomu, že časť ochorenia zostane v tele.

Napriek tomu sa mnohí lekári zhodujú v tom, že starostlivosť o zdravie čriev môže byť veľmi účinnou podpornou stratégiou. Dr. Jeffrey Arrington, popredný chirurg z Utahu špecializujúci sa na excíziu, zdôrazňuje potrebu komplexného prístupu vo videu na YouTube s názvom Endometrióza a informovaný súhlas, zverejnenom v roku 2021. Vo videu opisuje možnosti liečby vrátane excíznej operácie a zdôrazňuje, že hysterektómia nie je liekom na endometriózu. Hovorí: „Nikde v odbornej literatúre sa neuvádza, že by hysterektómia mohla zázračne spôsobiť vymiznutie endometriózy“ (čas 27:50).

V príspevku na Facebooku z roku 2017 Arrington napísal: „Gynekológovia často označujú hysterektómiu a odstránenie vaječníkov za definitívnu liečbu endometriózy.“ Dodáva však, že toto tvrdenie je zavádzajúce, pretože odstránenie maternice a vaječníkov endometriózu neeliminuje, ak sa lézie nenachádzajú priamo na týchto orgánoch – a zvyšková endometrióza môže pretrvávať, ak nebola úplne odstránená.

Mohlingová odporúča, aby jej pacientky po operácii dodržiavali diétu podporujúcu hojenie čriev, ktorá často zahŕňa výživné potraviny, ako je vývar z kostí – bohatý na kolagén a aminokyseliny, ktoré napomáhajú pri obnove črevnej výstelky.

Ďalšími krokmi, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie čriev, sú vyhýbanie sa priemyselne spracovaným potravinám, pridanému cukru a zápalovým zložkám, ako je lepok a mliečne výrobky. Niektoré bylinné prípravky – napríklad kôra brestu, koreň sladovky alebo ibišteka – vykazujú potenciál pri znižovaní zápalu a upokojovaní tráviaceho traktu.

Nové výskumy naznačujú, že dôležitú úlohu môže hrať aj vláknina v strave. Vláknina podporuje rozmanitý črevný mikrobióm a pomáha telu zbavovať sa nadbytočného estrogénu, čo môže byť prospešné najmä pri stavoch citlivých na estrogén, ako je endometrióza. Potrebný obsah vlákniny môže poskytnúť strava bohatá na ovocie, zeleninu, strukoviny a bezlepkové celozrnné obilniny.

Liečba priepustného čreva: praktické tipy

Mohlingová odporúča pri zvládaní endometriózy podporiť zdravie čriev pomocou týchto výskumom podložených stratégií:

Jedzte protizápalové potraviny. Zaraďte do jedálneho lístka listovú zeleninu, lesné plody, lososa z voľného výlovu a kurkumu.

Vyhýbajte sa bežným dráždivým zložkám. Na štyri až šesť týždňov vynechajte zo stravy lepok, mliečne výrobky a pridané cukry a sledujte, či sa príznaky endometriózy zlepšia.

Probiotiká používajte s rozumom. Do jedál pridávajte fermentované potraviny, ako je kokosový jogurt, kimči alebo jablčný ocot. Jablčný ocot možno použiť napríklad do zálievok na šaláty, lyžicu kimči zase pridať do kuracieho so zeleninou na panvici.

Zvládajte stres. Trénujte všímavosť, dbajte na kvalitný spánok a venujte sa jemným pohybom, napríklad strečingu alebo jóge.

Objav súvislosti medzi priepustným črevom a endometriózou posilňuje rastúce dôkazy, že toto ochorenie vyžaduje komplexný prístup. Zatiaľ čo chirurgický zákrok zostáva kľúčovým nástrojom, stratégie zamerané na životný štýl a zdravie čriev môžu priniesť ďalšiu úľavu a posilniť pacientky v starostlivosti o vlastné telo.

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Aký dojem vo vás zanechal tento článok? Zdieľajte s nami vaše myšlienky.

Prečítajte si aj