
Sloboda, kultúra a vlastné bývanie: Londýn si získal srdce cestovateľky Simony (Rozhovor)
Nadšená cestovateľka Simona Jarošová pochádza z Českej republiky, no v súčasnosti sa už zabývala v jednej z najväčších európskych metropol – v Londýne. Ten jej učaroval najmä nekonečným množstvom príležitostí, rozmanitosťou kultúr a slobodou vo všetkých ohľadoch. Napriek tomu, že každodenný život je nákladnejší než v rodnom Česku, Simona oceňuje väčšiu pracovnú flexibilitu, viac cestovateľských možností a takisto výborne riešený systém kúpy vlastnej nehnuteľnosti, ktorá sa určite oplatí viac ako platiť často až absurdne vysoký nájom.
Epoch Times Slovensko: Precestovali ste desiatky krajín po celom svete, no napokon vám učaroval Londýn. Prečo práve táto anglická metropola?
Simona Jarošová: Londýn ma chytil za srdce úplne inak než ostatné miesta, ktoré som navštívila. Je to mesto plné kontrastov – moderné aj historické, rušné aj pokojné, multikultúrne, ale zároveň si zachováva svoj osobitý šarm. Ponúka neuveriteľné množstvo príležitostí nielen na život, ale aj na kariéru, cestovanie a osobný rast. Milujem tú rozmanitosť, otvorenosť a to, že nezáleží na tom, kto ste alebo odkiaľ pochádzate. Pre každého je tu miesto a ľudia sa navzájom nesúdia. Práve preto som sa rozhodla usadiť práve tu.
Názory na život v Londýne sa veľmi rôznia, mnohých to napokon zaveje úplne inam. Čo vás drží v tomto meste? Ste už s týmto mestom zžitá?
Rozhodne áno. Londýn nie je mesto pre každého a sama neviem, či je to pre mňa miesto na celý život, ale čo sa týka možností a príležitostí, nepoznám iné mesto v Európe, ktoré by ľuďom ponúkalo to, čo ponúka práve Londýn. Je to v podstate svet v jednom meste a krajina sama osebe. A ja osobne milujem spoznávanie nových kultúr a ochutnávanie nových chutí. Človeka to otvára svetu a posúva ďalej.
Prispôsobili ste sa už tamojšiemu rýchlemu životnému štýlu?
Ja zmenami žijem a baví ma to, ale tempo života v Londýne býva spočiatku niečo, s čím človek bojuje a niektorých to zomelie natoľko, že to vzdajú. Prvé dva roky boli pre mňa veľkou výzvou, ale keď si človek zvykne a naladí sa na to tempo, potom to už ide samo.
Čo vám najviac z londýnskej mentality a rutiny ulahodilo?
Neuveriteľná sloboda byť sám sebou. V Londýne nikoho nezaujíma, čo máte na sebe, odkiaľ ste alebo ako vyzeráte. Každý si tu žije po svojom a je to úplne v poriadku. Táto otvorenosť a tolerancia sú oslobodzujúce.
Na slobodu sa istotne zvyká ľahko a rýchlo, no s čím typicky londýnskym ste museli zápasiť o niečo dlhšie?
Najviac asi s tým, že každý má úplne iný pracovný harmonogram, takže ak chce človek vidieť svojich priateľov a niečo naplánovať, musí sa to dohadovať naozaj s veľkým predstihom. Ľudia sú tu oveľa viac zaneprázdnení, či už prácou, koníčkami, cestovaním alebo jednoducho životom.

Londýn patrí aj k obľúbeným miestam študentov a mladých. Naozaj prekypuje takým pestrým nočným životom, ako sa hovorí?
Sú miesta, kde to naozaj žije, napríklad Soho alebo Shoreditch. Čo však ľudia často nevedia, je, že veľa klubov, pubov a barov zatvára pomerne skoro, často už o jedenástej večer, o jednej alebo maximálne o tretej ráno v dôsledku miestnych nariadení. Takže by som povedala, že nočný život je intenzívnejší napríklad v Prahe alebo v iných európskych mestách. No napríklad taký Notting Hill Carnival, ktorý sa koná každý rok v auguste, je úplný opak. Trvá tri dni od rána až do večera a je to obrovský zážitok byť súčasťou davu, užívať si hudbu, tanec a atmosféru s tisíckami ľudí v uliciach Notting Hill a spoločne oslavovať karibskú kultúru.
Je, samozrejme, rozdiel stráviť týždňovú dovolenku v Londýne a žiť tam denne niekoľko rokov. Aké skryté tajomstvá Londýn odkryje až po dlhšom čase?
Keď tu človek žije dlhšie, začne mesto vnímať úplne inak. Jedným z prekvapení pre mňa bolo, koľko zelene a pokojných miest Londýn ponúka – parky, záhrady, tiché uličky, kde si človek môže oddýchnuť od ruchu veľkomesta. Tiež ma prekvapilo, aké silné sú tu lokálne komunity. Každá štvrť má svoju jedinečnú atmosféru, vlastné tradície, trhy alebo kaviarne, kde miestni naozaj žijú. Nečakala som ani to, že počasie tu nie je také hrozné, ako sa hovorí. V skutočnosti je skôr mierne, len premenlivé. Londýn vám svoje čaro neodhalí hneď, ale čím dlhšie tu ste, tým viac mu prídete na chuť.
Ak by sme sa presunuli do zákutí Londýna, čo by sme objavili v týchto lokalitách? Tie najznámejšie ulice totiž pozná každý…
Keď sa vyberiete do štvrtí ďalej od centra, ako je Islington, objavíte pokojné ulice lemované viktoriánskymi domčekmi, malé kaviarne, komunitné záhrady a sobotné farmárske trhy. Peckham vás prekvapí svojou kreatívnou energiou, street artom a strešnými barmi s výhľadom na mesto, zatiaľ čo Walthamstow je plný remeselných dielní, vintage obchodov a parkov ako Epping Forest. V Brixtone zas zažijete karibskú a africkú kultúru, živú hudbu, street food a komunitného ducha. A Hampstead? To je ako dedina uprostred mesta. Tiché uličky, kaviarničky a výhľady z Hampstead Heath, ktoré vyrážajú dych.
A keďže ste pôvodom z Českej republiky, dá sa v niečom porovnať život v Česku a v Londýne? Pripomína vám londýnsky život v niečom rodnú krajinu?
Londýn je veľkomesto plné rozmanitosti a neustáleho pohybu, zatiaľ čo väčšina českých miest (aj keď výnimkou je Praha) pôsobí o niečo pokojnejšie. Napriek tomu mi niektoré veci domov pripomínajú. V oboch krajinách si ľudia vážia dobré jedlo, kvalitné kaviarne a tradície, hoci v Londýne je to, samozrejme, oveľa multikultúrnejšia zmes. Taktiež mám pocit, že ľudia sú v oboch krajinách niekedy trochu rezervovaní, ale keď sa prelomia ľady, dokážu byť priateľskí a srdeční.
Čo mi v Londýne, naopak, chýba, je pokojnejší životný rytmus, ktorý poznám z Česka – viac času na rodinu, viac pohody a menej zhonu. Na druhej strane mi Londýn dáva možnosť spoznávať nové kultúry, učiť sa nové veci a žiť naozaj globálne.
Šokovalo vás niečo v tom zmysle, že v Česku ide o samozrejmosť, no v Londýne o tom ani nechyrujú?
Určite áno, aj keď je Londýn obrovské a moderné mesto, niektoré veci, ktoré považujeme v Česku za úplnú samozrejmosť, tu vôbec nie sú bežné. Napríklad oddelené kohútiky na teplú a studenú vodu ma spočiatku naozaj prekvapili a tiež to, že pivo v puboch je bez peny, ale to sa, našťastie, časom začína zlepšovať. Na druhej strane sú tu aj veci, v ktorých Česko trochu zaostáva, ako zákaznícky servis alebo prístup k rôznorodosti.

A pokiaľ ide o náklady na život? Vraj už pri samotnom bývaní sú tie ceny poriadne vysoké… Oplatí sa z vášho pohľadu investovať do vlastného bývania?
Život v Londýne je drahý a ceny nájmov v posledných rokoch výrazne vzrástli. Ľudia sa občas nehanbia prenajať prístrešok na metly ako „izbu“ na bývanie. Pre mňa a môjho manžela preto bola investícia do vlastného bývania jasnou voľbou. Pred tromi rokmi sme si kúpili byt neďaleko Notting Hill a bola to jedna z najlepších vecí, ktoré sme urobili.
Je to vôbec reálne pri tých cenách?
Určite áno. Skvelé je, že vo Veľkej Británii existuje veľa možností a programov, ktoré pomáhajú ľuďom získať prvú vlastnú nehnuteľnosť, či už formou spoločného vlastníctva, podpory pre prvých kupujúcich alebo iných schém. Takže aj keď sú ceny vysoké, pri troche plánovania a odvahy to rozhodne môže byť reálne.
U nás sú aktuálne horúcou témou aj čoraz menej dostupné potraviny. Aká je situácia v londýnskych supermarketoch?
Ceny potravín v Londýne za posledný rok naozaj výrazne vzrástli. Najviac to cítiť na mäse, syroch, masle či bežnom ovocí a zelenine. Niektoré veci, ktoré kedysi stáli pár libier, teraz pokojne vychádzajú aj na dvojnásobok.
Dá sa nejakými spôsobmi ušetriť pri kúpe potravín?
Supermarkety často ponúkajú vlastné lacnejšie značky a pravidelné zľavy alebo výpredaje. Pre mňa sú však najlepšou voľbou zľavové aplikácie a vernostné programy konkrétnych obchodov, ktoré dokážu ušetriť naozaj veľa.
Stojí teda podľa vás život v Londýne za to? Má čo ponúknuť za tie často až absurdne vysoké náklady?
Rozhodne áno. Čo sa týka pomeru cien a príjmov, situácia v Česku je omnoho zložitejšia. Aj keď je Londýn drahší, človek tu väčšinou nežije od výplaty k výplate. Vďaka vyšším príjmom si ľudia môžu dovoliť viac a dosiahnuť lepší životný štandard, než aký je bežný v Českej republike. Všeobecne platí, že finančná stabilita je tu dostupnejšia pre širšiu skupinu ľudí. Ja si napríklad vôbec neviem predstaviť, že by som vo svojom odbore mohla cestovať toľko, ako môžem práve odtiaľto. Cestovanie je tu nielen bežnejšie, ale často aj cenovo dostupnejšie, či už vďaka lacnejším letom, väčšej ponuke alebo väčšej flexibilite v práci.
Ďakujeme za rozhovor!
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.