Streda 29. novembra, 2023
Ilustračná fotografia (Foto: Freepik.com, autor: Prostooleh)
,

Urobte deti šťastné týmito jesennými aktivitami v prírode

Jesenná úzkosť je pre niektoré deti a dospievajúcich rovnakou súčasťou jesene ako zber jabĺk, vôňa škorice či upršané počasie.

Katy Hopkinsová, psychologička z Norton Children’s Medical Group upozorňuje, že so skracujúcimi sa dňami dochádza k poklesu hladiny serotonínu. „Serotonín ovplyvňuje náladu, chuť do jedla a spánok, čo môže prispievať k pocitom depresie a úzkosti,ˮ vysvetľuje doktorka z Asociácie Norton Children’s Medical Associates.

Podľa nej môžu k jesennej úzkosti prispievať aj iné faktory. Deti si ešte len začínajú zvykať na nový školský rok a túžobne očakávajú príchod prázdnin.

„Na jeseň sa toho deje veľa a ľahko sa môžeme cítiť preťažení,“ hovorí Hopkinsová.

Nedostatok pohybu sa ukazuje ako jedným z faktorov, ktoré podporujú úzkosť u detí a dospievajúcich. M.L. Kern a P. Armstrong z vedeckého centra Centre for Wellbeing Science vo svojej štúdii Cvičenie, fyzická aktivita a duševné zdravie uvádzajú, že pravidelná aktivita je prospešná pri zmiernení príznakov depresie a úzkosti, a v niektorých prípadoch môže byť rovnako účinná ako psychoterapia alebo medikamentózna liečba.

Hoci každý človek potrebuje pre optimálne duševné zdravie a pohodu iné množstvo a druh fyzickej aktivity, podľa autorov je zrejmé, že fyzická aktivita má pozitívny vplyv na naše fyzické a duševné zdravie.

Päť jesenných aktivít v exteriéri pre deti a dospievajúcich

1.  Postavte pevnosť (pre deti od 2 – 7 rokov)

Budete potrebovať: niekoľko vysokých stromov, lano a veľkú plachtu

Ako na to: Je to skvelá aktivita, ktorú môžete vyskúšať po tom, ako ste sa s deťmi porozprávali o zmenách v prírode, ktoré pozorujeme počas jesene. Mnohé z malých (a dokonca aj väčších) zvierat hľadajú bezpečné miesto na zimný spánok – a vy si môžete tiež vytvoriť útulnú malú noru.

Požiadajte deti, aby si zapamätali, ktoré zvieratá rady zimujú, a spýtajte sa, ktoré je ich najobľúbenejším spomedzi týchto zvierat. Budú predstierať, že sú týmto zvieraťom a postavia si hibernačnú noru – alebo malú pevnosť. Môže to byť tak jednoduché ako závesný stan – jednoducho navlečte lano medzi dva stromy a zaveste cez neho plachtu, pričom rohy prichytíte do zeme.

Ilustračná fotografia (Foto: Freepik, autor: prostooleh)

2. Veda a pozorovanie: Experiment s hnijúcou tekvicou (pre deti od 4 do 10 rokov)

Budete potrebovať: akýkoľvek typ tekvice (aj zvyšky), zápisník na zaznamenávanie pozorovaní a vonkajší priestor.

Ako na to: Tento experiment s hnijúcou tekvicou môže ľahko podporiť pozorovacie schopnosti detí.

Umiestnite rozkrojenú tekvicu vonku na miesto, kde na ňu ľahko uvidíte alebo sa k nej ľahko dostanete. Potom ju každý deň choďte s deťmi kontrolovať a pozorujte, ako sa rozkladá. Používajte vedecké slová ako hypotéza, údaje a pozorovanie a naučte deti, ako tieto pojmy správne používať. Zaznamenávajte pozorovania detí o pomalom rozpade vašej tekvice.

Vždy im prečítajte, čo pozorovali predchádzajúci deň a opýtajte sa ich, či vidia niečo iné. Mohli by ste tiež zaznamenať ich pozorovania a prehrať im to každý deň predtým, ako budú hľadať nejaké zmeny.

Ide o to, aby ste vyslovili hypotézu, čo si myslíte, že sa stane, a sledovali, či sa to skutočne stane – je to veľká časť našich pozorovacích schopností.

3.  Založenie táborového ohňa (pre deti od 7 rokov a dospievajúcich)

Budete potrebovať: podpaľovač, zápalky, palivové drevo, súché lístie, kôru a trávu, dlhé polená alebo hrubé konáre, menšie konáriky, triesky, vreckový nožík v prípade potreby.

Ako na to: Na aktivitu si vyberte slnečný deň. Nazbierajte si z prírody okolo vás čo najviac potrebného materiálu. Ak nič suchého nie je k dispozícii, skúste pomocou noža z vetiev zoškrabať mokrú kôru. Nájdite dlhé polená alebo hrubé konáre rovnakej veľkosti a uložte ich do tvaru kocky. Položte si podpaľovač doprostred predpripraveného miesta na táborák. Medzipriestor vyplníme pre jednoduché a rýchlejšie rozhorenie suchými, drobnými konárikmi, suchým lístím, kôrou, trieskami. Nad triesky naskladajte vaše palivové drevo. Zapáľte podpaľovač v spodnej časti a sledujte ako sa oheň šíri na triesky a následne na palivové drevo.

Na vrch položte polená na celú plochu a oheň tak “uzavrite”, aby sa vzduch dostával pomedzi bočné priestory. Ak je hranica vysoká, do jej stredu zapichneme palicu, ktorá oheň vedie. Pridávajte palivové drevo podľa potreby.

Ak si chcete pobyt v prírode ešte viac spríjemniť, môžete si spolu opekať suroviny, ktoré si prinesiete z domu.

4.  Fotografovanie (pre deti a dospievajúcich)

Budete potrebovať: fotoaparát

Ako na to: Aktivitu môžete robiť za akéhokoľvek počasia vonku, záleží len na vás. Vyberte si peknú lokalitu – park, les, alebo aj centrum mesta a môžete sa pustiť do fotografovania čohokoľvek, čo vás zaujme. Fotky si neskôr môžete aj vyvolať a založiť si album s vlastnými fotografiami.

5.  Vyberte sa na rodinné dobrodružstvo (pre deti a dospievajúcich)

Budete na to potrebovať: výber lokality

Ako na to: Naplánujte si spoločný výlet na bicykli, spoločnú turistiku do hôr, návštevu prírodných a kultúrnych pamiatok, alebo rodinnú športovú udalosť (futbalový zápas).

Prečítajte si aj