
Výskumy tvrdia, že 7-tisíc krokov denne výrazne znižuje riziko vážnych ochorení
Ľudia, ktorí denne prejdú 7-tisíc krokov, majú výrazne nižšie riziko širokého spektra závažných zdravotných problémov. Vyplýva to z najväčšej doterajšej analýzy dôkazov, ktorú vo štvrtok 24. júla zverejnil odborný časopis Lancet Public Health.
Doteraz najčastejšie odporúčaný cieľ 10-tisíc krokov denne má pôvod v marketingovej kampani japonského výrobcu krokomerov zo 60. rokov minulého storočia. Medzinárodný tím vedcov preto analyzoval 57 predchádzajúcich štúdií zahŕňajúcich 160-tisíc ľudí, aby určil vedecky podložený cieľ.
Zdravotné benefity chôdze
Výsledky ukázali, že 7-tisíc krokov denne takmer o polovicu znižuje riziko predčasného úmrtia na akúkoľvek príčinu v porovnaní s ľuďmi, ktorí denne prejdú len 2-tisíc krokov. Výskum sa zameral aj na zdravotné problémy, ktoré predchádzajúce štúdie o počte krokov často nehodnotili.
Pri 7-tisíc krokoch denne klesá riziko demencie o 38 %, depresie o 22 % a cukrovky o 14 %. Pozitívny vplyv bol zaznamenaný aj pri výskyte rakoviny a pádoch, hoci v týchto prípadoch je dôkazov zatiaľ menej.
„Na dosiahnutie významných zdravotných benefitov nemusíte denne prejsť 10-tisíc krokov,“ uviedol pre AFP spoluautor štúdie a výskumník z Cambridgeskej univerzity Paddy Dempsey. „Najväčšie prínosy nastávajú do 7-tisíc krokov, potom sa účinok vyrovnáva,“ dodal. Približne 7-tisíc krokov zodpovedá zhruba hodine chôdze rozdelenej počas dňa.
Nie je dôležitý počet krokov, ale pohyb samotný
Dempsey zároveň odporúča, aby ľudia, ktorí už zvládajú 10-tisíc a viac krokov denne, pokračovali v tomto trende. Tým, ktorí považujú 7-tisíc krokov za nedosiahnuteľných, však odkazuje: „Nenechajte sa odradiť. Ak denne prejdete len dve až tritisíc krokov, skúste pridať ďalších tisíc krokov. To je len 10 – 15 minút ľahkej chôdze rozdelenej počas dňa.“
Andrew Scott z University of Portsmouth, ktorý sa na štúdii nepodieľal, zdôraznil: „Výskum ukazuje, že celkovo platí – čím viac, tým lepšie. Ľudia by sa však nemali príliš sústrediť na čísla, najmä v dňoch, keď je pohyb obmedzený.“
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča aspoň 150 minút stredne intenzívnej až intenzívnej fyzickej aktivity týždenne. Podľa WHO však takmer tretina svetovej populácie tento cieľ nedosahuje.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.