
Voľby by vyhralo Progresívne Slovensko, Šimečka aj Fico sú rovnako dôveryhodní politici (Prieskum)
Ak by sa parlamentné voľby konali v druhej polici mája, vyhralo by ich Progresívne Slovensko. Ako vyplýva z prieskumu agentúry SANEP pre televíziu TA3, najsilnejšie opozičné hnutie by získalo 21,2 % hlasov, čo je o 0,4 percentuálneho bodu viac ako ukázal aprílový prieskum. V prípade, že by sa k strane priklonili aj voliči, ktorí ju momentálne zvažujú ako druhú možnosť, mohol by jej volebný zisk stúpnuť až na 25 %.
Na druhom mieste by skončil vládny Smer-SD s podporou 20,9 %, ktorý si, naopak, pohoršil o 0,7 percentuálneho bodu. Aj napriek miernej strate si však udržiava silné jadro podporovateľov a jeho volebný potenciál sa pohybuje okolo 24 %. Tretí by skončil Hlas-SD so ziskom 10,5 % hlasov.
Nasleduje hnutie Republika (8,9 %), Kresťanskodemokratické hnutie (7,9 %), hnutie Slovensko (7,6 %) a strana Sloboda a Solidarita (6,5 %). Do parlamentu by sa nedostali Demokrati (4,8 %), Aliancia (4,3 %), Slovenská národná strana (4 %) ani hnutie Sme rodina (2,3 %). Rozhodnutých voličov je podľa prieskumu 68,3 %, nerozhodnutých je 10,2 % a ďalších 21,5 %a deklarovalo, že sa na voľbách nezúčastní.
Podľa tohto výsledku by Progresívne Slovensko aj Smer obsadili v Národnej rade SR zhodne po 38 poslaneckých kresiel. Hlas by získal 19 mandátov, Republika 16, KDH 14, hnutie Slovensko 13 a SaS by mala 12 poslancov. Progresívne Slovensko by vedelo zostaviť vládu s KDH, hnutím Slovensko a SaS, mali by spolu 77 poslancov. Potenciálne spojenie Smeru s Hlasom a Republikou by vydalo len na 73 poslancov, a teda na zostavenie vlády by to nestačilo.

V prieskume dôveryhodnosti predsedov politických strán sa o prvú priečku delia Robert Fico (Smer-SD) a Michal Šimečka (PS), obom dôveruje zhodne 38 % respondentov. Na druhej strane Ficovi nedôveruje 49 % opýtaných a Šimečkovi 48 %. Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok má dôveru 30 % účastníkov prieskumu, Milan Uhrík (Republika) a Milan Majerský (KDH) majú zhodne po 29 %.
Predsedovi SaS Branislavovi Gröhlingovi dôveruje 23 % respondentov. Nasledujú Igor Matovič (hnutie Slovensko) s dôverou 16 %, a Andrej Danko (SNS), ktorému dôveruje s 12 % opýtaných. Líder Demokratov Jaroslav Naď má dôveru u 9 % respondentov, za ním nasledujú ešte Boris Kollár (Sme rodina) so šéfom Aliancie Lászlóm Gubíkom, ktorým namerali 8 % dôveryhodnosť.
Prieskum realizovala agentúra SANEP medzi 12. a 18. májom metódou CAWI (online) na reprezentatívnej vzorke 2 700 respondentov vo veku 18 a viac rokov.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.