
V Leopoldove súd rozhoduje o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka na slobodu
Za múrmi prísne stráženého väzenia v Leopoldove pokračuje verejné zasadnutie, počas ktorého senát Okresného súdu Trnava rozhoduje o podmienečnom prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka. Na pojednávaciu miestnosť sa zmenila kinosála Ústavu na výkon trestu odňatia slobody neďaleko objektu Hrad, v ktorom vykonávajú trest odňatia slobody na doživotie odsúdení. Novinári sa na zasadnutie dostali po bezpečnostných kontrolách len bez mobilných telefónov a fotoaparátov.
O podmienečné prepustenie Černáka požiadalo občianske združenie Reštart – nový život, na zasadnutí pred rokom sa k nemu pripojil aj samotný Černák. Odsúdený bývalý bos slovenského podsvetia je vo väzení už 27 rokov. Slovenská legislatíva umožňuje podmienečné prepustenie aj v prípade odsúdených na doživotie po 25 rokoch a splnení určených podmienok.
Na verejnom zasadnutí začiatkom apríla sa traja znalci z odboru psychiatrie a psychológie vyjadrili k odsúdenému Černákovi a jeho resocializačnej prognóze. Ich posudky boli pre Černáka priaznivé. Súd mal k dispozícii aj aktualizované hodnotenie odsúdeného z Ústavu na výkon trestu odňatia slobody, jeho závery sú rovnako ako pred rokom kladné. Na zasadnutí začiatkom apríla prehovoril aj Mikuláš Černák. Roky, v ktorých šéfoval mafii označil za zlé obdobie. Nespochybnil ani to, že výsledkom boli aj obete. Dodal však, že o trestnej činnosti prehovoril dobrovoľne a dobrovoľne začal spolupracovať s prokurátormi a nič za to nežiadal.
Černák sa podľa rozsudku v rokoch 1994 až 1997 osobne zúčastnil na vraždách šiestich osôb, pričom išlo o úmyselné usmrtenia vykonané obzvlášť surovým spôsobom zo zavrhnutiahodných pohnútok. V roku 2000 si Černák už z väzenia objednal smrť podnikateľa Mariána Karcela.
Odsúdený začal neskôr spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Okresný súd v Banskej Bystrici v tejto súvislosti na verejnom zasadnutí v auguste 2020 schválil dohodu o vine a treste, v rámci ktorej sa na doživotie odsúdený bývalý boss banskobystrického podsvetia priznal k 16 skutkom, z toho k 14 vraždám. Súd v tejto súvislosti upustil od uloženia súhrnného trestu, keďže skôr uložený výnimočný trest odňatia slobody na doživotie v tretej nápravnovýchovnej skupine považoval za dostatočný.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?