Sobota 18. mája, 2024
Čiastočne zaplavená diaľnica v Dubaji, 17. apríla 2024 (GIUSEPPE CACACE/AFP via Getty Images)

V Arabských emirátoch experimentujú s infikáciou oblakov aj laserovými dronmi. Môže to súvisieť s nedávnymi povodňami?

Povodne, ktoré minulý týždeň zasiahli Spojené arabské emiráty (SAE), zaplavili diaľnice, zničili tisíce domov a zastavili prevádzku jedného z najrušnejších letísk na svete. V niektorých častiach SAE spadlo za niekoľko dní až 25 cm dažďových zrážok. Pritom ročný priemer zrážok v tejto krajine je menej ako 20 cm.

Niektorí odborníci pripisujú extrémne zrážky zámernej manipulácii s počasím.

Dlhá história infikácie oblakov a možné súvislosti s ďalšími povodňami

Nebolo by to prvýkrát, kedy infikácia oblakov mohla byť príčinou katastrofálnych povodní. Spomeňme si na povodne v anglickom Lynmouthe v roku 1952 alebo v austrálskej Tasmánii v roku 2016. V oboch prípadoch oficiálne dokumenty dokazujú, že mraky boli pred povodňami skutočne „naočkované“ lietadlami.

Infikácia oblakov má dlhú históriu. Už koncom 30. rokov minulého storočia Irving Langmuir, laureát Nobelovej ceny za chémiu, odporučil americkej vláde, aby sa touto metódou zaoberala, pretože má podľa neho obrovský potenciál.

„Pokiaľ ide o uvoľnenú energiu, 30 miligramov jodidu strieborného môže za optimálnych podmienok vyprodukovať energiu zodpovedajúcu výbuchu jednej atómovej bomby,“ spomínal denník Charleston Daily Mail v článku z roku 1950.

Langmuir sa stal členom vedeckého tímu, ktorý v spolupráci s americkou spoločnosťou General Electric v roku 1947 zahájil vládny projekt Cirrus. Zámerom tohto projektu bolo manipulovať s počasím práve pomocou infikácie oblakov.

A je všeobecne známe, že Spojené arabské emiráty túto metódu s cieľom vyvolať pravidelné zrážky používajú.

Infikácia oblakov v Spojených arabských emirátoch

Podľa nedávno zverejnej reportáže na internetovom serveri idnes.cz, Spojené arabské emiráty od roku 2001 venujú infikovaniu oblakov približne 1 000 hodín ročne. Lietadlá vypúšťajú jodid strieborný alebo chlorid sodný pokrytý oxidom titaničitým.

Oxid titaničitý podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí mimochodom do skupiny možných karcinogénov.

Chemické častice, ktoré sa vstrekujú do oblakov, kondenzujú vodnú paru vo forme ľadových kryštálikov a na zem padajú ako kvapky dažďa.

Samozrejme vyvstáva otázka, či k infikácii oblakov došlo aj počas búrky, ktorá napáchala toľko škôd v Spojených arabských emirátoch.

Úrady najprv infikáciu oblakov potvrdili, neskôr ju popreli

Dr. Ahmed Habib, meteorológ z Národného centra pre meteorológiu SAE (NCM), pre agentúru Bloomberg uviedol, že lietadlá v pondelok a utorok skutočne vzlietli s cieľom využiť priaznivé formácie mrakov. V stredu potom NCM oznámilo, že k infikácii oblakov došlo len v nedeľu a pondelok.

Pre CNBC však NCM uviedlo, že „k žiadnej infikácii oblakov pred alebo počas búrky nedošlo“.

Odborníci sa nezhodujú

Maarten Ambaum, profesor z University of Reading, si nemyslí, že by infikácia oblakov v Emirátoch spôsobila povodne.

„Infikácia oblakov, určite v Emirátoch, sa používa pri oblakoch, ktoré za normálnych okolností nevyprodukujú dážď… Za normálnych podmienok by ste takúto búrku nespôsobili,“ povedal Ambaum.

Na druhej strane Johan Jaques, hlavný meteorológ spoločnosti Kisters zaoberajúci sa environmentálnymi technológiami, pre časopis Newsweek uviedol, že „vždy, keď zasahujeme do prirodzených zrážkových procesov, vyvoláme reťaz udalostí, nad ktorými nemáme úplnú kontrolu“.

Jaques pokračoval: „Povodne v Dubaji sú veľkým varovaním pred nepredvídateľnými dôsledkami, ktoré môžu nastať, keď používame technológie na zmenu počasia.“

V tejto súvislosti je dôležité zdôrazniť, že Spojené arabské emiráty nepoužívajú na ovplyvňovanie počasia len metódu infikácie oblakov. Povodne mohli spôsobiť aj laserové drony.

Laserové drony a možnosť výskytu povodní

Laserové drony sa v Spojených arabských emirátoch podľa agentúr CBS News a Forbes používajú už niekoľko rokov. Drony vystreľujú do oblakov elektrický výboj, okolo ktorého sa zhlukujú dažďové kvapky. Tie sa za optimálnych atmosférických podmienok môžu premeniť na dážď.

NCM v roku 2021 zverejnilo dve videá silného dažďa (tu a tu), ktoré mali podľa Business Insider preukázať a demonštrovať účinnosť laserových dronov pri vyvolávaní zrážok.

Vo vyjadreniach pre Business Insider kritici varujú, že technológia využívajúca na ovplyvňovanie počasia laserové drony by mohla v budúcnosti spôsobiť rozsiahle záplavy.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj