
Trump chce znížiť ceny liekov až o 80 % – farmaceutický priemysel je pod tlakom
V pondelok 12. mája podpísal americký prezident USA Donald Trump dekrét zameraný na zníženie cien liekov na predpis. Ceny úhrad zdravotných poisťovní v USA sa majú znížiť v rámci tzv. politiky najvýhodnejšej krajiny. Trump predpokladá zníženie nákladov o 30 až 80 % – a to „takmer okamžite“.
Trump chce tiež dať jednotlivým štátom USA väčší manévrovací priestor pri dovoze lacnejších liekov zo zahraničia. To by malo zabezpečiť výhodnejšie ceny medzi zdravotnými poisťovňami a farmaceutickými spoločnosťami.
Farmaceutické spoločnosti musia byť v budúcnosti „férové voči USA“
Konkrétne, ceny úhrad za lieky v USA budú v budúcnosti viazané na najnižšiu cenu platenú za príslušný liek v iných priemyselných krajinách. Týmto spôsobom chce Trump priniesť „spravodlivosť do Ameriky“, ako zdôraznil v príspevku na sociálnej sieti Truth Social.
Podľa správy, ktorú v roku 2024 zverejnilo americké ministerstvo zdravotníctva a sociálnych vecí, sú ceny liekov na predpis v USA vyššie ako kdekoľvek inde na svete. V niektorých prípadoch sú úhrady dvakrát vyššie. Rozdiel je ešte väčší v prípade najdrahších liekov. Farmaceutické spoločnosti obhajujú svoju cenovú politiku vysokými nákladmi na výskum a vývoj.
Trump už plánoval podobné požiadavky v roku 2020
Požiadavka tzv. najvýhodnejšej krajiny teraz vyžaduje, aby farmaceutické spoločnosti ponúkali najnižšiu cenu spomedzi určitých porovnateľných krajín za niektoré drahé lieky na predpis. Trump napísal, že spoločnosti by už nemali robiť z Američanov „hlupákov“, ktorí musia znášať náklady na výskum a vývoj.
Výkonným nariadením sa uvádza do platnosti smernica, ktorú prezident USA vydal v roku 2020. Tá bola v čase Trumpovho odchodu z funkcie v procese implementácie. Implementáciu smernice zablokovali štyri žaloby a celoštátny súdny príkaz, ktoré podali farmaceutické združenia. Jeho pôvodný plán predstavoval sedemročný pilotný program. Podľa poistných programov Medicare a Medicaid by sa v tomto období ušetrilo približne 87,8 miliardy amerických dolárov.
Členovia Kongresu 5. mája predložili návrh zákona na úpravu cien liekov na predpis v USA. Cieľom návrhu zákona je zakázať predaj liekov v USA za cenu, ktorá je vyššia ako priemerná cena vo viacerých referenčných krajinách. Menované sú Kanada, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo. Porušenia sa majú trestať pokutou. Tá má predstavovať desaťnásobok rozdielu medzi priemernou cenou v USA a referenčných krajinách za predanú položku.
Regulácia cien by mohla oživiť súperenie o trhové pozície medzi USA a Európou
Farmaceutické spoločnosti majú teraz niekoľko možností, ako reagovať na nové nariadenie v USA. Jednou z nich je pokúsiť sa vyvinúť cenový tlak na európske systémy zdravotnej starostlivosti, kde existuje manévrovací priestor. Spoločnosti môžu tiež prispôsobiť svoje stratégie prístupu na trh.
Nemecko sa snaží udržať svoj trh pre farmaceutické spoločnosti atraktívny tým, že ponúka perspektívu stabilných práv duševného vlastníctva a zjednodušenia regulácie. Týmto spôsobom sa Nemecko snaží stimulovať inovácie. V menej priaznivom prípade by spoločnosti mohli obmedziť svoje výskumné aktivity. To však otvára potenciálny manévrovací priestor pre nových účastníkov trhu, ktorí by mohli prispôsobiť svoju cenovú politiku novým podmienkam.
Existuje aj priestor na diverzifikáciu dodávateľských reťazcov alebo vytvorenie obchodných partnerstiev, ktoré by zmiernili vplyv cenových regulácií. Určitú úľavu by mohli priniesť aj ďalšie obchodné dohody, v ktorých sa pravidelne rokuje o regulácii cien liekov. Takáto dohoda je však v súčasnosti v nedohľadne, pokiaľ ide o USA a EÚ.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Chcete viac článkov na túto tému? Dajte nám vedieť váš názor a čo by vás zaujímalo.