Piatok 13. decembra, 2024
Následky povodní z 30. októbra 2024 v oblasti Sedavi v španielskej Valencii (David Ramos/ Getty Images)

Rozsiahle záplavy v Španielsku ako dôsledok geoinžinierstva? Marocký minister obvinenia odmieta

Tento týždeň zasiahli juhovýchod Španielska prívalové dažde sprevádzané krupobitím, ktoré sú podľa španielskych médií najhoršie od začiatku storočia.

Prírodná katastrofa si vyžiadala životy najmenej 155 ľudí a desiatky ďalších sú nezvestní.

„Bola to jedna z troch najsilnejších búrok za posledné storočie v regióne Valencie,“ uviedla španielska meteorologická agentúra pre Bloomberg.

„Je to bezprecedentná situácia, nikto nikdy nič podobné nezažil,“ povedal Carlos Mazon, šéf regiónu Valencia.

Niektoré médiá špekulovali, či silné dažde v Španielsku môžu byť dôsledkom klimatických zmien a globálneho otepľovania, zatiaľ čo iné sa domnievajú, že takéto extrémy počasia by mohli byť spôsobené umelým osievaním mrakov.

Španielski odborníci sa obávajú následkov osievania mrakov v Maroku

Nedávno sme informovali o obavách španielskych odborníkov z nepredvídateľných dôsledkov osievania mrakov v Maroku, konkrétne z prívalových dažďov, ktoré by v dôsledku tohoto ovplyvňovania počasia mohli postihnúť regióny južného Španielska.

Títo odborníci varovali, že v budúcnosti by v dôsledku osievania mrakov mohlo dôjsť k závažnému geopolitickému sporu medzi Marokom a Španielskom. Najmä ak španielske regióny podobné extrémy počasia skutočne pocítia.

Maroko od roku 2023 investovalo 10 miliónov eur do geoinžinierskeho osievania mrakov s cieľom zvýšiť množstvo dažďových zrážok až o 15 %. V rokoch 2021 až 2023 Maroko realizovalo 49 operácií osievania mrakov v rámci programu s názvom Al-Ghaith.

Podľa denníka Barlaman Today marocký minister Nizar Baraka tento týždeň v miestnom parlamente uviedol, že v tomto roku sa doteraz realizovalo takmer 70 operácií osievania mrakov.

Marocký mediálny dom Hespress English napísal, že Baraka sa tiež v parlamente vyjadril k tohtoročným augustovým a septembrovým záplavám, ktoré postihli Maroko. Odmietol tvrdenia šíriace sa na sociálnych sieťach, že by osievanie mrakov mohlo byť nejakým spôsobom spojené s týmito povodňami. Uviedol, že program osievania mrakov Al-Ghaith je pod vedeckým dohľadom a dodržiava medzinárodné štandardy.

Skúsenosti s osievaním mrakov a povodňami v iných krajinách – USA a Spojené arabské emiráty

Odborníci z celého sveta však tvrdia, že osievanie mrakov môže spôsobiť prívalové dažde. Tím vedcov z Heriot-Watt University v Edinburghu zistil, že osievanie mrakov v Spojených arabských emirátoch (SAE) môže viesť k povodniam.

To, že by osievanie mrakov mohlo zapríčiňovať prívalové dažde, potvrdila pre Bulletin amerických jadrových vedcov aj Laura Kuhlová z Northeastern University v Bostone. Podľa Kuhlovej je potrebné osievanie mrakov maximálne koordinovať.

Jednotlivé štáty v USA v rámci osievania mrakov rešpektujú určité obmedzenia, ale chýba širšia celoštátna regulácia. Absencia takejto regulácie by podľa Kuhlovej mohla viesť k záplavám.

V tejto súvislosti upozorňujeme, že mraky sa neosievajú len v Maroku, ale aj nad samotným Španielskom, ako uvádza španielsky web The Local.

„Svetová meteorologická organizácia prijala v roku 2017 opatrenie, v ktorom upozorňuje svojich členov, aby nevykonávali činnosti ovplyvňovania počasia bez zohľadnenia vysokého stupňa rizík v kontexte jeho účinnosti a následných potenciálnych rizík,“ napísala Kuhlová.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj